SamochodyElektryczne.org

Solaris Urbino 12 electric z tytułem Bus of the Year 2017

12-metrowy autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric został uznany najlepszym w konkursie Bus of the Year 2017

Solaris Urbino 12 electric - zobacz całą galerię
Solaris Urbino 12 electric Solaris Urbino 12 electric

Firma Solaris Bus & Coach pochwaliła się w tym tygodniu wygraniem tytułu Bus of the Year 2017 przez model Urbino 12 electric. Jak się okazuje, pierwszy raz w historii konkursu, w którym zgłoszono pięć pojazdów, zwyciężył pojazd elektryczny.

Swoistą osobliwością jest nadawanie tytułu na rok 2017 już teraz.

Prestiżowe wyróżnienie pewnie pomoże Solarisowi pokazać się na rynku europejskim, szczególnie u progu włączenia się do konkurencji większych podmiotów - Volvo, Mercedes, a może nawet Tesla (wcześniejszy wpis). W Polsce tytuł nie powinien mieć większego znaczenia, bowiem praktyka przetargowa pokazuje, że moratorium na zakup autobusów innych producentów jest wciąż aktualne.

Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach [1]

Elektryczny Solaris Urbino autobusem roku 2017!

Najlepszym autobusem miejskim roku 2017 został elektryczny Solaris Urbino. To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta i jednocześnie pierwsza w historii tego konkursu nagroda dla pojazdu bateryjnego. Uroczyste wręczenie statuetki „Bus of the Year” odbędzie się 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

Solaris Urbino 12 electric Solaris Urbino 12 electric

Tegoroczny konkurs o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Do rywalizacji przystąpiło pięć pojazdów marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris oraz Mercedes. Czterech pierwszych producentów stanęło w szranki prezentując autobusy elektryczne, Mercedes wystawił natomiast pojazd napędzany gazem ziemnym (CNG).

Nowy Solaris Urbino 12 electric, który podlegał ocenie członków jury z aż 20 państw, został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. W autobusie zamontowano dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu, np. w trakcie postoju na przystankach, lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej. Podczas konkursu w Brukseli bateryjny Solaris był ładowany za pomocą ładowarki nowej generacji o mocy wyjściowej 80 kW, opracowanej i wyprodukowanej przez firmę Ekoenergetyka - Polska. Mobilna ładowarka typu plug-in została podłączona do specjalnie przygotowanego w tym celu słupa z pantografem. Dzięki temu zasięg elektrycznego Urbino jest w praktyce nieograniczony.

Podczas kilkudniowych testów rygorystycznej ocenie członków jury podlegały zarówno cechy mierzalne, takie jak: przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu, ale także subiektywne odczucia jurorów z jazdy, którzy wcielali się zarówno w role kierowców, jak i pasażerów. Zadanie oceniających nie było łatwe, tym bardziej, że po raz pierwszy musieli oni recenzować tak dużą liczbę pojazdów bateryjnych.

„To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej. Już w 2006 roku założyciel i właściciel firmy Solaris, Krzysztof Olszewski, powiedział „Diesel umarł niech żyje elektryczność”. Dzisiaj udowadniamy, że te wówczas wizjonerskie słowa stały się rzeczywistością. Od kilkunastu lat nasza firma jest europejskim liderem w rozwoju innowacyjnych pojazdów z napędem elektrycznym. Od 2001 roku produkujemy trolejbusy, a od roku 2011 autobusy bateryjne. Te ostatnie jeżdżą już w kilkudziesięciu europejskich miastach. Są wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ładowania, a ich operacyjność może wynosić 24 godziny na dobę. Zastosowane w pojazdach rozwiązania zależą od oczekiwań naszych klientów. Uważamy, że autobusy elektryczne są przyszłością komunikacji miejskiej. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich doskonałym, całkowicie bezemisyjnym i niezwykle cichym dopełnieniem” – powiedział dr Andreas Strecker, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Testy porównawcze autobusów zakończyły się 3 czerwca. Na wyniki przyszło jednak czekać producentom do ostatniego tygodnia sierpnia.

„Prawie trzymiesięczny czas wyczekiwania na ostateczny rezultat nie był dla nas łatwy. Okazuje się jednak, że warto było uzbroić się w cierpliwość i otrzymać tę fantastyczną informację. Autobusem roku 2017 jest elektryczny Solaris Urbino! Udowodniliśmy, że autobusy elektryczne naszej marki są dojrzałymi, a jednocześnie niezwykle innowacyjnymi produktami, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w nowoczesnym i zrównoważonym transporcie miejskim. Ta prestiżowa nagroda jest wynikiem wspaniałej pracy zespołowej wszystkich pracowników Solarisa, ale także naszych dostawców oraz partnerów, z którymi rozwijamy nasze produkty. To także nagroda, której nie zdobylibyśmy bez naszej konkurencji. To dzięki niej możemy się nieustannie rozwijać i ulepszać nasze produkty, z korzyścią dla operatorów i pasażerów”- dodał dr Andreas Strecker, prezes Solarisa.

Bus of The Year, czyli z angielska „autobus roku”, to organizowany nieprzerwanie od 1989 roku konkurs na najlepszy autobus miejski. Pojazd, który wygrywa, otrzymuje tytuł najlepszego autobus na kolejny rok, w przypadku bieżącej edycji – na rok 2017. Organizatorem przedsięwzięcia jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych, w tym autobusów. Konkurs organizowany jest co dwa lata. Gospodarzem każdej z edycji jest inny członek jury. Tegoroczna edycja Bus Euro Test odbyła się w Brukseli. Oficjalne wręczenie statuetki „Bus of the Year 2017” nastąpi podczas wrześniowych targów IAA w Hanowerze.

Dane techniczne autobusu:
Długość 12 000 mm
Szerokość 2 550 mm
Wysokość całkowita 3 395 mm (z pantografem)
Rozstaw osi 5 900 mm
Oś przednia Oś niezależna ZF RL 82 EC
Oś niezależna ZF RL 82 EC Oś portalowa ZF AVE 130 z silnikami zamontowanymi w piastach kół
System ładowania Plug-in oraz pantograf firmy Schunk do 450 kW
Baterie High Energy: 240 kWh
Osprzęt elektryczny Medcom
Ładowarka Ekoenergetyka
Układ drzwi 2-2-2, Ventura
Siedzenia Ster 8MU z wykorzystaniem Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej Cu+
Liczba miejsc siedzących 30
Liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi 16
Klimatyzacja Konvekta UL 500 EM
Tabela 1: Dane techniczne autobusu

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Widzę, że dział marketingu Solarisa doszedł do wniosku, że pojazdy powszechnie nazywane elektrycznymi należy w zasadzie nazywać bateryjnymi. Autobusy elektryczne to przecież też trolejbusy, które są w użyciu od bardzo dawna i robią na nikim wrażenia.

Pamiętam jak burmistrz Gdyni wypowiadał o wielkim wydarzeniu jakim było pojawienie się na testach pierwszego w tym mieście autobusu elektrycznego. Chodziło oczywiście o pierwszy autobus elektryczny o zasilaniu bateryjnym bo trolejbusy (również od Solarisa) są w Gdyni na porządku dziennym.
  • Musti

Brawo dla polskiej firmy. To powinno dać do myślenia tym osobom, które uważają że zakup polskich droższych autobusów elektrycznych zamiast taniej chińszczyzny to marnotrawienie pieniędzy.