SamochodyElektryczne.org

Modec idzie w ślady Smith Electric Vehicles

Modec idzie w ślady Smith Electric Vehicles

Modec - zobacz całą galerię
Prezydent USA przy prototypie ciężarówki Navistar ModecPrezydent USA przy prototypie ciężarówki Navistar Modec
Brytyjska firma Modec (producent ciężarówek elektrycznych Modec) zamierza podbić amerykański rynek podobnie jak Smith Electric Vehicles. Obecnie Modec i Navistar International Corporation (producent między innymi ciężarówek, autobusów, silników i podwozi) finalizują utworzenie nowej firmy joint venture, która będzie produkować ciężarówki elektryczne w USA.

Jak wiadomo od wczoraj, Navistar otrzymał rządowe wsparcie w postaci 39,2 mln USD na wyprodukowanie w przyszłym roku 400 ciężarówek elektrycznych o zasięgu 160 km. Będą to ciężarówki Modec (możliwe, że lekko zmodyfikowane).

Jeśli już jesteśmy przy firmach z Wielkiej Brytanii to warto dodać, że Smith Electric Vehicles US Corporation otrzymało 10 mln USD na produkcję 100 pojazdów elektrycznych - między innymi ciężarówek Newton.

Politycy w USA wierzą, że dzięki wsparciu, firmy produkujące pojazdy elektryczne i akumulatory otworzą nowe zakłady w USA (zmniejszą bezrobocie) oraz wyraźnie spadną ceny pojazdów elektrycznych. Do tego dochodzi jeszcze oczywiście aspekt uniezależnienia się w przyszłości od zagranicznej ropy. Trzeba przyznać, że sytuacja robi się ciekawa. Rzeczywiście nowych firm i nowych zakładów produkcyjnych wkrótce przybędzie sporo. Ponadto każda z firm otrzymujących dotacje stoi przed wielką szansą. O tym czy ten interwencjonizm się opłaci, przekonamy się pewnie dopiero za kilka lat.

Filmik: Prezydent Obama ogłasza "Recovery act awards for electric drive vehicle battery and component manufacturing initiative".

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.