SamochodyElektryczne.org

W Hambach ruszyła seryjna produkcja elektrycznych smartów

Daimler poinformował wczoraj, że z dniem 12 czerwca w zakładzie w Hambach we Francji rozpoczęła się seryjna produkcja samochodów elektrycznych smart fortwo electric drive

smart ed - zobacz całą galerię

Daimler poinformował wczoraj, że z dniem 12 czerwca w zakładzie w Hambach we Francji rozpoczęła się seryjna produkcja samochodów elektrycznych smart fortwo electric drive. Pierwotnie miała ona wystartować już na początku roku, jednak projekt został nieco odłożony w czasie (nieoficjalne ze względu na opóźnienia w uruchomieniu seryjnej produkcji ogniw litowo-jonowych przez Li-Tec - spółkę joint venture Daimlera i Evonik) (wcześniejszy wpis). Montaż wersji elektrycznej przebiega na tej samej linii produkcyjnej, co wersji spalinowej. Dostawy do klientów mają rozpocząć się późnym latem. Uruchomienie seryjnej produkcji fortwo electric drive jest częścią większej inwestycji Daimlera w fabrykę w Hambach, której realizacja pochłonie ponad 200 mln EUR.

Ceny smarta fortwo electric drive zaczynają się od 19899 EUR netto (około 86 tys. zł), co oznacza że po doliczeniu podatku VAT w Polsce cena przekroczy 100 tys. zł, ale i tak będzie to najtańszy fabrycznie nowy samochód elektryczny na naszym rynku. W przypadku wariantu, w którym pakiet akumulatorów jest leasingowany osobno, cena wynosi 15890 EUR netto, a miesięczny abonament za użytkowanie pakietu wynosi 65 EUR netto. Kabriolet jest o około 3 tys. EUR droższy.

Porównując ceny smarta fortwo electric drive w obu wariantach (z oraz bez akumulatorów) można dojść do wniosku, że pakiet akumulatorów litowo-jonowych 17,6 kWh kosztuje około 4 tys. EUR netto, a więc niecałe 230 EUR netto/kWh. Cena blisko 1 tys. zł netto/kWh (lub około 1,2 tys. zł brutto/kWh) wydaje się na obecnym etapie niewygórowana.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.