SamochodyElektryczne.org

Pierwszy samochód Mitsubishi i-MiEV trafił do klienta w Polsce

Firma Fortum Power and Heat Polska otrzymała dziś pierwszy zakupiony w Polsce samochód elektryczny Mitsubishi iMiEV

Mitsubishi i-MiEV - zobacz całą galerię

Firma Fortum Power and Heat Polska otrzymała dziś pierwszy zakupiony w Polsce samochód elektryczny Mitsubishi i-MiEV. Auto zostało przekazane w prezencie władzom miasta Wrocławia, które przydzieliły i-MiEV do służby w Straży Miejskiej. Wkrótce Fortum przekaże i-MiEV także Częstochowie, gdzie samochód pomoże w realizacji zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Fińska firma energetyczna zamówiła łącznie 4 auta.

Z najnowszych materiałów prasowych Mitsubishi wynika, że w tym roku podatkowym (kończącym się w marcu) japońska firma wyprodukuje 9 tys. i-MiEV. W przyszłym roku podatkowym produkcja sięgnie 18 tys. sztuk, a w 2012r. aż 40 tys. sztuk.

Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV
Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV
Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEVKomunikat prasowy Fortum Power and Heat Polska

ELEKTRYCZNE SAMOCHODY MITSUBISHI i-MIEV ZIELONYM PREZENTEM FORTUM DLA WROCŁAWIA I CZĘSTOCHOWY

Wrocław to pierwsze miasto w Polsce, w którym służby miejskie będą korzystały z elektrycznego samochodu Mitsubishi i-MiEV charakteryzującego się zerową emisją CO₂. Ultranowoczesny, ekologiczny samochód to prezent dla miasta od Fortum Power and Heat Polska. Jest to kolejna inicjatywa fińskiego koncernu wspierająca działania, na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach partnerstwa w projekcie Wrocław dla klimatu.

Fortum to pierwsza firma, która w Polsce zdecydowała się na zakup aut Mitsubishi i-MIEV: jeden z nich będzie służył wrocławskiej Straży Miejskiej a drugi zostanie przekazany w darze władzom miasta Częstochowa, gdzie pomoże w realizacji zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Kolejne dwa Mitsubishi i-MIEV będą wykorzystywane przez Fortum w obu miastach między innymi przy organizacji akcji mających na celu działania proekologiczne czy edukacyjne - zwiększające wiedzę na temat efektywnego gospodarowania energią.

Inwestycja Fortum w elektryczne samochody to wyraz zaangażowania koncernu na rzecz rozwiązań mających realny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców oraz popularyzację idei zrównoważonego transportu. „Wspieramy przedsięwzięcia, których celem jest wdrażanie czystych technologii oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. Wrocław to idealny partner do takich działań, bo władze miasta konsekwentnie realizują politykę prośrodowiskową” - tłumaczy Per Langer, Wiceprezydent grupy Fortum.

Miasto obecnie jest w trakcie realizacji programu „Wrocław dla Klimatu”, którego celem jest przeobrażenie Wrocławia w najbardziej ekologiczne miasto w tej części Europy. „Czuję dużą satysfakcję widząc właśnie na naszych ulicach ultranowoczesny samochód, który nie emituje spalin. Kibicuję takim rozwiązaniom, dzięki którym Wrocław staje się coraz bardziej zaawansowany ekologicznie.” - dodaje Rafał Dutkiewicz, Prezydent Miasta Wrocław.

Pierwszy zeroemisyjny Mitsubishi i-MiEV wraz terminalem do ładowania pojazdów elektrycznych został dziś przekazany władzom Wrocławia. Będzie służyć służbom miejskim w ich codziennej pracy. „Mitsubishi i-MiEV to idealny pojazd na użytek miejski. Jest cichy, zwrotny - a co najważniejsze, jego eksploatacja nie szkodzi środowisku” – podkreśla Arkadiusz Tomala z Mitsubishi Motors Poland - „Jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że obecnie jako jedyna firma w Polsce i na świecie mamy w ofercie seryjnie produkowane auto elektryczne. To samochody przyszłości i cieszę się, że to właśnie Fortum jako pierwsze dostrzegło ich ogromny potencjał” – podsumowuje.

