Porównanie tempa ładowania Modelu S z Superładowarek i CHAdeMO
W załączeniu porównanie ładowania samochodów Tesla Model S z pakietami 60 i 85 kWh z Superładowarek oraz z szybkiej ładowarki CHAdeMO
Norweg Bjørn Nyland, regularnie publikujący materiały wideo na temat samochodów Tesla Model S, w jednym z najnowszych odcinków zaprezentował porównanie ładowania Tesli z Superładowarek i szybkiej ładowarki CHAdeMO poprzez adapter. Bjørn Nyland jest jednym z pierwszych klientów w Europie, który otrzymał zamówiony adapter po tym jak z bardzo dużym opóźnieniem Tesla rozpoczęła dostawy (wcześniejszy wpis).
Sieć stacji szybkiego ładowania Tesli rozwija się w szybkim tempie (wcześniejszy wpis), ale na niektórych rynkach (w szczególności japońskim) przejściówka umożliwiająca wykorzystanie istniejącej infrastruktury CHAdeMO to ciekawa propozycja. W Europie działa ponad 1500 szybkich ładowarek CHAdeMO (wcześniejszy wpis). Moc Superładowarek Tesli wynosi zazwyczaj 120 kW, chociaż przynajmniej w Niemczech instalowane miały być jednostki o mocy 135 kW. Szybkie ładowarki CHAdeMO najczęściej dysponują mocą 44-50 kW (rzadziej 20 kW), chociaż zdarzają się pojedyncze egzemplarze o mocy 100 kW (wcześniejszy wpis).
Porównanie dotyczy Tesli Model S z pakietem 85 kWh (ładowanej z Superładowarki i z CHAdeMO) oraz wersji z pakietem 60 kWh (ładowanej z Superładowarki). Testy prawdopodobnie wykonywano w różnym czasie, potencjalnie w nieco różnych warunkach temperaturowych oraz nie mamy pewności jaką moc dokładnie miało urządzenie CHAdeMO. Test obrazuje jednak proces z wystarczającą dokładnością, aby można było dokonać poglądowego porównania.
Czas ładowania
Nagranie prezentuje porównanie dla początkowego prognozowanego zasięgu aut 68 km. Dotarcie do około 80% stanu naładowania (nieco ponad 300 km w przypadku 85 kWh) w przypadku Superładowarki zajmuje Tesli około 40 minut. Czas około 40-45 minut do 80% jest identyczny w przypadku wersji 60 i 85 kWh.
Wykorzystanie CHAdeMO o mniejszej mocy wydłuża czas dotarcia do około 80% o dodatkowe 30 minut (wersja 85 kWh). Wynika to z o połowę niższego początkowego tempa ładowania - 200 km/h zamiast 400 km/h.
Istotną informacją jest, że wersje 60 kWh ładują się z Superładowarek jedynie nieznacznie szybciej niż z CHAdeMO.
Pełne naładowanie 85 kWh z CHAdeMO zajmuje około 2 godziny (nie startując od zera), podczas gdy Superładowarki pewnie potrzebowałyby 1,5 h.
Zaznaczona na wykresie linia 100 km/h odpowiada mniej więcej ładowaniu z terminali trójfazowych mocą 22 kW (z opcjonalną podwójną ładowarką pokładową).
Moc ładowania
Interesujący jest także wykres mocy ładowania dla każdego z przypadków. Tesla Model S 85 kWh w pierwszych chwilach jest w stanie wykorzystać pełną moc 120, a nawet 135 kW, ale moc spada w błyskawicznym tempie i w zasadzie przy obecnie stosowanych akumulatorach maksymalna wartość nie ma żadnego znaczenia. W testach, już po około 10 minutach moc spadła o jedną trzecią do około 80 kW.
Po osiągnięciu poziomu 80% stanu naładowania Superładowarka pracowała już z mocą identyczną jak CHAdeMO - około 40 kW. Dalszy wzrost stanu naładowania skutkuje coraz większym spadkiem mocy i wydłużeniem czasu pełnego ładowania. Jeżeli zatem nie potrzebujemy dodatkowego zapasu energii, aby dotrzeć do celu korzystniej jest odłączyć się przy 80%.
Model S 60 kWh w ogóle nie jest w stanie wykorzystać pełnej mocy Superładowarek i w pół godziny osiąga poziomy CHAdeMO.
Prezentowane wyniki najprawdopodobniej należy uznawać za umiarkowane, ponieważ w bardzo niskich temperaturach czas ładowania może się dodatkowo wydłużyć.
Niestety testy nie obejmują ładowarki CHAdeMO o mocy 100 kW, która potencjalnie mogłaby dorównać Superładowarce.
Źródła
- [1] Tesla Model S charging on CHAdeMO vs supercharger youtube.com
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.