Nissan zamierza wprowadzić pojemniejsze akumulatory litowo-jonowe NMC
60 kWh energii - tyle mniej więcej mogą gromadzić pakiety akumulatorów litowo-jonowych w nowych autach Nissana w niedalekiej przyszłości
Nissan jako jeden z niewielu producentów aut, częściowo we współpracy z NEC, posiada od lat kompetencje w dziedzinie akumulatorów litowo-jonowych. Dział zajmujący się tego typu ogniwami był zresztą jednym z niewielu abstrakcyjnych, które przetrwały cięcia kosztów, gdy firma ratowała się przed bankructwem.
Nissan posiada na świecie trzy zakłady produkcyjne ogniw litowo-jonowych (w Japonii, UK i USA). Nie jest pewne, czy Nissan będzie w stanie utrzymać konkurencyjność własnych akumulatorów na dłuższą metę, w stosunku do firm specjalizujących się w ich produkcji (Panasonic, LG Chem itd.), ponieważ musi pokrywać wszystkie koszty prac badawczo-rozwojowych przy mniejszej skali produkcji. Część obserwatorów ocenia, że nowe ogniwa będą w jakiś sposób wspólnym produktem Nissana i LG Chem (firmy, która od lat dostarcza ogniwa dla Renault).
Plan na przyszłość przewiduje jednak zwiększanie zasięgów aut elektrycznych (wcześniejszy wpis), w tym nawet podwojenie obecnych wartości.
Nissan Leaf 2011 - 24 kWh
Nissan Leaf wprowadzony w grudniu 2010r. został wyposażony w pakiet około 24 kWh ogniw litowo-jonowych (katoda typu LiMn2O4).
Nissan Leaf 2013 - zmodyfikowany typ (wciąż 24 kWh)
Wersja z rocznika 2013, na fali skarg na przedwczesny, szybki spadek pojemności akumulatorów z uwagi na wysokie temperatury, została przez producenta zmodyfikowana. Oficjalnych informacji na ten temat praktycznie nie ma, co prawdopodobnie było strategią Japończyków na minimalizację strat wizerunkowych. Pozytywem było natomiast wprowadzenie gwarancji uzależnionej od spadku pojemności, dla wszystkich już sprzedanych oraz nowych aut.
Nissan Leaf 2016 - 24 kWh i nowe 30 kWh
Leaf z rocznika 2016 oprócz dotychczasowego pakietu 24 kWh otrzymał opcjonalną możliwość zamówienia wersji 30 kWh z nowym typem ogniw, o wyższej energii właściwej. W większym stopniu zmodyfikowana jest także budowa samych pakietów, które teraz zawierają większe moduły. Zasięg auta wzrósł o około jedną-czwartą, realnie do ponad 170 km.
Ciekawostką jest, że ogniwa litowo-jonowe dla pakietów 30 kWh produkowane są w Japonii i USA, ale nie w UK (gdzie wytwarzane są tylko wersje 24 kWh oraz montowane oba typy pakietów). Niewykluczone, że do żonglowania produkcją poszczególnych typów zmusza Nissana niewielka skala produkcji. Możemy jedynie zgadywać, że produkcji ogniw dla pakietów 30 kWh nie zlokalizowano w Europie, ponieważ w UK powstanie za jakiś czas linia LG Chem/Nissana.
Prototypy 60 kWh
Przy okazji niedawnych targów Tokyo Motor Show 2015 Nissan zaprezentował samochód koncepcyjny Nissan IDS Concept wyposażony w pakiet akumulatorów litowo-jonowych 60 kWh (katoda typu NMC - Nikiel-Mangan-Kobalt). Poza główną częścią wystawy, osobno prezentowane były same akumulatory z prototypowego pakietu 60 kWh.
Nissan stawia w dalszym ciągu na ogniwa typu NMC. Ich nowa generacja ma gromadzić znacznie więcej energii w jednostce masy i objętości, dzięki czemu 60 kWh można zgromadzić w podobnej wielkości pakiecie.
Moduły w nowych pakietów składają się z jeszcze większej liczby ogniw:
Oprócz gromadzenia większej ilości energii i większych zasięgów, korzyści przynosi też wyraźnie niższa impedancja wewnętrzna ogniw. Przede wszystkim oznacza to mniejsze ilości ciepła wydzielanego podczas ładowania/rozładowania, a przy okazji obniża straty energii. Słabsze nagrzewanie ogniw umożliwić ma ładowanie wyższą mocą maksymalną i/lub dłuższe ładowanie niższą mocą (nim osiągnięta zostanie maksymalna dopuszczalna temperatura).
Na poniższy slajd należy jednak patrzeć z rezerwą, ponieważ nie dotyczy on porównania dwóch typów ogniw, lecz całych pakietów 24 i 60 kWh, a pakiet o większej energii w oczywisty sposób łatwiej jest w stanie przyjąć wyższe moce ładowania.
Poprawić ma się też trwałość, czyli tempo spadku pojemności. Tutaj także ujawnia się przewaga pakietu 60 kWh nad 24 kWh, który na co dzień będzie w aucie mniej obciążony zarówno pod względem mocy jak i głębokości rozładowania.
Źródła
- [1] Nissan nissan-global.com
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.