SamochodyElektryczne.org

Renault opublikowało ostateczną specyfikację modelu Twizy

Wraz z rozpoczęciem sprzedaży modelu Twizy we Francji, firma Renault opublikowała ostateczną wersję specyfikacji technicznej elektrycznego czterokołowca

Renault Twizy - zobacz całą galerię

Wraz z rozpoczęciem sprzedaży modelu Twizy we Francji, firma Renault opublikowała ostateczną wersję specyfikacji technicznej elektrycznego czterokołowca. Niewielkie autko, produkowane w zakładzie w Valladolid w Hiszpanii (wcześniejszy wpis), będzie dostępne w dwóch podstawowych wersjach - Twizy rozwijającej 80 km/h oraz Twizy 45 rozwijającej prędkość jedynie 45 km/h, ale za to dostępnej w wielu krajach bez prawa jazdy (kategoria L6e). Pakiet akumulatorów w obu wersjach gromadzi około 6,1 kWh energii, co powinno wystarczyć do pokonania około 100 km na jednym ładowaniu (z uwagi na niższą prędkość maksymalną Twizy 45 może przejechać nawet 120 km). Czas pełnego ładowania z domowego gniazdka wynosi około 3,5 godziny. Do napędu obu wersji użyto silników indukcyjnych o maksymalnej mocy 13 kW (Twizy) i 4 kW (Twizy 45).

Ceny aut ze standardowym wyposażeniem zaczynają się we Francji od 6 990 EUR (około 29 tys. zł) w przypadku Twizy 45 i 7 690 EUR (około 32 tys. zł) w przypadku Twizy. Nabywając Renault Twizy nie stajemy się jednak właścicielami akumulatorów, za których użytkowanie należy opłacać miesięczny abonament. Wysokość abonamentu zależy od okresu umowy i rocznego przebiegu np. 54 EUR (około 225 zł) w przypadku umowy na 36 miesięcy i przebiegu 10 tys. km rocznie (przy pełnym wykorzystaniu limitu oznacza to wydatek 27 zł za 100 km). Podpisanie umowy na 15 tys. km rocznie potencjalnie pozwala obniżyć koszt wynajmu akumulatorów do około 20 zł/100 km. Z kolei koszty energii elektrycznej przy założeniu zużycia energii na średnim poziomie 8 kWh/100 km (uwzględniając straty ładowarki) i cen energii na poziomie 0,4 zł/kWh (ładowanie głównie w taryfie nocnej), nie powinny przekroczyć około 3,5 zł za 100 km.

Renault Twizy Renault Twizy
Renault Twizy Renault Twizy
Renault Twizy Renault TwizyFragment materiałów prasowych Renault [1]

TWIZY - SWOBODNY ELEKTRON W ŚWIECIE MOTORYZACJI

Istnieją powszechnie uznane wzorce – ikony, które wszyscy naśladują, jak również takie, które nimi z pewnością będą. Genialne koncepcje Renault, jakimi były modele Twingo, Espace i Scenic należą do pierwszej z powyższych dwóch kategorii; wyprzedzające o 2-3 lata konkurencję Twizy już teraz należy do tej drugiej.

Twizy, od początku projektowane jako w 100% elektryczny indywidualny środek transportu miejskiego, nie ma swojego odpowiednika na rynku. Model ten, zaprezentowany po raz pierwszy na Salonie Samochodowym we Frankfurcie w 2009 roku jako awangardowy pojazd koncepcyjny, trafi do sieci sprzedaży Renault we Francji jeszcze w tym miesiącu. Skierowane zarówno do mężczyzn jak i kobiet, do osób młodych i do firm, Twizy nie ma swojej ściśle określonej grupy docelowej oprócz tych, którzy poszukują pojazdu nietypowego, dostarczającego silnych wrażeń, oszczędnego i przyjaznego dla środowiska.

UNIKALNA KONCEPCJA POZWALAJĄCA PORUSZAĆ SIĘ PO MIEŚCIE SZYBCIEJ NIŻ SAMOCHODEM...

