SamochodyElektryczne.org

Ogniwa 2170 Tesli - najpojemniejsze i najtańsze?

W załączeniu zbiór informacji na temat najnowszych ogniw litowo-jonowych Tesli, zaprojektowanych dla Modelu 3 oraz stacjonarnych magazynów energii

Tesla Model 3 - zobacz całą galerię

Około trzy miesiące temu, Tesla uruchomiła w Gigafactory w Nevadzie (we współpracy z Panasonic) produkcję nowych cylindrycznych, ogniw litowo-jonowych typu 2170 (21 mm średnicy i 70 mm wysokości) (wcześniejszy wpis), zastępujących powszechne 18650 (18 mm średnicy i 65 mm wysokości).

Wspomniane ogniwa są stosowane już w stacjonarnych magazynach energii Powerwall 2 i Powerpack 2. Wkrótce będą używane także w samochodach Tesla Model 3, dla których zostały one zaprojektowane w pierwszej kolejności (Model S i Model X nadal korzystać będą z 18650).

Geometrycznie ogniwa 2170 posiadają o około 46,5% więcej objętości. Nowej generacji materiały elektrodowe oraz optymalizacja rozmiaru mają ponoć przełożyć się, że będą to akumulatory o najwyższej energii właściwej i jednocześnie najtańsze wśród litowo-jonowych na świecie (z pewnością ważnym elementem ma być skala produkcji Gigafactory). Dokładne dane nie są znane, ale oczekuje się pojemności pojedynczych ogniw na poziomie 5,75-6 Ah.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.