SamochodyElektryczne.org

Nissan i Enel zapowiadają program pilotażowy z V2G w Europie

Nissan i Enel zamierzają testować w Europie system dwukierunkowej wymiany energii pojazd-sieć, wykorzystując szybkie złącze CHAdeMO

Infrastruktura ładowania Enel - zobacz całą galerię

Nissan zapowiedział europejski program pilotażowy dla systemu dwukierunkowej wymiany energii V2G, pomiędzy samochodami elektrycznymi a siecią elektroenergetyczną/budynkami. W przedsięwzięciu pomagać ma firma elektroenergetyczna Enel. Wcześniej Nissan podobne ogłoszenia publikował wspólnie z należącą do Enel spółką Endesa (wcześniejszy wpis), a zatem pod tym względem niewiele się zmienia.

Wdrożenia mają rozpocząć się od państw, w których umożliwiają do regulacje prawne, czyli Danii, Niemiec i Holandii. Poza ogólnikami trudno jednak powiedzieć coś więcej, ponad wcześniejsze wpisy.

Komunikat prasowy firmy Nissan [3]

Energia w naszych rękach: Nissan i ENEL rozpoczynają testy inteligentnej sieci elektroenergetycznej

  1. Samochód elektryczny stanie się „energetycznym koncentratorem”, umożliwiającym czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, zgromadzonej w jego akumulatorze
  2. Nissan rozpocznie testy inteligentnej sieci elektroenergetycznej we współpracy z dostawcą energii – firmą ENEL
  3. Ponad 200 000 egzemplarzy modelu Nissan LEAF sprzedanych na całym świecie

PARYŻ, 8 grudnia 2015 r. Na 21. Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP21) w Paryżu Nissan poinformował o opracowaniu innowacyjnego systemu „Vehicle‑to‑Grid”, dzięki któremu samochód elektryczny staje się indywidualnym „koncentratorem energii”, umożliwiającym jej przechowywanie, wykorzystywanie lub zwracanie do sieci elektroenergetycznej.

Nissan rozpocznie testy inteligentnej sieci elektroenergetycznej we współpracy z firmą ENEL – międzynarodową korporacją działającą w branży produkcji i dystrybucji energii.

W ramach przełomowego partnerstwa firmy Nissan i ENEL postanowiły wspólnie prowadzić badania w następujących zakresach:

  1. opracowania możliwości wprowadzenia tej rewolucyjnej technologii na europejski rynek,
  2. - wydłużenia czasu eksploatacji akumulatorów samochodów elektrycznych poprzez ich wtórne zastosowanie w instalacjach stacjonarnych,
  3. - opracowania i oceny potencjału przystępnych cenowo pakietowych ofert obejmujących zarówno elementy zarządzania energią, jak i mobilności.

System Vehicle-to-Grid umożliwia klientom kontrolowanie „typu” zużywanej energii – unikanie taryf szczytowych i uzyskanie dodatkowego dochodu dla budżetu domowego z tytułu odsprzedaży części energii w godzinach szczytu.

Za pomocą dwukierunkowej ładowarki i systemu zarządzania energią, opracowanego przez Nissana we współpracy z firmą ENEL, właściciel modelu LEAF może ładować samochód poza godzinami szczytu energetycznego, korzystając z tańszej taryfy, a następnie zużywać energię zgromadzoną w akumulatorze pojazdu na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy, a nawet odsprzedawać ją z zyskiem do sieci.

„Nasi klienci są przyzwyczajeni do takich korzyści, ponieważ Nissan LEAF oferuje kierowcom bezkonkurencyjnie niskie koszty eksploatacji na poziomie już od 3 centów za kilometr. Dzięki technologiom inteligentnej sieci elektroenergetycznej mogą oni przejąć kontrolę nad strukturą wykorzystywanych źródeł energii – w większym stopniu korzystać z energii ze źródeł odnawialnych i uzyskiwać wymierne korzyści finansowe związane z wymianą samochodu na elektryczny” – powiedział Paul Willcox, prezes Nissan Europe.

