SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

Honda Clarity Electric czyli niewielki zasięg i ograniczona dostępność

Honda Clarity Electric z pakietem 25,5 kWh i zasięgiem 143 km w zasadzie budzi jedynie frustrację, a szkoda

Honda Clarity Electric - zobacz całą galerię

Honda powoli wprowadza na rynek nowy samochód elektryczny - Clarity Electric, który zadebiutował w kwietniu 2017r. na wystawie New York International Auto Show. Auto uzupełnia linię Clarity, w skład której wchodzi hybryda z możliwością zewnętrznego ładowania Clarity Plug-in Hybrid oraz hybryda z wodorowymi ogniwami paliwowymi Clarity Fuel Cell.

Niestety podejście japońskiej firmy do tematu jest dosyć osobliwe. Z jednej strony firma zapowiada, że do 2030r. 2/3 sprzedawanych aut będzie zelektryfikowanych (czyli będą to co najmniej hybrydy) - w Europie mówi się nawet o roku 2025r. (wcześniejszy wpis) - a z drugiej strony w dziedzinie EV robi się niewiele lub rzeczy, które - być może celowo - mają wypaść blado.

Honda Clarity Electric Honda Clarity Electric
Honda Clarity Plug-in Hybrid Honda Clarity Plug-in Hybrid
Honda Clarity Fuel Cell Honda Clarity Fuel Cell

Honda Clarity Electric

Honda Clarity Electric Honda Clarity Electric

Honda Clarity Electric to spory 5-miejscowy sedan, który japońska firma wyposażyła w pakiet akumulatorów, gromadzący 25,5 kWh energii. To wartość niewielka jak na tego typu auto i rok 2017r. Pakiety 24 kWh znalazły zastosowanie w Nissanie Leaf w roku 2010. Dziś 41 kWh to norma dla małego miejskiego Renault Zoe.

Trudno zrozumieć decyzję Hondy za tak małym pakietem, który przełożył się na zasięg jedynie 143 km w testach EPA.

Takie auto, szczególnie dziś, nie znajdzie wielu nabywców. Wie o tym nawet Honda, ponieważ sprzedaż zamierza prowadzić tylko w Kalifornii i Oregonie (największych, skoncentrowanych rynkach w USA) oraz jedynie leasingować auta bez możliwości ich odkupienia po 36-miesiącach. Ten trik znamy już z pilotażu Hondy Fit EV i nie trzeba być znawcą, żeby pojąć, że Clarity Electric to także tylko swoisty pilotaż.

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że sytuacja jest jeszcze gorsza aniżeli pilotaż. Być może Honda celowo wprowadza Clarity Electric w takim kształcie, aby auto pasowało do ogólnej tezy, że przyszłością są wersje z wodorowymi ogniwami paliwowymi o dużym zasięgu (w domyśle EV mają mały zasięg).

Honda Clarity Electric Honda Clarity Electric

Honda Clarity Plug-in Hybrid

Nowa wersja Clarity Plug-in Hybrid, która wejdzie do sprzedaży w całych Stanach Zjednoczonych w roku 2018 jest o dziwo skonfigurowana znacznie lepiej. Producent zastosował pakiet 17 kWh, uzyskując ponoć 68 km zasięgu w trybie elektrycznym. Dodatkowo zmieścił w aucie silnik spalinowy z całym osprzętem i zastosował mocniejszy silnik elektryczny (135 kW zamiast 120 kW). Da się? Da się.

Plan Hondy tak czy inaczej jest skromny. W ciągu czterech lat, a więc pewnie do końca 2020r. w USA sprzedanych ma zostać 75.000 Clarity wszystkich typów, z czego najwięcej wersji PHEV. Wersje EV w tak słabej konfiguracji mają ścigać się z FCV. Będzie śmiesznie jeśli sabotowane EV i tak zdołają wyprzedzić FCV pod względem popytu.

Honda Clarity Plug-in Hybrid Honda Clarity Plug-in Hybrid
Honda Clarity Plug-in Hybrid Honda Clarity Plug-in Hybrid
Honda Clarity Plug-in Hybrid Honda Clarity Plug-in Hybrid

Honda Clarity Electric - prezentacje

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • alfK

Producenci aut robią co mogą aby opóźnić masową adaptację elektryków. Jeśli to nastąpi to skończy im się eldorado na częściach do awaryjnych i szybko się zużywających samochodów spalinowych, zwłaszcza tych nowoczesnych.
  • RaveN

@highend
Po upływie okresu umowy producent zabierze Hondę Clarity Electric, tak jak wcześniej zrobił z Hondą EV Plus i Hondą Fit EV. Może zrobią sobie wewnętrzne przeglądy i testy części, a resztę pewnie zniszczą. :]
co z autem po upływie 36m ?
a co zrobiła Honda z Fit EV ?

czy tak samo jak GM EV1 ? ;)