SamochodyElektryczne.org

Urząd Miejski w Gdańsku testuje auta elektryczne i buduje punkty ładowania

W Gdańsku urzędnicy rozpoczęli testy Nissanów Leaf, poprzedzające przetarg na zakup kilku aut elektrycznych. Równolegle prowadzona jest budowa kilku punktów ładowania

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię

Kilka dni temu Grupa Energa przekazała na dwutygodniowe testy dwa samochody elektryczne Nissan Leaf miejskim urzędnikom w Gdańsku. Auta mają być testowane przez Urząd Miejski w Gdańsku, Zarząd Dróg i Zieleni, a następnie przez Straż Miejską i Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża” w ramach jednego z etapów projektu „e-Mobilność”. W najbliższej przyszłości ma rozpisany zostać przetarg na zakup 4 samochodów.

O planie zakupu aut elektrycznych i budowy kilku punktów ładowania wspominano już przy okazji zmian uchwały dotyczącej opłat w strefie płatnego parkowania celem uprzywilejowania aut elektrycznych i hybrydowych (wcześniejszy wpis).

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku rozpisał w kwietniu przetarg na budowę trzech punktów ładowania (przy ul. Karwieńskiej, przy ul. Partyzantów i przy ul. Zawodników) [3], którego zwycięzcą z ceną 98.215,50 zł została firma Energoter Sp. z o.o. Średnia cena za jeden punkt wynosi niecałe 33 tys. zł. Zamówione punkty ładowania mają posiadać przynajmniej dwa wyjścia - trójfazowe o mocy 22 kW IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) oraz jednofazowe gniazdo CEE 7/5 Typu E. Ukończenie instalacji przewidziano na 29 sierpnia.

Niestety w przetargu na punkty ładowania pojawił się cały szereg wymagań, które świadczą, że promocja samochodów elektrycznych przez Gdańsk staje się niezrozumiała. Zamówione urządzenia mają być bowiem przygotowane do pobierania opłat:

  1. „k) Terminal powinien spełniać wymagania standardu OCPP (Open Charge Point Protocol) tzn. musi być zapewniona możliwość instalowania oprogramowania zarządzającego terminalem różnych producentów, które będzie miało możliwość kontroli całego urządzenia jak i systemu urządzeń.
  2. l) Terminale ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym powinny spełniać wymogi istniejących standardów technicznych i nie ograniczać możliwości ładowania dla określonego producenta samochodów
  3. m) Terminal zostanie wyposażony w moduł płatności SMS oraz kartami zbliżeniowymi
  4. n) Terminal zostanie wyposażony w moduł łączności GSM/GPRS
  5. o) Terminal zostanie wyposażony w panel informacyjny LCD o wysokim kontraście”

Innymi słowy urzędnicy myślą o zwolnieniu posiadaczy aut elektrycznych z opłat za parkowanie - jednak tylko jak sami zauważają „na specjalnie wydzielonych stanowiskach postojowych w strefie płatnego parkowania” - ale z drugiej strony zamierzają pobierać opłaty za możliwość ładowania? Jest to wewnętrznie sprzeczne i bezproduktywne, a dodatkowo podraża koszt urządzenia i jego utrzymania. Jeżeli osoby używające terminale mają pokrywać koszty ładowania, równie dobrze można było pozostawić odpłatność parkowania i nabyć tańsze terminale bez komplikacji (konieczność wyrobienia sobie zwolnienia z opłat za parkowanie, a następnie karty dostępowej do potencjalnie odpłatnego terminalu). Z kolei brak pobierania opłat za dostęp do ładowania stawiałby pod znakiem zapytania sens przygotowania urządzenia do autoryzacji i rozliczania użytkowników. Wyposażenie terminali w tego typu system, a w szczególności wyświetlacz LCD zawęża również możliwość wyboru urządzeń.

Czwarty punkt ładowania, budowany przez Energę ma w Gdańsku powstać obok przy ul. Nowe Ogrody obok budynku UMG.

Komunikat prasowy [1]

Dwa samochody elektryczne na testach w jednostkach miasta!

Grupa Energa użyczyła Miastu Gdańsk dwa elektryczne samochody Nissany Leaf. Przez dwa tygodnie będą one testowane przez Urząd Miejski w Gdańsku, Zarząd Dróg i Zieleni, a następnie przez Straż Miejską i Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża”. Ładowanie aut będzie się odbywać poprzez podłączenie ich do tradycyjnego gniazdka. Do pełnego doładowania auto potrzebuje od 6-10 h, a naładowane akumulatory mają starczyć na 200 kilometrów. Pojazdy będą używane do bieżącej obsługi spraw wykonywanych w miejskich jednostkach.

Test aut jest etapem wdrażania przez Gdańsk projektu „e-Mobilność”, którego zadaniem jest realizacja zadań związanych z: wprowadzeniem ułatwień dla posiadaczy pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych, a także innych działań w obszarze wspomagania ekologicznych form transportu Miasto zmierza do poprawy efektywności transportu i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Wdrażanie projektu wyraziło się już wprowadzeniem zmian do uchwały nr XLVI/1033/13 w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska, z dnia 28 listopada 2013r., dzięki której zwolniono posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych z opłat za parkowanie „na specjalnie wydzielonych stanowiskach postojowych w strefie płatnego parkowania”.

Z kolei 5 maja br. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku rozstrzygnął przetarg nieograniczony na budowę pierwszych terminali ładowania pojazdów elektrycznych.

Terminale powstaną przy ul. Partyzantów, Zawodników i Karwieńskiej. Ich wykonawcą będzie Energoter Sp.z o.o. Stacje ładowania mają być gotowe do 29 sierpnia br.

Dodatkowy, czwarty terminal ładowania zostanie zrealizowany przez Energę przy ul. Nowe Ogrody obok budynku UMG.

Obecnie Miasto przygotowuje się także do ogłoszenia przetargu na zakup 4 pojazdów elektrycznych celem promowania ekologicznych form transportu.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.