Można poruszać się bez hałasu i robić przy tym sporo szumu! Twizy stanowi niespotykane dotąd rozwiązanie w zakresie indywidualnego transportu miejskiego dla 1 lub 2 osób. Dzięki swej ultrakompaktowej budowie (2,34 m długości i 1,24 m szerokości) oraz bardzo nisko umieszczonemu środkowi ciężkości, Twizy potrafi bez trudu przemykać się po mieście i zaparkować dosłownie wszędzie. Pojazd ten przyspiesza od 0 do 45 km/godz. w zaledwie 6 sekund (czyli tyle, ile skuter o pojemności 125 cm3 na dystansie 50 m). Twizy to rewelacyjnie skuteczny czterokołowiec! Przy standardowych przejazdach po mieście pozwala zaoszczędzić do 25% czasu łącznie z parkowaniem, nie spalając przy tym ani kropli benzyny. Dzięki panoramicznemu polu widzenia, cienkim słupkom przedniej szyby, otwartej konstrukcji nadwozia, wynoszącemu zaledwie 3,4 m promieniowi skrętu i wspomaganiu parkowania wszelkie manewry stają się dziecinnie proste.

… BEZPIECZNIEJ I BARDZIEJ KOMFORTOWO NIŻ NA 2 LUB 3 KOŁACH

Przepisy dotyczące czterokołowców nie są równie rygorystyczne co przepisy dotyczące samochodów. Pomimo tego w Twizy zastosowano całe doświadczenie Renault w zakresie bezpieczeństwa samochodów. Nie ulega wątpliwości, że cztery koła zapewniają większą stabilność niż dwa lub trzy. Nie wspominając o świetnie trzymającym się drogi zawieszeniu z 4 tarczowymi hamulcami o unikalnej konstrukcji opracowanej przez Renault Sport Technologies. Jego nadwozie o sympatycznym wyglądzie i nietypowych proporcjach stanowi prawdziwą „kapsułę bezpieczeństwa” z 2 pełnowymiarowymi miejscami: w tej dającej poczucie wolności przestrzeni Twizy pełni rolę „kasku ochronnego”! Uzupełnieniem tych zabezpieczeń jest poduszka powietrzna kierowcy i pasy bezpieczeństwa – 4-punktowy z przodu i 3-punktowy z tyłu. Dzięki dostępnym w opcji i chroniącym przed niepogodą drzwiom, Twizy skutecznie zabezpiecza pasażerów przed złymi warunkami atmosferycznymi i przeciągami. Pojazd wyposażono w 2 schowki w desce rozdzielczej: 3,5-litrowy oraz 5-litrowy, zamykany na klucz, z gniazdem 12 V. Za oparciem fotela pasażera znajduje się bagażnik oferujący dodatkowe 31 litrów pojemności.


TWIZY - 100% FUN I 100% PERSONALIZACJI

Twizy to swoboda poruszania się, ale również swoboda w niepodążaniu za utartymi wzorcami. W Twizy można jeździć skromnie lub w zgodzie z najnowszą modą, nie zważając na utarte wzorce czy uznane kolory. Otwarte na świat zewnętrzny Twizy oferuje wybór różnych stylów wnętrza umożliwiających stworzenie indywidualnej przestrzeni. Każdy może wybrać swój własny styl: od silnika po kolory wykończenia, od przezroczystego dachu po materiały w stylu high-tech – to klient jest tutaj artystą.

Dzięki otwierającym się ku górze drzwiom i stylistyce „nec plus urbain”, Twizy staje się swoistym spektaklem... w zapierającej dech ciszy.

