SamochodyElektryczne.org

Nissan zapowiada zwiększenie zasięgów aut elektrycznych

Nissan ma w najbliższym czasie zwiększyć zasięg modelu Leaf. W nieco dłuższej perspektywie prawdopodobne jest mniej więcej podwojenie obecnych zasięgów

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię

Podczas spotkania udziałowców Nissan Motor Co., prezes Carlos Ghosn zaprezentował dwie prototypowe wersje modelu Leaf. Pierwsze auto (na zdjęciu białe) to prototyp autonomiczny mogący jeździć bez kierowcy. Drugie auto, dla nas znacznie bardziej interesujące, to Leaf o większym zasięgu.

Nissan potwierdził, że pracuje nad zwiększeniem zasięgu aut elektrycznych. Jakiego dokładnie zasięgu należy się spodziewać nie wiemy, ale odtworzone podczas konferencji nagranie promocyjne pokazuje Leafa z prognozowanym zasięgiem 544 km, którego kierowca bez problemu może odbywać dłuższe trasy.

W Japonii producenci od lat posługują się cyklem jazdy JC08, który niestety nijak ma się do realnego użytkowania samochodu (jest nawet mniej energochłonny niż europejski NEDC, od którego na wstępie trzeba odjąć co najmniej 25%). Jeżeli ostrożnie przyłożyć miarę JC08, realny zasięg Leafa nowej generacji mógłby wynieść około 300 km. Byłoby to zatem więcej niż podwojenie aktualnych możliwości auta (około 135 km w testach EPA). Oczywiście jeżeli realny zasięg wynosiłby 400, czy 500 km według wskazań wyświetlacza to jeszcze lepiej.

Dwa razy większe zasięgi w tej klasie aut to przyszłość, spokojnie osiągalna przed końcem dekady - pewnie najwcześniej za około 2-3 lata. Ghosn zapowiedział także, że zanim uda się radykalnie zwiększyć zasięgi (w domyśle bez nadmiernego zwiększania kosztów), firma wkrótce ogłosi pośredni krok. Jest to niemal pewne potwierdzenie doniesień o wersji Leafa z opcjonalnym pakietem 30 kWh zamiast 24 kWh (wcześniejszy wpis). Realny zasięg takiego samochodu wzrósłby do około 175 km (około 250 km w cyklu NEDC).

W załączeniu wycięty fragment filmiku z konferencji oraz całe nagranie (sprawy związane z EV są poruszane od około 39-minuty):

prototypowa wersja Nissana Leafa o większym zasięgu prototypowa wersja Nissana Leafa o większym zasięgu
prototypowa wersja Nissana Leafa o większym zasięgu oraz wersja autonomiczna prototypowa wersja Nissana Leafa o większym zasięgu oraz wersja autonomiczna
Autonomiczny Nissan Leaf Autonomiczny Nissan Leaf


Broadcast live streaming video on Ustream

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

:) I pięknie. Może to będzie szaleństwo co napiszę ale... Leafem mi się jeździ bardziej komfortowo niż.... Teslą Modelem S. A na jeździe próbnej to był Model S P85+ z napędem na tył. Jeśli wersja "D" jest jeszcze twardsza.... No właśnie - Tesla jest imho zbyt twarda. Nie wiem jak wersja z air suspension - musiałbym się przejechać. Moje preferencje to bardziej miękki samochód, a takim jest Leaf