SamochodyElektryczne.org

Smart Power zajmuje 10-te miejsce w zawodach Shell Eco-marathon

Studencki zespół Smart Power z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej zajął 10-te miejsce w odbywających się w ostatnich dniach w Rotterdamie zwodach Shell Eco-marathon

Smart Power MuSHELLka - zobacz całą galerię

Studencki zespół Smart Power z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej (wcześniejszy wpis) zajął 10-te miejsce w odbywających się w ostatnich dniach w Rotterdamie zwodach Shell Eco-marathon. Elektryczny bolid MuSHELLka uzyskał najlepszy wynik zużycia energii na poziomie 425 km/kWh (alternatywnie 0,235 kWh/100 km). Zawody wygrał niemiecki zespół Lausitz Dynamics z Hochschule Lausitz, który z rezultatem 732 km/kWh nie zdołał jednak nawet zbliżyć się do ubiegłorocznego rekordu 842,5 km/kWh uzyskanego na mniej wymagającym torze. Drugie miejsce zajęła austriacka drużyna TERA TUGraz, będąca zwycięzcą ubiegłorocznej edycji zawodów.

Chociaż MuSHELLka nie jest jeszcze tak wydajnym pojazdem jak bolidy czołówki, zespół Smart Power może być zadowolony ze swojego debiutu. MuSHELLka okazała się nie tylko najlżejsza w swojej klasie (około 23 kg), ale także zajęła praktycznie najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich pojazdów startujących w Shell Eco-marathon.

Drugi polski zespół ścigający się w klasie prototypowych pojazdów elektrycznych - ELVIC z Politechniki Lubelskiej (wcześniejszy wpis) uzyskał wynik 191 km/kWh i 17-te miejsce. W klasie Urban concept, zespół SiMR Team z Politechniki Warszawskiej z wynikiem 45,5 km/kWh zajął 13-te miejsce.

Smart Power MuSHELLka Smart Power MuSHELLka
Smart Power MuSHELLka Smart Power MuSHELLka
Smart Power MuSHELLka Smart Power MuSHELLka



Komunikat zespołu Smart Power [2]

Podsumowanie wyścigu

Światowe wyścigi Shell Eco-marathon są wielkim wydarzeniem gromadzącym najlepsze zespoły uniwersyteckie z całego świata. Wyścig polega na przejechaniu 10 okrążeń toru wyścigowego zużywając jak najmniej energii. Zbudowanie pojazdu cechującego się tak niskim zużyciem energii wymaga zastosowania najnowszych osiągnięć techniki a nierzadko w trakcie budowy takich pojazdów powstają nowe rozwiązania, które dopiero po latach testów znajdują zastosowanie w praktyce…

Zespoły przygotowują bolidy w różnych kategoriach obejmujące różne rodzaje napędów. Zawody te mają długą tradycję, odbywają się od 1939 roku a startujące zespoły przez wiele lat doskonalą swoje bolidy tak aby osiągnąć jak najlepszy wynik. W tym roku zawody odbywają się w Houston w Teksasie, Rotterdamie w Holandii i w Kuala Lumpur w Malezji Edycja europejska była zorganizowana na ogromną skalę, w zawodach brało udział ponad 200 zespołów a zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. W trakcie trzech dni zawodów na torze i imprezach towarzyszących zanotowano ponad 50 tysięcy widzów – co stanowiło rekordową liczbę, Żadne z dotychczasowych zawodów nie zanotowały takiej frekwencji. Zespół Smart Power z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej postawił sobie ambitne zadanie udziału w europejskiej edycji zawodów Shell Eco-marathon w kategorii elektrycznych pojazdów prototypowych z akumulatorowym źródłem energii. Zawody odbyły się w dniach 17-19 maja 2012 roku w Rotterdamie w Holandii. W niezwykle krótkim czasie jednego sezonu udało się nam nie tylko zaprojektować i zbudować bolid zdolny do startu w tych wyścigach ale godnie konkurować z innymi zespołami. Sam start w zawodach poprzedzony był kilkoma etapami kwalifikacji w których odpadały kolejne zespoły. Bez problemów udało nam się przejść wszystkie etapy kwalifikacji. Bolid został wysoko oceniony na przeglądzie technicznym przed zawodami. Nasz bolid okazał się najlżejszy w całej stawce. W stanie gotowym do jazdy waży on tylko 23 kg. Wynik jaki osiągnęliśmy w wyścigach plasuje nas w stawce zespołów które od wielu lat uczestniczą w tych wyścigach i z roku na rok doskonalą swoje rozwiązania. Osiągnięty rezultat to 425 km/kWh co dało nam 10 lokatę. Najlepszy rezultat tego roku osiągnął bezkonkurencyjny niemiecki zespół Lausitz Dynamics – 732 km/kWh – pozostawiając daleko w tyle całą resztę zespołów. Same zawody były niezwykle pasjonujące. W kolejnych próbach polepszaliśmy swój rezultat. Trwała zaciekła walka na torze, zeszłoroczny zwycięzca Tera TUGraz po dwukrotnej awarii na torze i pożarze bolidu zdołał naprawić pojazd na ostatnią próbę i zdobyć drugie miejsce w zawodach. Zawody stanowią także niezwykłe wydarzenie kulturalne, w edycji europejskiej biorą udział europejskie i afrykańskie zespoły starając się nie tylko zaprezentować najnowsze rozwiązania techniczne ale także zaakcentować strojami, tańcem i śpiewem odrębność kulturową. Prace przy pojazdach w padokach poszczególnych zespołów trwały praktycznie przez całą dobę. A odgłosy pracujących narzędzi, silników i klaksonów bolidów były przeplatane muzyką i śpiewami drużyn. Nierzadko też w godzinach wieczornych można było spotkać tańczący w takt muzyki tradycyjnej lub współczesnej różnokolorowy korowód studentów.

Nasz wynik jest to doczasowy najlepszy rezultat wśród polskich zespołów startujących w tych zawodach w kategorii samochodów elektrycznych. Koszt energii potrzebnej na przejechanie 100 km to zaledwie kilka groszy – to ponad 100 razy taniej niż w najoszczędniejszych samochodach obecnie produkowanych. Jest on dużo lepszy niż w pozostałych kategoriach samochodów z napędami spalinowymi startującymi w tych zawodach.

Tym bardziej cieszy nas tak dobry wynik, że jako debiutant w tych zawodach nie byliśmy w stanie rozwinąć pełni swoich możliwości. Nasz bolid jako najlżejszy w całej stawce posiada ogromny potencjał, chcemy nadchodzący sezon wykorzystać na dokładne badanie jego możliwości i optymalizację poszczególnych rozwiązań, na co dotychczas nie było czasu. Pozwoli to na znaczne poprawienie dotychczasowego wyniku.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.