SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Kilkuprocentowy ubytek pojemności akumulatorów Tesli Model S po roku i 100.000 km

100.000 km przebiegu Tesli Model S P85 w rok przełożyło się na ubytek pojemności rzędu 4% według znanego blogera Bjørna Nylanda

Tesla Model S - zobacz całą galerię

W ostatnim czasie ukazały się nowe, interesujące dane na temat ubytku pojemności samochodów Tesla Model S. Bjørn Nyland, który niedawno został pełnoetatowym blogerem Tesli w Norwegii, opublikował nagranie, z którego wynika że Model S w wersji P85 utracił około 4% pojemności akumulatorów (zasięgu) na dystansie około 100 tys. km w ciągu jednego roku.

4% ubytku zakładając 71 kWh z 74 kWh dostępnych

Przebieg 100 tys. km w rok to dosyć sporo, ale tyle właśnie udało się wyjeździć, a w istocie nawet więcej, bo od momentu zakupu auto przejechało 188 tys. km. Niestety rok temu pakiet akumulatorów został wymieniony w ramach gwarancji po stwierdzeniu przez producenta pewnego problemu, niekoniecznie związanego z ogniwami litowo-jonowymi. Dlatego też, ocena ubytku pojemności dotyczy tylko ostatnich 100 tys. km, a nie całego przebiegu.

Według wskazań komputera pokładowego, i szacunków właściciela, auto zużyło 71 kWh energii z nominalnej wartości 85 kWh. Bjørn Nyland założył, że nowe auto ma dostęp do około 74 kWh, uzyskując w ten sposób wartość 4% - bardzo dobrą biorąc pod uwagę przebieg.

Wcześniejsze dane

Amerykański bloger, działający od lat na kanale KmanAuto oceniał kiedyś ubytek pojemności na poziomie 1-2% zasięgu po 45 tys. km (wcześniejszy wpis), co mniej więc pokrywałoby się z powyższym wynikiem, ale także i w tym przypadku eksperyment został przerwany wymianą pakietu akumulatorów na gwarancji. Jest to też pewien sygnał o tym, że problemy z usterkowością Tesli nie są wyolbrzymione.

Sporo danych o kilkuprocentowych ubytkach pojemności można znaleźć we wcześniejszym wpisie z początku roku (wcześniejszy wpis).

7% ubytku zakładając 70 kWh z 75 kWh dostępnych

Amerykanin David Noland, który jako jeden z niewielu również stara się dociec wielkości ubytku pojemności, w artykule [1] zakłada blisko 7%, czyli więcej niż przeciętnie, przy przebiegu rzędu 80 tys. km od 2013r. Co ciekawe David Noland odnosi się do poziomu 75 kWh, a nawet odnotowuje, że niektórzy twierdzą, że dostępna energia nowego pakietu 85 kWh wynosi 76 kWh.

Tesla niestety nie ujawnia jaka część nominalnej energii pakietu jest dostępna, ani też nie wyświetla wzorem Nissana szacunkowego ubytku.

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@Dawid
Cześć. Ładujesz do obniżonego poziomu, czy 100% (Range Mode)?
  • Dawid

To mega niezłe! Ja za 3 tygodnie mam Tesle rok. Mieszkam w północnej Norwegii i moje zurzycie szacuje na ok 7,5% (370km) przy przebiegu tylko 36.000km :(