SamochodyElektryczne.org

Faraday Future FF 91 na wystawie CES 2017

Samochód elektryczny Faraday Future FF 91 istnieje naprawdę i w dodatku jest całkiem szybki, ale czy uda się go wprowadzić na rynek pozostaje wielkim znakiem zapytania

Faraday Future FF 91 - zobacz całą galerię
Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

Firma Faraday Future zaprezentowała na wystawie CES 2017 w Las Vegas samochód FF 91, który jest określany mianem produkcyjnego. Owa produkcja miałaby rozpocząć się w 2018r. w Nevadzie.

Debiut na targach przeprowadzono z dużym rozmachem (pokazy przyspieszeń, autonomiczne parkowanie, szereg prezentacji), jednak firma zaliczyła też wizerunkową wpadkę, gdy przed głównym inwestorem i całą widownią auto nie otwarło drzwi oraz zaparkowało w dziwnym miejscu na scenie.

Ogólnie samochód może się podobać, chociaż należy raczej do tych bardziej niekonwencjonalnych wizji przyszłości, z otwieranymi „pod wiatr” tylnymi drzwiami i osobliwym systemem zewnętrznych wyświetlaczy/świateł.

Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

Trudno powiedzieć, czy wpadka ujawniająca, że prace nad autonomiczną jazdą są jeszcze w powijakach oraz prezentacja pustkowia w miejscu gdzie ma powstać zakład produkcyjny, nie zniechęcą inwestorów. Bez pieniędzy z zewnątrz, chińska spółka LeEco może nie udźwignąć wdrożenia FF 91 na rynek (wcześniejszy wpis). Aktualnie przy przedsięwzięciu pracuje na świecie ponad 1400 osób.

Klienci, którzy wierzą w sukces FF, mają szansę się wykazać składając rezerwację i wpłacając depozyt 5 tys. USD (pierwszych 300 egzemplarzy to wersje limitowane Alliance Edition). Na razie nie wiadomo jednak ile auto ma w ogóle kosztować - możliwe, że 200 tys. USD.

Napęd, akumulatory i ładowanie

Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

Długo oczekiwany samochód Faraday Future okazał się dosyć interesujący. Auto jest zbudowane w oparciu o modułową architekturę Variable Platform Architecture (VPA) (wcześniejszy wpis), co oznacza że może dać początek całej gamie modelowej.

Firma nie ujawnia zbyt wielu szczegółów na temat napędu, ale zamierza oferować wersję z napędem 4x4, o mocy maksymalnej 783 kW, która od 0 do 96,5 km/h przyspieszała podczas testów w 2,39 s - szybciej niż Tesla Model S P100DL.

Faraday Future FF 91 - kabel do ładowania z terminalu garażowego Faraday Future FF 91 - kabel do ładowania z terminalu garażowego

W przypadku akumulatorów, zastosowany ma zostać pakiet 130 kWh z ogniwami LG Chem (wcześniejszy wpis). Zbieżność 130 kWh, sugeruje że FF może mieć coś do czynienia z Lucid Motors (wcześniejszy wpis). Zapas energii ma wystarczyć, aby móc realnie przejechać ponad 600 km.

Do ładowania Faraday Future najwyraźniej zamierza wykorzystać własne, dedykowane złącze. Ładowarka pokładowa ma posiadać moc 15 kW (pełne naładowanie w około 9-godzin), natomiast zewnętrzna będzie mogła przesyłać 200 kW (pół godziny powinno wystarczyć do odnowienia 400 km zasięgu).

Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

Rozwiązania elektroniczne

Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91 ma być czymś więcej niż samochodem, ma być ważnym elementem szerszego ekosystemu, w którym różne urządzenia i usługi mobilne są dostępne cały czas. Samochód ma identyfikować użytkownika poprzez komunikację z jego smartfonem, czy rozpoznawanie twarzy, a następnie dostosowywać wszystkie ustawienia (foteli, temperatury, itd.). Wśród możliwości wymienia się kontynuację oglądania danego programu w aucie, gdy opuszczamy dom.

Aby korzystanie z Internetu, czy telewizji podczas jazdy było możliwe dla wszystkich, FF 91 ma być autem poruszającym się samodzielnie. Na wystawie dokonano prezentacji samodzielnej jazdy na parkingu, która nie była zła - auto samo znalazło wolne miejsce na parkingu i zaparkowało. Jednak późniejsze poruszanie się auta na scenie oraz nieotwarcie drzwi było już wizerunkową klęską i zmusiło prowadzących prezentację do improwizacji. Ciekawostką jest zastosowanie w FF 91 wysuwanego lidaru, otwierającego listę całej masy radarów, kamer i czujników ultradźwiękowych.

Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

FF 91 nie posiada lusterek bocznych - wsteczne zamieniono natomiast na wyświetlacz, który przekazuje obraz z kamery cofania i kamer bocznych, dzięki czemu w jednym miejscu widoczny będzie kompleksowy obraz otoczenia z tyłu.

Ważnym elementem dla Faraday Future jest łączność internetowa, stąd wykorzystanie kilku modemów, które mają zapewnić możliwość korzystania z najróżniejszych usług wszystkim pasażerom.

Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91
Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91
Faraday Future FF 91 Faraday Future FF 91

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.