SamochodyElektryczne.org

EVTEC wprowadza szybką ładowarkę z czterema wyjściami o łącznej mocy 180 kW

Uniwersalna szybka ładowarka espresso&charge może jednocześnie obsługiwać cztery pojazdy i łącznie dostarczać nawet 180 kW mocy

EVTEC espresso&charge - zobacz całą galerię

Szwajcarska firma EVTEC, która różnego typu mobilne i stacjonarne ładowarki pojazdów elektrycznych oferuje już od kilku lat, zaprezentowała na targach motoryzacyjnych w Genewie najnowszy produkt - espresso&charge.

4 równoległe wyjścia

EVTEC espresso&charge EVTEC espresso&charge

Jest to pierwsza uniwersalna szybka ładowarka wyposażona w cztery niezależne wyjścia w czterech różnych standardach (dotąd spotykane były potrójne) - CHAdeMO, CCS Combo 1 lub 2, Typ 2 (wtyczka) oraz Typ 2 (gniazdo), ale dla konkretnych zamówień możliwe jest dostarczenie innych złączy np. wtyczka Typ 1 albo złącze Tesli dla Roadstera.

Czwarte w kolejności gniazdo Typ 2 oczywiście nie rozszerza szczególnie puli aut, które mogą uzupełnić energię, ponieważ większość modeli można doładować dysponując CHAdeMO, CCS Combo 2 i wtyczką Typ 2. Potencjalnie mogłyby to być auta wyposażone tylko w port Typ 1, podłączane za pomocą własnego kabla Typ 1/Typ 2, ale takie auta zwykle posiadają pokładową ładowarkę o mocy tylko około 3,3 kW i jest ich w Europie stosunkowo niewiele.

Istotne jest natomiast, że każde z wyjść jest niezależne i łącznie ładować mogą się cztery pojazdy - dwa podłączone do wyjść AC i dwa do wyjść DC.

Łączna moc 180 kW

Łączna moc zainstalowana urządzenia może wynosić około 180 kW. Około 60 kW przypada na dwa wyjścia AC - 22 kW gniazdo Typ 2 oraz 43 kW wtyczka Typ 2, a pozostałe 120 kW przypada na dwa wyjścia DC. Modułowa budowa szybkiej ładowarki umożliwia ładowanie dwóch pojazdów równolegle, każdego mocą do 60 kW lub jednego mocą do 120 kW. W celu ograniczenia kosztów liczba modułów mocy, a w konsekwencji maksymalna moc może być jednak mniejsza.

Rozdział mocy między poszczególne wyjścia odbywa się w sposób dynamiczny w zależności od sytuacji i może uwzględniać także sygnał od operatora sieci elektroenergetycznej o konieczności zmniejszenia mocy, lub współpracować ze stacjonarnym magazynem energii.

Szybkie ładowarki o mocy 120 kW na razie wyprzedzając nieco swój czas, co ujawniają chociażby testy takich aut jak Tesla Model S (wcześniejszy wpis), w przypadku których moc maksymalna pobierana jest dosłownie przez chwilę. Po rozmowie z inżynierem EVTEC wiemy, że obecnie nie bardzo można wykorzystać moc 120 kW w przypadku aut, ale espresso&charge można zamówić w wersji o niższej mocy albo wykorzystać do ładowania autobusów, które powinny już moc 120 kW wykorzystać. W przypadku aut jedynym seryjnym samochodem w Europie, pobierającym ponad 50 kW poza Teslą (korzystającą z CHAdeMO niejako gościnnie) jest Kia Soul EV (wcześniejszy wpis). Popularny Nissan Leaf nigdy nie przekracza 50 kW.

Na maksymalną moc ładowania CHAdeMO/Combo 2 rzędu 100 kW wpływają przede wszystkim ograniczenia napięciowe oraz znamionowy prąd wtyczek CHAdeMO/Combo 2. W tym drugim przypadku EVTEC zamierza na bieżąco monitorować temperaturę, aby w początkowym okresie móc ładować mocą wyższą niż moc ciągła. Swoje znaczenie ma także typ akumulatorów, rozmiar pakietu i temperatura akumulatorów.

Tak, czy inaczej espresso&charge to całkiem ciekawa propozycja, szczególnie jeśli klient skonfiguruje pod swoje potrzeby moc - np. 80 kW DC (2x 40 kW) i typy wyjść. W przypadku flot lub dealerów mogłoby to być urządzenie dostosowane do standardu używanego przez markę np. 2x Combo 2 plus 2x Typ 2.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.