SamochodyElektryczne.org

Kalmar i Yara wdrażają w Norwegii pełną elektryfikację i automatyzację

Yara zamierza nie tylko zelektryfikować przewóz towarów drogą morską, ale przy współpracy z Kalmar także w pełni zelektryfikować i zautomatyzować załadunek/rozładunek, zaczynając w 2020r.

YARA Birkeland - zobacz całą galerię
YARA Birkeland YARA Birkeland

W Norwegii elektryfikacja transportu przebiega pełną parą. Yara, opracowująca wspólnie z Kongsberg w pełni elektryczny i autonomiczny statek kontenerowy typu feeder Yara Birkeland (wcześniejszy wpis), nie zamierza poprzestać jedynie na statku. Całkowicie zelektryfikowane oraz zautomatyzowane mają być także porty przeładunkowe kontenerów.

Stosowne rozwiązanie opracować ma firma Kalmar, którą mieliśmy już okazję poznać kilka lat temu przy okazji wdrożenia przemysłowych pojazdów elektrycznych do przewożenia kontenerów oraz pantografowych szybkich ładowarek o mocy 600 kW (wcześniejszy wpis).

Początkowo zarówno statek jak i załadunek/rozładunek będzie odbywał się manualnie, ale stopniowo poszczególne operacje będą automatyzowane już w 2020r. Po zrealizowaniu pierwszego projektu, tego typu elektryczne i automatyczne systemy będzie można następnie replikować na masową skalę potencjalnie mocno obniżając koszty transportu towarów.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.