„Indywidualne korzyści z takich innowacji są oczywiste, ale jesteśmy także przekonani, że technologia ta przyczyni się do powstania bardziej ekologicznej infrastruktury energetycznej dla przyszłych pokoleń”.

Nissan – globalny lider segmentu samochodów elektrycznych, który sprzedał już ponad 200 000 egzemplarzy modelu LEAF na świecie – otwiera nowy rozdział bezemisyjnej mobilności i uwalnia pełny potencjał akumulatorów pojazdu elektrycznego, zawierając z firmą ENEL umowę dotyczącą dwukierunkowego przesyłu energii.

Komunikat prasowy firmy Nissan [4]

Nissan nawiązuje współpracę z ENEL, aby przekształcić samochody elektryczne w mobilne źródła energii

  1. Trwają pierwsze testy samochodów elektrycznych zintegrowanych z siecią elektroenergetyczną
  2. Technologia Vehicle‑to‑Grid (V2G) zrewolucjonizuje systemy zarządzania energią, przyczyniając się do obniżenia kosztów i stabilizacji obciążenia sieci elektroenergetycznych
  3. Konsumenci i firmy mogą zaoszczędzić, wykorzystując posiadane samochody elektryczne do uzyskania dodatkowego przychodu z odsprzedaży energii

PARYŻ, 8 grudnia 2015 r. Na 21. Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP21) w Paryżu Nissan, producent modelu LEAF – najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego na świecie – oraz ENEL – drugi największy dostawca energii w Europie – podpisały porozumienie, które zrewolucjonizuje sposób zarządzania zużyciem energii przez konsumentów i przedsiębiorstwa.

Obie firmy postanowiły połączyć siły w celu opracowania innowacyjnego systemu Vehicle-to-Grid, dzięki któremu samochód elektryczny staje się indywidualnym „koncentratorem energii”, umożliwiającym jej przechowywanie, wykorzystywanie lub zwracanie do sieci elektroenergetycznej.

Trwają już próby służące zbadaniu techniczno-ekonomicznego aspektu integracji pojazdów z siecią elektroenergetyczną. Pierwsze testy tego rozwiązania wskazują, że samochody elektryczne mogą aktywnie przyczynić się do rozwoju rynku energii.

Paul Willcox, prezes Nissan Europe, skomentował: „Nissan jest światowym liderem rynku samochodów elektrycznych. Działamy na tym rynku dłużej niż jakikolwiek inny producent, sprzedaliśmy więcej takich pojazdów niż inne firmy i nikt w tym zakresie nie dorównuje nam pod względem wiarygodności”.

„Mamy też plany na przyszłość. Nasza pionierska współpraca z ENEL jest doskonałym przykładem realizowania tych planów, zgodnie z którymi samochód mógłby być nie tylko środkiem lokomocji, ale także źródłem energii dla domu czy biura. Oznacza to, że samochody elektryczne mają teraz szansę stać się w pełni integralną częścią krajowych systemów elektroenergetycznych w całej Europie”.

„W przyszłości zrównoważony transport będzie wymagał lepszych połączeń między pojazdami, infrastrukturą techniczną, odnawialnymi źródłami energii i budynkami. To dlatego dzisiejszy komunikat jest tak ważny – to pierwszy krok w kierunku w pełni zintegrowanego ekosystemu energetycznego w motoryzacji” – dodał.

„Wobec konwergencji sektorów energetyki i motoryzacji oraz perspektywy coraz powszechniejszego wykorzystania napędu elektrycznego możliwości rozszerzenia zarządzania energią jeszcze nigdy nie były tak duże. Technologia Vehicle-to-Grid stanowi krok na drodze do realizacji tej wizji i potwierdza zaangażowanie Nissana w budowę całego ekosystemu samochodów elektrycznych, obejmującego znacznie więcej aspektów niż tylko samą jazdę”.