TRZY RODZAJE WYKOŃCZENIA, CZTERY KOLORY – KAŻDY ZNAJDZIE DLA SIEBIE STYL, KTÓRY NAJBARDZIEJ MU ODPOWIADA

Twizy oferowane jest w trzech rodzajach wykończenia: Urban (maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu już w podstawowej wersji), Color (bardziej wyszukany design i bogatsza kolorystyka) oraz Technic (pełne elegancji, czarno-białe nadwozie, aluminiowe obręcze kół i metalizowany lakier w standardzie). Od wersji najbardziej dyskretnej do najbardziej „fun”, nadwozie może być wykończone w kolorach: białym, czarnym, szarym, czerwonym, a nawet może być dwubarwne. W dostępnej w wersji Color palecie 3 kolorów: dach, drzwi (montowane w opcji), pokrywa schowka w desce rozdzielczej oraz tapicerka siedzeń mogą być wykończone w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym lub zielonym. Tak samo w przypadku aluminiowych obręczy kół, które są kolorystycznie powiązane z powyższymi elementami (w opcji). Dzięki pakietowi Twizy Color każdy znajdzie dla siebie styl, który mu najbardziej odpowiada. W wersji wykończenia Technic króluje sięgająca najdrobniejszych szczegółów nowoczesność, od karbonowego motywu na naklejkach, poprzez białe akcenty na oparciu przedniego fotela, po chroniący przed promieniami UV przezroczysty dach (dostępny w opcji w późniejszym terminie).

TWIZY – W 100% SOBĄ

W zależności od mocy silnika elektrycznego, Twizy można prowadzić nie posiadając prawa jazdy (dotyczy Twizy 45, zależnie od przepisów obowiązujących w danym kraju). W zależności od przeznaczenia i homologacji, Twizy może być oferowane z 2 różnymi silnikami:

 1. 4 kW/5 KM, maksymalny moment obrotowy 33 Nm dostępny od chwili ruszenia z miejsca i prędkość maksymalna ograniczona do 45 km/h (dotyczy Twizy 45)
 2. 13 kW/17 KM, 57 Nm i 80 km/h (dotyczy Twizy).

Idąc jeszcze dalej w swej ofercie, Renault proponuje każdemu użytkownikowi możliwość dodatkowego spersonalizowania swojego Twizy. Już od dnia jego wejścia na rynek, w ofercie dostępne będą specjalne zestawy naklejek. Oprócz wyboru wersji wykończenia, możliwe będzie również zaprojektowanie swojego własnego Twizy i jego skonfigurowanie według własnych upodobań.

BOGATA OFERTA AKCESORIÓW

Zestaw audio/głośnomówiący, wyjmowana 50-litrowa torba na zakupy, fartuch większający komfort cieplny, radar cofania, alarm przeciwkradzieżowy. Twizy dostosowuje się do wszelkich potrzeb i upodobań. Prostota nie wyklucza pomysłowości!


TWIZY- KWINTESENCJA NAJLEPSZYCH TECHNOLOGII FORMUŁY 1

W Renault nie ma miejsca na powtórki. Kto inny jak nie dział samochodów sportowych Renault mógł zająć się tym projektem, stanowiącym kwintesencję nowoczesnych technologii? Od stanowisk testowych Renault Sport F1 w Viry-Châtillon po biura projektowe Renault Sport Technologies w Les Ulis, wszystkie działy sportowe Renault połączyły swe wysiłki, aby opracować ten niezwykle cichy, najnowszy pojazd marki. Już od pierwszych szkiców model ten był zaplanowany jako ultranowoczesny pojazd dla dwóch osób (TWIN), intuicyjny i prosty w użyciu (EASY). Twizy nabierało stopniowo kształtów w historycznej kolebce sportowych projektów marki Renault. Od zdefiniowania konstrukcji podwozia i właściwości jezdnych przez zespół Renault Sport Technologies po fazę dopracowywania szczegółów i kontroli niezawodności na stanowiskach testowych służących do badania silników Formuły 1, Twizy zawsze pozostawało w najlepszych rękach.

Oprócz swych ukrytych pod nietypowymi kształtami zalet, ta kwintesencja zaawansowanych technologii jest również wyposażona w godne marki Renault systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego. Zaskakująco dynamiczne dzięki elektrycznemu silnikowi przyspieszenia (13 kW, 57 Nm) Twizy oferuje nieznane dotąd wrażenia z jazdy dzięki swej „piórkowej” wadze (450 kg z akumulatorami) i stanowi unikalną koncepcję wzbudzającą sympatię otoczenia.

