SamochodyElektryczne.org

Renault-Nissan-Mitsubishi tworzy Alliance Ventures i inwestuje w Ionic Materials

Renault-Nissan-Mitsubishi zamierza inwestować w obiecujące przedsięwzięcia. Jednym z pierwszych projektów jest strategiczna inwestycja w firmę Ionic Materials, która opracowuje akumulatory ze stałym elektrolitem

Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi poinformował o utworzeniu funduszu inwestycyjnego Alliance Ventures, który do roku 2022r. - w ramach planu Alliance 2022 (wcześniejszy wpis) - zamierza wydać 1 mld USD na start-upy i nowe przedsięwzięcia. Według francusko-japońskiego sojuszu jest to największy tego typu fundusz w branży motoryzacyjnej. Udziały poszczególnych firm wyniosą odpowiednio 40%, 40% i 20%.

W pierwszym roku wydanych ma zostać 200 mln USD. Pierwszym przedsięwzięciem będzie strategiczna inwestycja w firmę Ionic Materials ze stanu Massachusetts, która opracowuje nowe akumulatory ze stałym elektrolitem, które nie zawierają drogiego kobaltu.

Firma Ionic Materials w 2017r. chwaliła się, że jako pierwsza opracowała trwałe, tanie oraz bezpieczne ogniwa ze stałym elektrolitem o wysokich energiach właściwych.

Nagrania z demonstracji bezpieczeństwa nowych ogniw:

Tablet Safety Demo from Ionic Materials from Ionic Materials on Vimeo.

Ionic Materials Ballistics Testing from Ionic Materials on Vimeo.

Komunikat prasowy Renault-Nissan-Mitsubishi [3]

RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI TWORZY FUNDUSZ KAPITAŁU WYSOKIEGO RYZYKA, KTÓRY ZAINWESTUJE BLISKO MILIARD DOLARÓW W CIĄGU PIĘCIU LAT

ALLIANCE VENTURES ZAINWESTUJE 200 MILIONÓW DOLARÓW JUŻ W PIERWSZYM ROKU, PRZEDE WSZYSTKIM W OBSZARZE NOWYCH FORM MOBILNOŚCI

  1. Nowa jednostka ma stać się ważnym partnerem start-upów i inwestorów, oraz kluczowym graczem w ekosystemie kapitału podwyższonego ryzyka.
  2. Fundusz stawia na otwarte innowacje w dziedzinie nowych form mobilności: samochody elektryczne, systemy pojazdów autonomicznych, usługi online, sztuczna inteligencja.
  3. Pierwsza operacja będzie inwestycją strategiczną w Ionic Materials, amerykańską firmę tworzącą materiały do akumulatorów bez kobaltu.

Renault-Nissan-Mitsubishi, pierwszy światowy sojusz motoryzacyjny, zapowiada utworzenie Alliance Ventures, funduszu kapitałowego podwyższonego ryzyka, który ma w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestować miliard dolarów w rozwijanie otwartych innowacji.

W pierwszym roku fundusz planuje zainwestowanie 200 milionów dolarów w start-upy z sektora otwartych innowacji i nowych form mobilności: pojazdy elektryczne, systemy bezzałogowego kierowania pojazdami, usługi online, sztuczna inteligencja.

Dzięki planowanym na każdy rok kwotom inwestycji Alliance Ventures do końca 2022 roku stanie się głównym funduszem kapitałowym podwyższonego ryzyka w branży motoryzacyjnej.

Carlos Ghosn, prezes Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, powiedział: Nasze podejście do otwartych innowacji stworzy pewne ramy do pracy dla przedsiębiorców i start-upów, którzy będą mogli wykorzystać efekt skali i światowego zasięgu Aliansu. Fundusz ten jest odzwierciedleniem ducha współpracy i przedsiębiorczości, który leży u podstaw Aliansu.

Nowy fundusz ma wyjątkowy charakter, ponieważ oferuje swoim partnerom uprzywilejowany dostęp do sieci Renault-Nissan-Mitsubishi, o niezwykłym zasięgu: ponad 10 milionów samochodów dziesięciu różnych marek sprzedanych na najważniejszych rynkach w 2017 roku.

