SamochodyElektryczne.org

Ford Connect EV z układem napędowym od Azure Dynamics

AZD Azure Dynamics, a nie Smith Electric Vehicles US będzie dostarczać układy napędowe dla elektrycznych samochodów dostawczych Forda

Ford Tourneo Connect BEV - zobacz całą galerię

Firmy Ford Motor Company i Smith Electric Vehicles US ogłosiły zakończenie współpracy nad opracowaniem samochodów elektrycznych Ford Connect EV. Jest to dosyć zaskakujące, szczególnie że jeszcze nie tak dawno temu Ford prezentował na targach Tourneo Connect BEV z napędem Smith Electric Vehicles. Podobno Smith Electric Vehicles US ma zamiar skupić się na większych pojazdach, na przykład ciężarówkach Newton, na które ma sporo zamówień (aktualnie 255 sztuk w USA).

Ford planuje rozpocząć produkcję Connect EV w przyszłym roku. Aby tego dokonać potrzebuje innej firmy, która przygotuje napęd dla pojazdu. Zadania podjęła się AZD Azure Dynamics. Pakiety akumulatorów litowo-jonowych dla elektrycznych Fordów dostarczy natomiast Johnson Controls-Saft.

Smith Electric Vehicles US tymczasem rozpoczyna współpracę z AM General. Obie firmy planują opracować elektryczne samochody dostawcze dla amerykańskiej poczty.

Trudno powiedzieć co stanie się z projektem samochodu Smith Electric Vehicles Ampere, który miał być produkowany w Europie. Pewne jest natomiast że Ford będzie współpracował z europejskim SEV nad modelem Edison.

Podsumowując wygląda na to, że sytuacja Forda stacje się nieciekawa jeśli chodzi o pojazdy elektryczne. Z jednej strony w opracowaniu elektrycznego Focusa zaangażowana jest Magna, która ma chrapkę na rozpoczęcie produkcji własnych aut elektrycznych. Z drugiej strony dostawczy Ford Connect EV również będzie zależny od poddostawców Azure Dynamics i Johnson Controls-Saft oraz sprzedawany równolegle z logiem Azure Dynamics. Jest to dosyć dziwna sytuacja dla producenta samochodów, kiedy najważniejsze elementy pojazdów pochodzą z zewnątrz. Strategia Forda jest zupełnie inna niż chociażby General Motors, które dba żeby możliwie dużo komponentów było produkowanych lub chociażby montowanych w ostateczną całość w zakładach GM.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.