SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Nissan ma dostarczyć do 200 aut elektrycznych na potrzeby wypożyczalni we Wrocławiu

Nissan podpisał kontrakt życia w dziedzinie EV w Polsce, potencjalnie mając dostarczyć nawet 200 Leafów/e-NV200 dla mającej powstać wypożyczalni aut Enigma we Wrocławiu

Nissan Leaf 2016 - zobacz całą galerię

Nissan pochwalił się, że został przez firmę Enigma wybrany dostawcą samochodów elektrycznych dla powstającej wypożyczalni car-sharing we Wrocławiu. Umowa przewiduje, że stopniowo flota będzie rozbudowywana do nawet 200 aut. Komunikat prasowy nie precyzuje jednak od jakiego poziomu Enigma rozpocznie działalność w pierwszym roku.

Wypożyczalnia ma oferować głównie Leafy ale dostawcze e-NV200 także mają się pojawić. Koszt wypożyczenia planowany jest na poziomie 1 zł za minutę bez ponoszenia dodatkowych opłat (energia, parking czy ubezpieczenie).

Komunikat prasowy firmy Nissan [1]

Nissan dostarczy 200 samochodów elektrycznych na potrzeby miejskiego systemu car-sharingu we Wrocławiu

Nissan, lider globalnego rynku samochodów elektrycznych oraz producent najpopularniejszego pojazdu elektrycznego na świecie – Nissana LEAF – został wybrany przez operatora systemu, firmę Enigma, dostawcą pojazdów na potrzeby największego miejskiego systemu car-sharingu w Polsce. Docelowo w ramach projektu po ulicach Wrocławia jeździć będzie łącznie 200 w pełni elektrycznych Nissanów LEAF i e-NV200.

Mieszkańcy dostaną do użytku 190 osobowych Nissanów LEAF oraz 10 dostawczych e‑NV200. Pierwszy z nich jest pionierem rynku samochodów elektrycznych. W 2011 roku jury prestiżowego konkursu World Car of The Year przyznając mu tytuł określiło go mianem auta, które „otwiera drzwi do elektrycznego świata”. Łatwa obsługa, komfort, cisza, brak wibracji, duży zasięg, a do tego wyjątkowo niskie koszty eksploatacji – to wszystko sprawia, że Nissan LEAF jest idealnym rozwiązaniem do miasta.

Dostawczy e-NV200 to w pełni elektryczny samochód użytkowy o zasięgu do 170 km. Mimo kompaktowych gabarytów, ułatwiających poruszanie się po mieście, oferuje aż 770 kg ładowności oraz możliwość przewiezienia dwóch europalet. Model występuje także jako 5- lub 7‑miejscowy samochód osobowy.

Samochody elektryczne z miejskiej wypożyczalni będą we Wrocławiu traktowane priorytetowo, Miasto Wrocław zadecydowało bowiem o udostępnieniu im buspasów oraz na stałe zarezerwowanych miejsc parkingowych w centrum miasta. Koszt przejazdu ma wynosić około 1 zł za minutę. Warto podkreślić, że wynajmujący nie będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Pojazdy będą dodatkowo wyposażone w system monitorowania.

Auta będą mogły zostać wypożyczone i zwrócone w dowolnych punktach na terenie miasta i będą dostępne przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Rezerwacji będzie można dokonać przy pomocy strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej, która pozwoli sprawdzić dostępność poszczególnych pojazdów na terenie miasta. Istotne jest również to, iż samochody będą mogły wjechać tam, gdzie „zwykłe” auta mają zakaz. Jednocześnie transport zakupów o dużych gabarytach np. ze sklepu nie będzie sprawiał większych problemów dzięki możliwości wypożyczenia dostawczego e-NV200.

Wdrożeniem oraz utrzymaniem systemu wypożyczalni zajmie się firma Enigma, producent i dostawca wyspecjalizowanych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych łączących wysokie bezpieczeństwo i najnowsze trendy technologiczne.

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@tomasz_kombi
dot. 2-4) Dodałem słowo "ponoszenia", ponieważ komunikat mówi, że nie ponosi się innych opłat niż te 1 zł.
"wynajmujący nie będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie."
w dodatku te 1zł to nie wszystko:
1) napisano "na poziomie 1zł" co może oznaczać np. 50% więcej (1,5 zł)
2) bez kosztów ubezpieczenia (nie wiadomo ile będzie wynosiło)
3) bez kosztów energii (jw)
4) bez parkowania (oczywiście, że jak postawimy na dowolnym płatnym parkingu czy pod parkomatem to jest dodatkowy koszt ale czy przypadkiem usługodawca nie wymyśli również opłat za pozostawienie na "swoim" miejscu postojowym - tego nie wiadomo).
1 złoty za minutę to drogo według mnie. Zwłaszcza jak ktoś utknie w korku, słono zapłaci za takie naliczanie minutowe. Szkoda, bo sam pomysł jest ciekawy. Uważam, że mieszkańcy miast powinni mieć dostęp do bardziej przyjaznych środowisku technologii. Sam chcę kupić aurisa w hybrydzie, żeby nie mieć w przyszłości problemu z wjazdem do centrum miasta.
Ta Enigma to coś wspólnego ma z SharCar? czy ktoś ukradł pomysł?