SamochodyElektryczne.org

Tesla Motors prezentuje i uruchamia stacje ładowania Supercharger

24 września firma Tesla Motors zaprezentowała po raz pierwszy stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych nazywane Supercharger

Tesla Superchargers - zobacz całą galerię
sieć pierwszych 6-ciu stacji Tesla Supercharger w Kalifornii sieć pierwszych 6-ciu stacji Tesla Supercharger w Kalifornii

24 września firma Tesla Motors zaprezentowała po raz pierwszy stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych nazywane Supercharger. Obiekty zaprojektowane przez inżynierów Tesli mają aktualnie moc 90 kW (w przyszłości nawet 120 kW) i w ciągu 30-tu minut są w stanie doładować akumulatory Modelu S na kolejne 240 km.

Co więcej, w dniu premiery Tesla poinformowała, że w tajemnicy zainstalowała już 6 Superładowarek w Kalifornii (każda stacja posiada przynajmniej dwa stanowiska), które umożliwiają dłuższe podróże po całym stanie. Urządzenia są już dostępne dla klientów. W ciągu dwóch lat amerykańska firma zamierza objąć siecią Superładowarek prawie całe Stany Zjednoczone, a w 2015r. posiadać ponad 100 obiektów. Instalacje w Europie i Azji rozpoczną się tradycyjnie z pewnym opóźnieniem - w drugiej połowie 2013r. Urządzenia będą instalowane w kluczowych - z punktu widzenia dalekich podróży - miejscach, przy głównych węzłach komunikacyjnych, w pobliżu restauracji i sklepów.

Tesla Motors Supercharger Tesla Motors Supercharger

Stacje Supercharger będą wyposażone w siłownie słoneczne, instalowane przez firmę SolarCity, dzięki czemu bilans energii między stacją, a siecią elektroenergetyczną ma być zawsze dodatni (więcej energii elektrycznej w ciągu roku zostanie oddanej do sieci niż zużytej do ładowania aut).

Jednym z niewątpliwych atutów Superładowarek jest także to, że właściciele Modeli S mogą z nich korzystać za darmo. Tesla nie zamierza pobierać żadnych opłat za dostęp do infrastruktury szybkiego ładowania, co oznacza że dalekie podróże samochodami elektrycznymi staną się nie tylko łatwe, ale i darmowe. Ponadto Tesla nie będzie musiała borykać się z problemem koncesji na sprzedaż energii elektrycznej, która w wielu rejonach świata jest wymagana.

Tesla Motors Supercharger Tesla Motors Supercharger

Szybkie ładowarki Tesli są kompatybilne jedynie z kompaktowymi złączami ładowania, zaprojektowanymi przez Teslę, które normalnie służą do ładowania 1-fazowego mocą blisko 20 kW. Maksymalna moc Superładowarek jest około dwukrotnie wyższa od najmocniejszych szybkich ładowarek CHAdeMO, mimo że wtyczka jest znacznie mniejsza i lżejsza. Moc rzędu 100 kW pozwala na zwiększanie zasięgu w tempie około 400 km/h. Ze stacji szybkiego ładowania będą mogły korzystać samochody elektryczne Model S (z pakietem 85 kWh oraz opcjonalnie z pakietem 60 kWh), a w przyszłości także Tesla Model X.

Projektując własne złącze ładowania, własne szybkie ładowarki oraz uruchamiając sieć szkieletową Supercharger w Kalifornii, Tesla ponownie zademonstrowała swoje ogromne możliwości, zawstydzając przy tym innych producentów.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • jasam

wspaniała firma i świetny model biznesowy
czapki z głów !