SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

We Wrocławiu ruszyła wypożyczalnia aut elektrycznych Vozilla

W listopadzie we Wrocławiu rozpoczęła działalność wypożyczalnia Vozilla - sporo osób będzie mogło po raz pierwszy w życiu wypróbować auta elektryczne

Vozilla - zobacz całą galerię

Firma Enigma uruchomiła 4 listopada 2017r. we Wrocławiu wypożyczalnię aut elektrycznych Vozilla, działającą na zasadach współdzielenia samochodów. Przedsięwzięcie działa w oparciu o 5-letnią umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym między samorządem a firmą Enigma.

200 Nissanów Leaf i e-NV200

Vozilla w swojej flocie posiada samochody elektryczne Nissan Leaf. Początkowo udostępniono ich ponoć 100, a docelowo ma być 190. Dodatkowo udostępnionych ma zostać 10 egzemplarzy Nissan e-NV200. Łącznie Nissan dostarczy zatem 200 aut, tak jak zapowiadano na początku roku (wcześniejszy wpis).

Opłaty i udogodnienia

Vozilla działa w obrębie Wrocławia (aczkolwiek dopuszcza się możliwość wyjeżdżania poza aglomerację). Auta wypożycza się lub pozostawia na ogólnodostępnych parkingach. Wrocław udostępnił też 200 miejsc dedykowanych dla wypożyczalni w centrum miasta oraz możliwość poruszania się po wybranych buspasach, a nawet niektórymi strefami wyłączonymi z ruchu samochodowego.

Ceny zostały ustanowione na poziomie 1 zł/min jazdy oraz 0,10 zł/min postoju. W listopadzie w ramach promocji jeździć można za 0,50 zł/min.

Dostęp za pomocą aplikacji mobilnej

Aby korzystać z Vozilli konieczny jest telefon z aplikacją. Po zarejestrowaniu się w systemie, auto rezerwuje się oraz otwiera (wypożycza) oraz zamyka (zdaje) za pomocą aplikacji.

W samochodzie znajduje się kopia dowodu rejestracyjnego i OC, co niestety pewnie będzie wymagało dopracowania - według prawa, kierowca musi posiadać oryginały dokumentów (aktualnie dostępnych w bazie) przez co zdarzały się już przypadki mandatów po zatrzymaniu przez policję [3].

Ładowanie przez pracowników

Interesującą kwestią jest ładowanie aut. Vozilla twierdzi, że użytkownicy nie muszą się zajmować kwestią ładowania - wypożyczają auta, których stan naładowania wystarczy ich potrzebom.

Ładowaniem natomiast, podobno na ogół w nocy, zajmą się pracownicy, którzy najwyraźniej będą jeździć po mieście i odstawiać auta do punktów ładowania. Gdzie i ile takich stacji przygotowano, nie podano.

Jest to możliwe, ale nieco karkołomne. Możliwe, że docelowo powstaną terminale ładowania, do których będą mogli podjeżdżać sami użytkownicy - premiowani takim zachowaniem proporcjonalnie do stanu rozładowania auta. Na razie, po wstępnym obejrzeniu mapy okazuje się, że sporo aut ma poniżej 50% stanu naładowania.

Vozilla Vozilla
Vozilla Vozilla
Vozilla Vozilla

Komunikat prasowy firmy Nissan [2]

Wrocławianie pokochali Nissany LEAF

Wypożyczalnie rowerów miejskich w ostatnich latach stały się codziennością w wielu polskich miastach. Kolejnym etapem rozwoju systemu komunikacji jest współdzielenie samochodów, powszechne w Europie Zachodniej i USA, a w naszym kraju dopiero raczkujące. Pierwsze tego typu inicjatywy w Polsce bazują na pojazdach wyposażonych w spalinowe lub hybrydowe układy napędowe. Na tym tle wyróżnia się oparta na flocie zeroemisyjnych Nissanów LEAF i e-NV200 Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych VOZILLA, która 4 listopada zainaugurowała swoją działalność we Wrocławiu. W ciągu trzech pierwszych dni funkcjonowania w systemie zarejestrowało się ponad 2500 użytkowników, zaś Nissany LEAF wypożyczono ponad 1400 razy, czyli średnio co 3 minuty!