NAJMŁODSZE DZIECKO RENAULT SPORT TECHNOLOGIES

Wybór zespołu projektowego podwozia pojazdu trwał krótko: biorąc pod uwagę centralne umiejscowienie silnika (jak w Clio V6) było oczywiste, że realizację projektu należy powierzyć skutecznej i sprawnej ekipie. W usytuowanej w południowej części regionu paryskiego miejscowości Les Ulis przystąpiono do wymagającego wyjątkowych kwalifikacji zdefiniowania właściwości jezdnych pojazdu. Nie przeszkodził tu brak wzorców w tym zakresie. Na sukces przedsięwzięcia złożyło się bogate doświadczenie nabyte w wyścigach, wykorzystanie poprzednich projektów pojazdów sportowych oraz ogromne zaangażowanie zespołów w biurach projektowych i warsztatach. Firma Renault Sport Technologies podjęła się wykonania 80% ogółu prac badawczych (100% prac dotyczących układu jezdnego). Przy projekcie Twizy wykorzystane zostało całe doświadczenie Renault w zakresie bezpieczeństwa: testy zderzeniowe, cyfrowe wymiarowanie elementów, zatwierdzanie rozwiązań na stanowiskach badawczych Grupy Renault w Lardy (w regionie paryskim), tysiące kilometrów testów drogowych. Założenia techniczne Renault były w przypadku Twizy bardzo ściśle przestrzegane, wykraczając daleko poza aktualnie obowiązujące dla czterokołowców przepisy.

RENAULT SPORT F1 OPRACOWUJE SILNIK DLA TWIZY

Połowa 2009 roku - pierwszy etap procedury zatwierdzania prototypów Twizy. Wyzwanie jest trudne: żadnych porównywalnych pojazdów na rynku, wyjątkowo napięty harmonogram, niewielkie doświadczenie koncernu w zakresie wybranego typu silników elektrycznych, ograniczone możliwości przeprowadzania prób. Tylko Renault F1 dysponowało zarówno odpowiednimi kompetencjami nabytymi przy opracowywaniu systemu KERS/SREC (system odzyskiwania energii kinetycznej) jak i środkami do przeprowadzania prób. We wrześniu podjęta została decyzja o przeprowadzeniu prób w Viry-Châtillon oraz prowadzeniu prac zgodnie z procedurami przyjętymi dla pojazdów wyścigowych. Zespół konstruktorów dysponował odpowiednim doświadczeniem w zakresie bardzo dużych prędkości obrotowych (9000 obr./min w przypadku Twizy). Efekt okazał się godny wysokiej renomy, jaką cieszy się Renault Sport F1: wzorowa reaktywność i terminowość (100% prób zakończonych przed przewidzianym terminem), wysokie kompetencje przy dopracowywaniu silnika, dzielenie się wiedzą techniczną między członkami zespołu konstruktorów - wszystko to sprawiło, że silnik Twizy, z potężnym ładunkiem rozwiązań przejętych z Formuły 1 to mocna jednostka.


TWIZY - OFERTA ALL INCLUSIVE!

Po Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. wprowadzonych we Francji w 2011 roku, gamę Renault Z.E. uzupełni w tym miesiącu model Twizy, którego atuty uzupełniają jej zalety:

 1. Unikalny design, poziom bezpieczeństwa oraz komfortu godny samochodu osobowego i zwrotność pojazdu dwukołowego. Osiągi dynamicznego i bezpiecznego miejskiego samochodu, a w dodatku niezła zabawa i przyjemność.
 2. W 100% elektryczny napęd, dostępny dla każdego w cenie od 6990 euro (bez uwzględniania ulg podatkowych i kosztu najmu akumulatora)*.
 3. Homologowany zasięg 100 km w znormalizowanym cyklu miejskim dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu 6,1 kWh i systemowi odzyskiwania energii przy zwalnianiu. W rzeczywistych warunkach eksploatacji, stosując zasady ekojazdy pojazd będzie mógł przejechać ok. 80 km (55 km w trudnych warunkach, np. w przypadku wielokrotnego silnego przyspieszania).
 4. Wbudowany kabel do ładowania o długości 3 m, kompatybilny z gniazdami domowymi 220 V umożliwiający pełne naładowanie akumulatora w ciągu 3,5 godziny.