Alliance Ventures będzie inwestować w start-upy mogące wnieść do sojuszu innowacyjne technologie, umożliwiające rozwijanie nowych rodzajów działalności, z zagwarantowaniem sprawiedliwego zwrotu z inwestycji. Fundusz przewiduje inwestowanie na każdym etapie rozwoju start-upu, działając w charakterze inkubatora dla nowych przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego lub ułatwiając nawiązywanie nowych relacji partnerskich.

Pierwsza operacja przeprowadzona przez Alliance Ventures to inwestycja w Ionic Materials, obiecujące amerykańskie przedsiębiorstwo, które tworzy materiały nowego typu baterii bez kobaltu. Zakup ten zbiegł się z wdrożeniem porozumienia o współpracy badawczo rozwojowej, zawartego pomiędzy Ionic Materials i Aliansem. Zlokalizowana w Massachusetts firma Ionic Materials tworzy innowacyjne, stałe elektrolity polimerowe do wielu zastosowań, w tym także motoryzacyjnych, zdolne zwiększyć sprawność i wydajność ekonomiczną baterii o wysokiej gęstości energetycznej.

Dzięki tego rodzaju inwestycjom Alliance Ventures będzie w stanie wyłowić obiecujące technologie i wspierać ich rozwój. Plan strategiczny Aliansu umacnia współpracę pomiędzy członkami i zmierza do podwojenia corocznych synergii pomiędzy Renault, Nissan i Mitsubishi Motors do osiągnięcia kwoty 10 miliardów euro na koniec 2022 roku.

Wstępna inwestycja Alliance Ventures w wysokości 200 milionów dolarów jest dodatkiem do inwestycji w działania badawczo-rozwojowe prowadzone przez poszczególnych członków Aliansu, przekraczające rocznie łączną kwotę 8,5 miliarda euro.

Alliance Ventures będzie kierowany przez François Dossę, który ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie bankowych usług inwestycyjnych oraz sześcioletnie doświadczenie w ramach Aliansu. Piastował on ostatnio stanowisko prezesa Nissan Brazylia. Zespół Alliance Ventures składał się będzie z ekspertów Renault, Nissan i Mitsubishi odpowiedzialnych za wyszukiwanie obiecujących rozwojowo projektów.

Inicjatywa ta wzmacnia strategię Aliansu w zakresie wyszukiwania uzupełniających źródeł dochodów oraz ograniczania lub unikania kosztów w dziedzinach takich jak samochody elektryczne, systemy do pojazdów bezzałogowych i systemy współpracujące w sieci. W ramach planu strategicznego Renault-Nissan-Mitsubishi przedstawi 12 nowych w 100% elektrycznych modeli, na bazie wspólnych platform i komponentów, wprowadzi na rynek 40 nowych pojazdów wyposażonych w system jazdy autonomicznej, a także usługi w zakresie mobilności na żądanie z wykorzystaniem zautomatyzowanych samochodów.

Alliance Ventures będzie współpracować z już istniejącymi zespołami badaczy i inżynierów w celu określenia dziedzin innowacji oraz docelowych rynków inwestycyjnych. Zatrudnieni zostaną eksperci z zakresu inwestycji kapitałowych podwyższonego ryzyka w celu utworzenia platformy w strategicznych lokalizacjach: w Dolinie Krzemowej, Paryżu, Jokohamie oraz Pekinie – w pobliżu ośrodków technologicznych i badawczych członków Aliansu, na obszarach o dużym potencjale innowacyjnym.

Nowa jednostka finansowana będzie wspólnie przez Renault (40%), Nissan (40%) i Mitsubishi Motors (20%). Decyzje inwestycyjne podejmowane będą przez dedykowany komitet inwestycyjny, który będzie także monitorował ich wykonanie.

Carlos Ghosn podkreślił: Fundusz ten stworzy możliwości współpracy pomiędzy Aliansem, a najbardziej obiecującymi start-upami działającymi w dziedzinie mobilnych technologii przyszłości.

Plan strategiczny Renault-Nissan-Mitsubishi przewiduje roczną sprzedaż powyżej 14 milionów sztuk i wygenerowanie obrotów w wysokości 240 miliardów dolarów do końca roku 2022.

Link do życiorysu François Dossy: www.alliance-2022.com/executives/francois-dossa/

Więcej informacji oraz możliwość przedstawienia propozycji inwestycyjnych na stronie: www.alliance-2022.com/ventures

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.