SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Na ile darmowych ładowań Leafa II wystarczy karta przedpłacona GreenWay?

Nabywcy nowych Nissanów Leaf z promocyjną kartą przedpłaconą GreenWay będą mogli bezpłatnie skorzystać z szybkich ładowarek co najmniej kilkadziesiąt razy

Nissan Leaf 2018 - zobacz całą galerię

Na początku roku Nissan poinformował, że polscy nabywcy Leafa II (według cennika obowiązującego do końca marca) będą otrzymywali w ramach promocji kartę przedpłaconą o wartości 3.100 zł do wykorzystania na stacjach ładowania GreenWay (wcześniejszy wpis). Nissan podawał wówczas, że taka karta powinna przeciętnie wystarczyć na 2,5-roku korzystania z ładowania na trasie.

Greenway Infrastructure Poland - ładowarka Delta Electronics Greenway Infrastructure Poland - ładowarka Delta Electronics

Jako, że firma GreenWay opublikowała dziś cennik dostępu do infrastruktury (wcześniejszy wpis), która stanie się odpłatna 7-maja, możemy oszacować na ile ładowań/energii przełoży się karta.

Do obliczeń zakładamy, że posiadacz Leafa będzie używał szybkich ładowarek CHAdeMO (DC) oraz że nie będzie przekraczał czasu 45-minut sesji, aby nie były naliczane opłaty dodatkowe.

Kwota 3.100 zł przy stawce 1,89 zł/kWh DC wystarczy na około 1640 kWh energii, a to w przeliczeniu na średnie zużycie energii rzędu 18 kWh/100 km oznacza przebieg 9.100 km. Jeżeli założymy, że podczas jednej sesji Leaf będzie pobierał na przykład 15-25 kWh, wystarczy to na około 65-109 ładowań - przy dwóch-trzech użyciach miesięcznie, rzeczywiście wystarczy to na 2,5-roku, ale możliwe że będą osoby jeżdżące głównie wokół domu/pracy i taka karta wystarczy im na kilka lat.

Jeżeli sieć będzie dobrze pokrywała kraj, zdecydowanie tego typu promocje będą najlepszą zachętą do zakupu nowego EV, tak jak to miało zresztą miejsce na zachodzie.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.