System ze stolicy Dolnego Śląska jest wyjątkowy nie tylko dzięki szerokiemu wykorzystaniu aut elektrycznych, ale również szeregowi udogodnień dla użytkowników, w zdecydowanej większości niedostępnych w tego typu inicjatywach w innych polskich miastach. Kierowcy każdego ze 190 Nissanów LEAF oraz 10 vanów e-NV200, które docelowo będą funkcjonowały w ramach VOZILII, mogą jeździć buspasami, korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych oraz wjeżdżać w strefy standardowo zamknięte dla aut. W rezultacie car-sharing obok wypożyczalni rowerów miejskich oraz autobusów i tramwajów stanowi nowoczesne uzupełnienie systemu komunikacyjnego miasta.

„Jesteśmy przekonani, że VOZILLA nie tylko wpłynie na jakość życia mieszkańców Wrocławia, ale również pozwoli odkłamać wiele mitów na temat aut elektrycznych, takich jak zbyt mały zasięg uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Jeśli w ciągu jednego dnia pojedynczy pojazd może wesprzeć kilkadziesiąt osób w ich zadaniach prywatnych lub biznesowych, to tym bardziej mógł to zrobić w przypadku indywidualnego właściciela. Dodatkowo idea car-sharingu doskonale wpisuje się w wizję rozwoju elektromobilności Nissana, według której samochód elektryczny jest częścią szerszego ekosystemu” – mówi Dorota Pajączkowska, PR Manager marki Nissan w Polsce.

Nissan LEAF, który stał się filarem systemu VOZILLA, to najpopularniejszy samochód elektryczny na świecie, który od swojej premiery w 2010 roku został sprzedany w ponad 300 000 egzemplarzy. Sprawdzona konstrukcja oraz sięgający 250 km (NEDC) zasięg umożliwi sprawne, codzienne funkcjonowanie miejskiej wypożyczalni. Bez wątpienia dodatkowym atutem jest jego zeroemisyjny charakter, który będzie wsparciem w walce ze smogiem we Wrocławiu.

„Jak pokazały doświadczenia z innych europejskich miast car-sharing może przyczynić się do zmniejszenia korków. Badania wykazują, że 1 pojazd współdzielony może zastąpić od 9 do 13 prywatnych samochodów i tym samym zwiększyć miejską przestrzeń. Inicjatywa ma również zachęcić wrocławian do zamiany prywatnego auta na transport miejski, którego częścią jest system” – mówi Robert Oporski, dyrektor ds. rozwoju biznesu firmy Enigma, zarządzającej Miejską Wypożyczalnią Samochodów Elektrycznych VOZILLA.

Wypożyczenie pojazdu jest realizowane w systemie free floating, czyli auto na minuty. Dla kierowcy oznacza to usługę „all inclusive” – w ramach opłaty uwzględniono bowiem koszty rezerwacji, jazdy i parkowania. Każda minuta jazdy standardowo kosztuje złotówkę, ale z okazji uruchomienia usługi do końca listopada opłata ta wynosi jedynie 50 groszy za minutę. Minuta postoju to z kolei koszt 10 groszy.

Od 4 listopada, kiedy nastąpiła oficjalna inauguracja systemu, użytkownicy mają do dyspozycji ponad 100 Nissanów LEAF. Docelowo flotę wypożyczalni będzie tworzyło 190 takich pojazdów oraz dodatkowo 10 dostawczych Nissanów e-NV200.

VOZILLA jest efektem podpisanej w lutym br. umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym między samorządem a firmą Enigma. Umowa obowiązuje przez 5 lat.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

niestety w Polsce jest jeszcze przestarzale prawo, ktore powinno juz dawno zmienione....