Dzięki umowie z Grupą Enel pierwsze pojazdy zintegrowane z siecią elektroenergetyczną trafią do krajów, w których przepisy pozwalają na ekonomicznie opłacalne generowanie energii w ten sposób. Pierwsze próby odbędą się w Danii. Później pojazdy będą testowane także w Niemczech, Holandii i innych krajach na północy Europy. Przedsięwzięcie to jest częścią zobowiązania, które podjęły firmy Enel i Nissan w celu wsparcia całego ekosystemu pojazdu elektrycznego, wykraczającego daleko poza sam samochód i zakładającego dostarczanie nowych usług dla przemysłu energetycznego.

Ernesto Ciorra, dyrektor ds. innowacji w firmie Enel, powiedział: „Enel jest liderem branży energetycznej w zakresie opracowywania i wprowadzania infrastruktury ładowania na globalnym rynku V2G. Uważamy integrację z pojazdami elektrycznymi za fundament przyszłości systemu elektrycznego. Już teraz auta elektryczne są czymś znacznie więcej niż tylko rozwiązaniem z zakresu mobilności. Takie technologie, jak Vehicle-to-Grid, mogą przyczynić się do zmiany zasad funkcjonowania systemów energetycznych, a my cieszymy się, że wspólnie z Nissanem mamy szansę uczestniczyć w realizacji tej wizji. Przy rosnącym obciążeniu sieci elektroenergetycznych i nadmiernym uzależnieniu od paliw kopalnych wdrożenie systemu Vehicle-to-Grid pozwoli właścicielom samochodów elektrycznych na magazynowanie ekologicznej energii i odprowadzanie jej z powrotem do sieci. Nadchodzi niezwykły czas dla elektrycznej mobilności. Razem, Enel i Nissan mają wszystko, aby zaproponować klientom nowe usługi, w tym nowe sposoby wykorzystania samochodów elektrycznych i czerpania z tego zysków. V2G jest jedną z innowacji, które mogą poprawić jakość naszego życia i uczynić świat lepszym dla obecnych i przyszłych pokoleń, zgodne z "mantrą" firmy Enel – dostarczania innowacji w celu stworzenia lepszych warunków klimatycznych na świecie”.

Technologia Vehicle-to-Grid (V2G) pozwala na pełną integrację samochodów elektrycznych z siecią elektroenergetyczną, co pozwala zwiększyć możliwości tej sieci i w szerszym zakresie wykorzystywać w niej energię z odnawialnych źródeł. Dzięki temu źródła te stają się bardziej rozproszone i łatwiej dostępne, również w aspekcie ekonomicznym.

Infrastruktura ładowania V2G oraz przystosowane do korzystania z niej pojazdy elektryczne umożliwiają właścicielom tych aut, a w szczególności firmom dysponującym parkiem takich pojazdów, wykorzystywanie ich jako mobilnych koncentratorów energii poprzez ich integrację z siecią elektroenergetyczną. Uczestniczący w systemie właściciel Nissana LEAF może ładować samochód poza godzinami szczytu energetycznego, korzystając z tańszej taryfy, a następnie zużywać energię zgromadzoną w akumulatorze pojazdu na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy, a nawet odsprzedawać ją z zyskiem do sieci.

Gdyby na przykład we Francji – gdzie jest 38 milionów pojazdów i gdzie obecna moc wytwórcza elektrowni wynosi 130 GW – w przyszłości wszystkie samochody zostały wymienione na samochody elektryczne (EV) lub samochody hybrydowe z możliwością doładowania akumulatorów z domowego gniazdka elektrycznego (PHEV), to po podłączeniu wszystkich tych pojazdów do sieci elektroenergetycznej powstałaby wirtualna elektrownia o mocy wytwórczej nawet 380 GW (3‑krotnie wyższej od obecnej mocy wytwórczej elektrowni w tym kraju).

Umowa podpisana przez Nissana i Enel przewiduje również współpracę w dziedzinie innych innowacyjnych rozwiązań, takich jak usługi zarządzania energią przy wtórnym wykorzystaniu akumulatorów oraz stacji ładowania dla elektrycznych taksówek.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.