SamochodyElektryczne.org

Niemcy zwierają szyki aby wprowadzić na rynek szybkie ładowanie mocą 150 kW

Niemcy rozpoczęli przygotowania do komercjalizacji w Europie szybkiego ładowania mocą 150 kW poprzez złącze CCS Combo 2

Audi e-tron quattro concept - zobacz całą galerię

Najwyższą moc szybkiego ładowania prądem stałym, przynajmniej komercyjnie, oferowała dotąd Tesla Motors - rzędu 120-135 kW (najwyższe poziomy są dostępne jedynie krótkotrwale przez kilka minut). Pozostali producenci aut elektrycznych raczej nie wybiegali dotąd ponad 50 kW (poza absolutnie nielicznymi przypadkami), ponieważ nie mieli ku temu powodów (kilkukrotnie mniejsze pakiety akumulatorów). Powoli sytuacja zaczyna się jednak zmieniać.

Audi w 2018r. obiecuje wprowadzić na rynek e-tron quattro concept, czyli elektrycznego SUVa o zasięgu kilkuset kilometrów. Przy pakiecie 95 kWh, ładowanie mocą 50 kW byłoby dalece niewystarczające z perspektywy klientów. Plan przewiduje więc udostępnienie możliwości ładowania prądem stałym o mocy do 150 kW poprzez standard Combined Charging Systems (CCS).

Standard CCS jest od początku wspierany przez niemieckich producentów aut (i generalnie praktycznie cały niemiecki przemysł), którzy już zmontowali koalicję na rzecz wdrożenia ładowania mocą 150 kW. W nowym projekcie badawczym CharIN bierze udział Audi, BMW, Daimler, Opel, Porsche i Volkswagen, do celów standaryzacyjnych i jakościowych TÜV SÜD oraz autorzy projektów złącz prądu przemiennego Typ 2 i rozszerzonej o część stałoprądową wersji CCS Combo 2 - Mennekes i PhoenixContact.

Wdrożenie 150 kW jest w zasadzie tylko kwestią czasu.

Komunikat prasowy firmy Audi [2]

Szybkie ładowanie o mocy 150kW: Audi angażuje się w inicjatywę CharIN e.V.

  1. Kluczowe rozwiązanie - przełom w elektromobilności
  2. Szybkie ładowanie to wiele korzyści dla klientów

Ingolstadt/Baden-Baden, 15 października 2015 r. Szybkie i proste ładowanie jest głównym warunkiem rozwoju elektromobilności. Mając to na uwadze, Audi angażuje się w Charging Interface Initiative e.V. (CharIN). Inicjatywa ta wspiera wprowadzenie jednolitych techniczne standardów Combined Charging Systems (CCS), a rozwojowo dąży też do wprowadzenia możliwości ładowania o mocy 150kW.

„Wraz z naszymi partnerami skupionymi w inicjatywie CharIN, dążymy do wprowadzenia standardu CCS we wszystkich stacjach ładowania. To bardzo wydajny, dojrzały, a jednocześnie wygodny system” - powiedział podczas kongresu „Electronics in Vehicles“ (ELIV) w Baden-Baden, Ricky Hudi, kierownik działu elektryczności i elektroniki w Audi AG.

Combined Charging System (CCS) umożliwia ładowanie samochodów elektrycznych zarówno prądem zmiennym (AC) jak i stałym (DC) przy pomocy ustandaryzowanego złącza, tzw. wtyczki Combo. Rozwiązanie to jest już montowane w napędzanym elektrycznie sportowym samochodzie Audi R8 e-tron i w koncepcyjnym Audi e-tron quattro concept. Dzięki temu standardowi, akumulator modelu Audi e-tron quattro concept można w zaledwie 30 minut naładować energią wystarczającą na pokonanie ponad 400 km drogi. W pełni naładowany akumulator, pozwala temu autu przejechać ponad 500 km.

Na kongresie ELIV w Baden-Baden, Audi wraz z partnerami z inicjatywy CharIN, przedstawia pierwsze wyniki wspólnych prac: osprzęt i samochody przystosowane do ładowania z mocą 150 kW. Firmy skupione w projekcie badawczym CharIN to: Audi, BMW, Daimler, Opel, Porsche i Volkswagen, TÜV SÜD oraz producenci wtyczek przemysłowych, Mennekes i PhoenixContact.

Rozwiązania bazujące na międzynarodowych standardach CCS już funkcjonują w Unii Europejskiej i zostaną przez nią oficjalnie usankcjonowane najpóźniej do roku 2017.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.