To już kolejne przedsięwzięcie Fortum na terenie Dolnego Śląska, które ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców na zagadnienia związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Fortum było inicjatorem edukacyjnej akcji informacyjnej na temat gospodarności energetycznej, organizatorem akcji „Ogrzejmy razem Wrocław” oraz konsultantem merytorycznym i partnerem miasta w ramach programu „Wrocław dla Klimatu”.


Dodatkowe informacje o FORTUM

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji. W Europie produkowana przez koncern energia elektryczna w 88 proc. pochodzi z atomu i wody. Z kolei energia cieplna w 78 proc. wytwarzana jest m.in. z paliw lokalnych takich jak: biomasa, oleje naturalne, czy odpady komunalne. Inwestycje Fortum łączą w sobie poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczanie emisji szkodliwych substancji. Dzięki temu w ubiegłym roku ponad 90 proc. produkowanej przez koncern energii na terenie Unii Europejskiej było wolne od emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Fortum zatrudnia obecnie około 11 500 osób. W 2009 r. nasze obroty przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach. Więcej informacji o firmie na stronie www.fortum.plFragment komunikatu prasowego Mitsubishi Motors Poland

ELEKTRYCZNE MITSUBISHI i-MIEV

Pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód elektryczny – Mitsubishi i-MIEV został właśnie przekazany pierwszemu polskiemu klientowi. Dotąd sprzedano 29 sztuk Mitsubishi i-MIEV: 4 z nich trafią do fińskiej firmy energetycznej Fortum, 2 - do biur rozwoju polskich miast, 2 do instytucji bankowej a pozostałe 20 do przedsiębiorstwa z branży energetycznej . Nowy pojazd elektryczny wzbudza duże zainteresowanie wśród klientów instytucjonalnych: firm z sektora energetycznego, elektrowni, służb miejskich a także władz miast, które promują ekologiczne środki transportu.

Firma Mitsubishi Motors jako pierwszy koncern motoryzacyjny na świecie opracowała i wprowadziła do sprzedaży samochód z napędem elektrycznym – Mitsubishi i MIEV. Auto jest dostępne w Japonii od lipca 2009 roku a wersja europejska zadebiutowała podczas trwającej nadal wystawy motoryzacyjnej w Paryżu. Produkcja Mitsubishi i-MIEV przeznaczonego dla europejskich odbiorców rozpoczęła się w minioną środę, 6 października w japońskiej fabryce Mizushima.

Mitsubishi i MiEV to auto przyjazne środowisku – charakteryzuje się zerową emisją dwutlenku węgla i tlenków azotu w procesie eksploatacji. Jest ultra ciche, innowacyjne i nowoczesne. Koszt przejechania 1 km jest o jedną trzecią niższy w porównaniu z napędem konwencjonalnym. Mitsubishi i MiEV stanowi przełom w historii motoryzacji. To szczytowe osiągnięcie w dziedzinie pojazdów ekologicznych, które pozytywnie wpłynie na rozwiązanie takich problemów jak zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie czy kurczące się zasoby paliw bazujących na ropie naftowej.

„Cieszymy się, że obecnie jako jedyna firma w Polsce i na świecie mamy w ofercie seryjnie produkowane auto elektryczne. Zauważamy, że wiele firm w naszym kraju docenia wagę problemu ochrony środowiska a na dowód tego chce kupować i promować ekologiczne pojazdy, takie, jak Mitsubishi i-MIEV.„ powiedział Arkadiusz Tomala – dyrektor zarządzający polskiego oddziału Mitsubishi. „Jako pionierzy przecieramy szlaki i mamy nadzieję, że już niedługo ta technologia upowszechni się a wysoki koszt produkcji baterii a co za tym idzie cena pojazdu spadną, dzięki korzyści skali i jednocześnie powstanie sieć stacji doładowywania.” – dodał.

Źródła

  • [1] Materiały udostępnione podczas przekazania samochodu Mitsubishi iMiEV przez firmę Fortum Power and Heat Polska władzom miasta Wrocławia, 10.02.2011r.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

Do wpisu dołączonych zostało kilka nowych filmików.