SamochodyElektryczne.org

Szczegółowy plan warszawskiego etapu rajdu Tallin-Monte Carlo

Urząd m.st. Warszawy przygotował informację na temat przebiegu warszawskiego etapu rajdu Tallin-Monte Carlo, który dziś zawita do Augustowa i Ostrowi Mazowieckiej, a jutro do Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Kępna i Wrocławia

Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012 - zobacz całą galerię

Urząd m.st. Warszawy przygotował informację na temat przebiegu warszawskiego etapu rajdu Tallin-Monte Carlo, który dziś zawita do Augustowa i Ostrowi Mazowieckiej, a jutro do Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Kępna i Wrocławia (wcześniejszy wpis). Zwiedzający będą mogli zobaczyć praktycznie wszystkie modele aut elektrycznych dostępne w sprzedaży począwszy od Mitsubishi i-MiEV, a na Tesla Roadster skończywszy oraz wiele unikalnych konstrukcji takich jak przerobiona Pobieda z 1958 roku.

Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012 Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012
Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012 Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012
Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012 Electric Marathon Tallin – Monte Carlo 2012



Komunikat prasowy Urzędu m.st. Warszawy [1]

W dniu 1 czerwca br., dokładnie o godzinie 9:00 sprzed Narodowej Opery Estonii w Tallinie ruszy 2. Międzynarodowy Rajd Pojazdów Elektrycznych Tallin - Monte Carlo 2012. Na trasie liczącej 3300 km przebiegać będzie przez 10 państw (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Włochy, Monaco), łącząc 29 miast, w tym Maribor, Europejską Stolicę Kultury 2012 (ponadto spośród dużych miast Rygę-Kowno-Warszawę-Brno-Bratysławę-Wiedeń-Maribor-Wenecję-Mediolan-Turyn-Monte Carlo).

Honorowy patronat nad Rajdem objęła Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Inicjatorami i organizatorami Rajdu są mer estońskiej stolicy Tallina p. Edgar Savisaar oraz książę Monaco Albert II, który w poprzedniej edycji Rajdu brał w nim udział. Rajdowi przewodzi komandor p. Juri Tamm, honorowy konsul Monaco w Estonii.

Przedsięwzięcie to jest nawiązaniem do tradycji rajdów Tallin-Monte Carlo z lat 30-tych ubiegłego wieku. Tym razem jednak konkurenci zrezygnowali z techniki spalinowej i pokonują trasę pojazdami o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Niektórzy producenci pojazdów chcą wziąć udział w Rajdzie jedynie na jednym etapie. Niektórzy awizują udział tylko na kilkumetrowym odcinku, bo na tyle tylko pozwolą ich źródła zasilania.

W czasie postoju kolumny Rajdu w Warszawie w dniu 4 czerwca br., godz. 11:00 – 14:00 w praskim centrum kulturalnym „Koneser” wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć pojazdy biorące udział w rywalizacji wystawę elektrycznych i hybrydowych pojazdów produkowanych seryjnie, konstrukcji prototypowych, jak i wykonanych w laboratoriach naukowo-badawczych, czy przez konstruktorów–amatorów, infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania pojazdów, to jest specjalistyczne akumulatory, stacje ładowania, silniki napędowe, elementy sterowania itp. Na wystawie wystąpi ok. 20 wystawców. Ze strony łotewskiej po trudach rajdu Dakar w Koneserze pojawi się elektryczny Driver OSCar eO. Będzie Tesla Roadster, Fisker Karma i robiąca furorę Pobieda z roku 1958, przerobiona na pojazd w pełni elektryczny. Reprezentowane będą elektryczne i hybrydowe pojazdy znanych marek: Toyota, Nissan, Mitsubishi, Renault, Opel, Citroen, Solaris, Ford Modeo z napędem elektrycznym oraz liczne oryginalne pojazdy zaprojektowane przez rodzimych konstruktorów (2-, 3- i 4-kołowe).