Wprowadzając Twizy – pierwszy czterokołowiec marki – Renault potwierdza swój status nowatorskiego konstruktora. dwa silniki, trzy poziomy wyposażenia i atrakcyjna lista opcji i akcesoriów: dla każdego klienta znajdzie się odpowiednia formuła, również jeśli chodzi o najem akumulatora (od 50 euro miesięcznie zależnie od rynku).

* - zależnie od kraju i przepisów podatkowych

Wersja URBAN

Bezpieczeństwo:

 1. Czołowa poduszka powietrzna kierowcy
 2. 4-punktowy pas bezpieczeństwa z przodu
 3. 3-punktowy pas bezpieczeństwa z tyłu
 4. 4 hamulce tarczowe
 5. Kolumna kierownicy z funkcją blokady
 6. Hamulec ręczny, blokowany po odcięciu zasilania

Komfort:

 1. Jednobiegowa skrzynia biegów (reduktor)
 2. 2 schowki w desce rozdzielczej, w tym jeden zamykany na klucz
 3. Zamykany bagażnik za tylnym siedzeniem
 4. Gniazdo 12 V w schowku
 5. Pakiet Komfort (w TWIZY)

Design:

 1. Szare kołpaki

Specjalne wyposażenie Z.E.:

 1. Spiralny kabel o dł. 3 m z przodu
 2. Specjalny komputer pokładowy Z.E. (dzienny/całkowity przebieg, zasięg przy aktualnym poziomie naładowania akumulatora, ekoparametry)
 3. Ekonometr
 4. Sygnał dźwiękowy Z.E. voice


Wersja COLOR = URBAN +

Design:

 1. Kolorowe naklejki na pokrywie zamykanego schowka w desce rozdzielczej i na drzwiach (czerwone, zielone, niebieskie)
 2. Kolorowy dach (czerwony, zielony, niebieski)
 3. Kolorowa tapicerka siedzenia przedniego i tylnego z nubuku (czerwona, zielona, niebieska)
 4. Białe kołpaki
 5. Dywaniki podłogowe


Wersja TECHNIC = COLOR +

Design:

 1. Obręcze kół ze stopu metali lekkich z diamentowym połyskiem 13’’ w czarnym, błyszczącym kolorze
 2. Lakier metalizowany
 3. Biała obudowa przedniego siedzenia
 4. Naklejki w kolorze karbonu na pokrywie zamykanego schowka w desce rozdzielczej i na drzwiach
 5. Dach w kolorze karbonu


CENNIK (dotyczy Francji) - bez akumulatora (ceny brutto bez uwzględnienia ulg podatkowych)

Wersja TWIZY 45 TWIZY
URBAN 6 990 EUR 7 690 EUR
COLOR 7 290 EUR 7 990 EUR
TECHNIC 7 790 EUR 8 490 EUR
Opcje - Drzwi unoszące się do góry 590 euro
- Lakier metalizowany (za wyj. TECHNIC, w standardzie) 250 euro
- Pakiet komfort: system usuwania zaparowania szyby i instalacja do podłączenia radioodtwarzacza (wyłącznie w Twizy 45) 100 euro
- Przezroczysty dach (dostępny w późniejszym terminie)
Tabela 1: CENNIK (dotyczy Francji) - bez akumulatora (ceny brutto bez uwzględnienia ulg podatkowych)


CENNIK NAJMU AKUMULATORA/OKRES NAJMU (dotyczy Francji) - z Assistance dla wszelkiego rodzaju awarii (ceny brutto)

Okres umowy 7 500 km/rok 10 000 km/rok 12 500 km/rok 15 000 km/rok
36 miesięcy i powyżej 50 euro 54 euro 58 euro 62 euro
24 miesiące 55 euro 59 euro 63 euro 67 euro
12 miesięcy 60 euro 64 euro 68 euro 72 euro
Tabela 2: CENNIK NAJMU AKUMULATORA/OKRES NAJMU (dotyczy Francji) - z Assistance dla wszelkiego rodzaju awarii (ceny brutto)

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.