SamochodyElektryczne.org

Niemieckie dopłaty nie bardzo pomogły zwiększyć sprzedaż EV/PHEV

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania nie wywołały sprzedażowego boomu

BMW i3 2017 - zobacz całą galerię

Wiosną ogłoszono w Niemczech wdrożenie dopłat do zakupu aut elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (wcześniejszy wpis). Zanim biurokracja zdołała okiełznać wsparcie w wysokości 4000 EUR do zakupu EV i 3000 EUR do zakupu PHEV, minęło kilka miesięcy, przez co wsparcie ruszyło w dopiero lipcu.

Kwota dopłat na poziomie 4 i 3 tys. EUR w istocie była o połowę niższa, ponieważ tamtejsi politycy uznali, że połowa kwoty ma pochodzić z podatków, a połowa od producentów aut (ciekawe jak...).

Tak, czy inaczej, w efekcie z dopłat skorzystano w zeszłym roku 9023 razy, z czego większość (około 5100) stanowiły EV, a pozostałe (około 3900) PHEV.

Czekamy dopiero na szczegółowe wyniki sprzedaży aut elektrycznych w Niemczech, ale na razie wygląda na to, że w 2016r. sprzedano jedynie 25 tys. EV/PHEV (niewielki wzrost w stosunku do 2015r.), z czego nieco ponad 11 tys. to EV (niewielki spadek w stosunku do ubiegłego roku). Zakładając, że bez dopłat mogłoby być jeszcze gorzej, wyniki nie napawają optymizmem.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Mack

Może z tymi samochodami elektrycznymi w Niemczech jest tak jak na świecie z iPhone'ami. Kiedy zaczynają krążyć plotki, że Apple wypuści nowy model, ludzie przestają kupować dotychczasowe i czekają. Niemcy mogą czekać na zapowiadane przez VW nowe modele, Opla Amperę-e, czy choćby Golfa z zasięgiem 300 km. No i jeszcze jedna ciekawostka: ZOE można w Niemczech kupić z pakietem aku na własność.