Przewidziano również seminarium naukowo-techniczne pod hasłem „Pojazd z napędem elektrycznym szansą dla miast”. Podczas seminarium prelegenci naświetlą zasady funkcjonowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, rozwiązania funkcjonujące na świecie, ich parametry techniczne, zalety trakcyjne i ekologiczne, a także ich potencjalną rolę jako bufora bezpieczeństwa w systemie elektroenergetycznym, zasilającym miasto. Dokonany zostanie przegląd stanu techniki źródeł zasilania tych ekologicznych pojazdów. Jedna z prezentacji będzie spojrzeniem na takie pojazdy z punktu widzenia jego potencjalnego nabywcy.

Spodziewamy się, że w tym niecodziennym wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz Stolicy, warszawscy radni, przedstawiciele nauki, kręgów gospodarczych i finansowych, producenci elektrycznych pojazdów i infrastruktury niezbędnej do ich funkcjonowania, dostawcy energii elektrycznej, miłośnicy motoryzacji, studenci i uczniowie oraz mieszkańcy zainteresowani przyszłością motoryzacji, innowacjami technicznymi, „zieloną energią”.

Maraton pojazdów elektrycznych nie jest zwykłą sportową rywalizacją i nie chodzi o to, który pojazd jest najszybszy. Chodzi przede wszystkim o rozbudzanie świadomości ekologicznej i zasad zrównoważonego rozwoju. Zdalnie sterowane pojazdy elektryczne są popularną wśród dzieci zabawką, lecz gdy widzi się elektryczny pojazd na ulicy, to budzi on zdziwienie. A przecież telefon komórkowy był zrazu podobnie postrzegany, a dziś każdy ma go w kieszeni.

Ekscytująca jest światowa rywalizacja producentów pojazdów i źródeł energii elektrycznej w konkurencji „przejazd jak najduższego odcinka bez dodatkowego ładowania”. Mitsubishi przekonuje, że dla ich modelu i-MiEV przejechanie ok. 130 km nie jest niczym szczególnym. Marka ta wystawia 9 wozów, chce pewnie zdominować rywalizację liczebnością swej floty.

Znamienne, że pośród licznych sponsorów Rajdu są i tacy, którzy na codzień produkują samochody o napędzie klasycznym, a więc posiadają odmienne interesy. Mają oni jednak świadomość, że przyszłość należy do napędów elektrycznych. Wsród sponsorów są też lokalne samorządy, co świadczy, że i miasta zainteresowane są włączeniem do swej floty pojazdów elektrycznych lub hybrydowych.

Regulamin Rajdu i warunki, jakim muszą odpowiadać pojazdy znajdują się na stronie electricmarathon.eu/rules/

Dodatkowe, stale aktualizowane informacje na temat Rajdu można znaleźć na stronach: electricmarathon.eu/ oraz www.facebook.com/electricmarathon

Oprócz rywalizacji samochodów będziemy świadkami dwóch międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jeden dla profesjonalistów, drugi zaś dostępny dla każdego. Celem obu tych rywalizacji jest uchwycenie wszystkiego, co wiąże się z tym elektrycznym maratonem. Zainteresowani powinni zajrzeć pod link www.electricmarathon.eu/snapshot

Program wydarzenia

11:00 Uroczyste powitanie uczestników Rajdu

11:15 Otwarcie wystawy pojazdów elektrycznych i hybrydowych

11:25 „Pojazd z napędem elektrycznym szansą dla miast” - seminarium

Prezentacje

  1. prof. dr hab. inż. A. Szumanowski, dr inż. A. Hajduga – „Pojazdy hybrydowe i elektryczne” (przedstawi dr inż. Arkadiusz Hajduga)
  2. dr inż. M. Marcinek, dr inż. L. Niedzicki, dr inż. A. Plewa-Marczewska, prof. dr hab. inż. W. Wieczorek – „Współczesne urządzenia elektrochemiczne do przetwarzania i gromadzenia energii elektrycznej do zastosowań samochodowych” (przedstawi dr inż. Marek Marcinek)
  3. mgr Stanisław Mrozik – „Jaka jest przyszłość samochodu elektrycznego – fakty i mity”


12:00 Konferencja prasowa

13:45 Uroczyste pożegnanie uczestników Rajdu

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.