Udział akumulatorów litowo-jonowych we wpływie EV na środowisko
Grupa szwajcarskich naukowców ze Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology (Empa) opublikowała w czasopiśmie Environmental Science & Technology wyniki badań Contribution of Li-Ion Batteries to the Environmental Impact of Electric Vehicles
Grupa szwajcarskich naukowców ze Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology (Empa) opublikowała w czasopiśmie Environmental Science & Technology wyniki badań Contribution of Li-Ion Batteries to the Environmental Impact of Electric Vehicles. Za pomocą metody Life Cycle Assessment (LCA) porównano wpływ pojazdu elektrycznego i spalinowego na środowisko w całym okresie ich użytkowania.
Do symulacji wybrano pojazd elektryczny o wielkości VW Golfa i zasięgu 200 km. Auto zostało wyposażone w pakiet akumulatorów litowo-jonowych LiMn2O4 (takich jak w Nissan Leaf) o masie 300 kg i energii właściwej 114 Wh/kg. Założona żywotność pakietu wyniosła 150 tys. km. W badaniach uwzględniono konieczność jednej wymiany pakietu na przestrzeni 240 tys. km. Przybliżone średnie zużycie energii elektrycznej EV w cyklu New European Driving Cycle (NEDC) założono na poziomie 17 kWh / 100 km (14,1 kWh na jazdę, 2,9 kWh na potrzeby ogrzewanie, chłodzenia i urządzeń pomocniczych).
Jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej, w badaniach założono średnią ogólnoeuropejską - (UCTE). Przeprowadzono również symulację dla państw, gdzie przeważają elektrownie węglowe oraz gdzie przeważają elektrownie wodne.
Spalinowym pojazdem odniesienia został samochód benzynowy, spełniający normę Euro 5 oraz spalający 5,2 l paliwa na 100 km w cyklu NEDC.
Porównania wpływu obu pojazdów na środowisko dokonano czterema metodami i wszystkie cztery potwierdziły, że samochód spalinowy jest mniej korzystnym rozwiązaniem. Zależnie od metody obliczeń obciążenie pojazdu spalinowego dla środowiska jest od około 23 do około 61% większe od pojazdu elektrycznego.
Co prawda, ze względu na akumulatory produkcja samochodu elektrycznego jest dla środowiska mniej korzystna, jednak nie jest to wcale najważniejszy czynnik, ponieważ największy wpływ na środowisko ma użytkowanie pojazdu.
Niestety ze względu na produkcję energii elektrycznej głównie ze spalania węgla, użytkowanie auta elektrycznego przyczyni się do istotnego zwiększenia emisji związków NOx, SO2 oraz PM10 (cząstek o wielkości 10 mikrometrów lub mniejszych). Oczywiście w dłuższej perspektywie, wraz ze zwiększeniem ilości odnawialnych źródeł energii także ten argument zacznie przemawiać na korzyść EV. Nie bez znaczenia jest także miejsce emisji spalin.
Według badań samochody spalinowe musiałby spalać (zależnie od metody obliczeń) mniej niż 2,6 lub mniej niż 3,9 l benzyny na 100 km, aby ich wpływ na środowisko był identyczny jak aut elektrycznych.
Zainteresowanych szczegółami badań zachęcamy do lektury artykułu.
Źródła
- [1] www.greencarcongress.com/2010/08/notter-20100810.html#more 11.08.2010r.
- [2] pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/es903729a 11.08.2010r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.