Relacja z seminarium „Sieci Inteligentne i Pojazdy Elektryczne”
30 sierpnia na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się bardzo interesujące seminarium „Sieci Inteligentne i Pojazdy Elektryczne” (SIPE)
30 sierpnia na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się bardzo interesujące seminarium „Sieci Inteligentne i Pojazdy Elektryczne” (SIPE) (wcześniejszy wpis). W spotkaniu, zorganizowanym przez Ekoenergetykę – Zachód, Instytut Elektrotechniki z Warszawy, Uniwersytet Zielonogórski oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli firm z branży oraz naukowców. Seminarium towarzyszyła także wystawa terminali ładowania i pojazdów elektrycznych, które tradycyjnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Pierwszy referat „Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych jako element sieci Smart Grid” dr hab inż. Grzegorza Benyseka z Uniwersytetu Zielonogórskiego, był poświęcony możliwości i potrzebie integracji terminali ładowania oraz pojazdów elektrycznych z siecią elektroenergetyczną, co może przynieść istotne korzyści zarówno dla odbiorców jak i producentów/dystrybutorów energii elektrycznej. Profesor podkreślał, aby nie traktować pojazdów elektrycznych tylko jako dodatkowego odbiornika dla sieci, ponieważ możliwość sterowania ładowaniem oraz w przyszłości wykorzystania akumulatorów w pojeździe do zasilania budynków otwiera nowe możliwości (poprawa jakości energii, mniej przerw zasilania, lepsze wykorzystanie źródeł odnawialnych itp.).
Jedną z najciekawszych prezentacji podczas spotkania przygotował przedstawiciel firmy Solaris, która już wkrótce na IX Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO (20-22 września) po raz pierwszy pokaże autobus elektryczny. Będzie to midibus o długości 8,9 m, bazujący na spalinowej wersji Alpino 8,9 LE. Pojazd został wyposażony w ważący około 1,4 t pakiet akumulatorów litowo-jonowych (około 120 kWh) dostarczony przez firmę Wamtechnik, który spokojnie powinien wystarczyć na przejechanie na jednym ładowaniu ponad 100 km. Sądząc po nominalnym napięciu pakietu około 600 V należy spodziewać się, że Solaris najprawdopodobniej wykorzystał w elektrycznym autobusie wiele elementów napędu trakcyjnego z produkowanych trolejbusów Trollino. Autobus o masie 14 ton będzie mógł zabrać na pokład kilkudziesięciu pasażerów (4,5 tony). W dziedzinie systemów ładowania dla pojazdów elektrycznych Solaris współpracuje z Ekoenergetyką – Zachód.
Według pierwotnych planów, produkcja elektrycznych autobusów Solarisa miała rozpocząć się dopiero w 2015r., jednak ze względu na duże zainteresowanie niewykluczone, że wejdą one do produkcji już w 2013r.
Podczas SIPE interesujące prezentacje przygotowały także firmy Peugeot (producent samochodów elektrycznych iOn), 3xE (konwersje samochodów elektrycznych) oraz Govecs (wrocławski producent skuterów elektrycznych). Na spotkaniu można było posłuchać także wystąpienia Ekoenergetyki – Zachód, która przedstawiła swój bardzo rozbudowany system zarządzania i monitorowania infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych Galactico.
Seminarium zakończyło się dyskusją uczestników na temat pozyskiwania źródeł finansowania - „Pozyskiwanie źródeł finansowania niezbędnych do rozwoju elektrycznej mobilności”.
Prezentacje z seminarium najprawdopodobniej zostaną udostępnione na stronie SIPE w ciągu najbliższych kilku dni.
Komentarze (1)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
Delphia yachts,Bogdan Skórkiewicz