SamochodyElektryczne.org

Energa stawia kolejne punkty ładowania w Trójmieście

Energa w ramach prowadzonego projektu pilotażowego eMobility zainstalowała w Trójmieście drugą szybką ładowarkę CHAdeMO, a za około miesiąc powinna udostępnić trzecią

Punkty ładowania firmy Energa - zobacz całą galerię
Szybka ładowarka CHAdeMO firmy Energa Szybka ładowarka CHAdeMO firmy Energa

Za sprawą Grupy Energa w Trójmieście robi się coraz ciekawiej pod względem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Po oddaniu do użytku pierwszej szybkiej ładowarki CHAdeMO w Gdańsku w połowie 2014r. (wcześniejszy wpis) nadszedł czas na CHAdeMO w Gdyni oraz jeszcze jedną ładowarkę CHAdeMO w Gdańsku, która uruchomiona zostanie za około miesiąc.

Warte odnotowania jest, że dwie spośród trzech lokalizacji znalazły się na stacjach Lotos. Energa używa ładowarek firmy DBT o mocy około 44 kW, w które zaopatrzyła się poprzez Nissana. Dostęp do urządzeń jest bezpłatny (co najmniej do końca marca 2016r.) i nie wymaga autoryzacji.

Dysponując trzema szybkimi ładowarkami CHAdeMO, chyba można uznać że Trójmiasto wysunęło się na prowadzenie pod względem tego typu infrastruktury.

Lokalizacje CHAdeMO:

 1. Zwycięstwa 165, Gdynia Redłowo, stacja Lotos
 2. Grunwaldzka 472, Gdańsk Oliwa, Olivia Business Centre
 3. (otwarcie na przełomie maja i czerwca) al. Zwycięstwa 13, Gdańsk Wrzeszcz, stacja Lotos
Terminal ładowania firmy Garo - Typ 1/Typ 2 z na stałe dołączonymi kablami Terminal ładowania firmy Garo - Typ 1/Typ 2 z na stałe dołączonymi kablami

Równolegle Energa oddała do użytku jeszcze dwa terminale ładowania prądu przemiennego - tym razem na parkingach przed urzędami w Gdańsku i Sopocie. Komunikat prasowy nie opisuje szczegółowo także tych punktów, a spółka Enspirion odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia mimo widniejącego na stronie zaproszenia do kontaktu na pytania nie odpowiada. Najwyraźniej nikomu nie zależy.

Z innych źródeł wiemy jednak, że zainstalowane terminale to urządzenia firmy Garo wyposażone w wyjścia Typ 1 (1-fazowe o mocy 7,4 kW) i Typ 2 (3-fazowe o mocy 22 kW), a zatem korzystać mogą z nich praktycznie wszystkie auta produkowane seryjnie. Każdy terminal może jednocześnie obsługiwać dwa auta no i co najważniejsze - terminale są wyposażone we własne kable i wtyczki - wystarczy zaparkować i podłączyć auto. Stosowanie terminali z na stałe dołączonymi kablami postulujemy jako właściwe już od dawna jako najwygodniejsze rozwiązanie (nie trzeba posiadać i wyciągać własnych kabli z bagażnika). Enerdze należą się brawa za instalację tego typu punktów jako pierwszej.

Lokalizacje terminali prądu przemiennego Typ 1/Typ 2

 1. Nowe Ogrody 6, Gdańsk, Urząd Miejski w Gdańsku
 2. Kościuszki 25/27, Sopot, Urząd Miasta Sopotu

Komunikat prasowy firmy Energa [1]

Energa naładuje samochody elektryczne w Trójmieście

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie powstają punkty ładowania samochodów elektrycznych. Nowy punkt został otwarty na stacji LOTOS w Gdyni-Redłowie.

Gdyńska stacja to już drugi uruchomiony przez Energę punkt szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Trójmieście. Podobny znajduje się przed Olivia Business Centre w Gdańsku (przy al. Grunwaldzkiej 472). Oba pozwalają w czasie od 25 do 45 minut naładować najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych, takie jak Nissan Leaf czy Mitsubishi i-Miev. Użytkownicy co najmniej do końca marca 2016 roku będą mogli ładować w nich swoje pojazdy całkowicie bezpłatnie. Na przełomie maja i czerwca jeszcze jeden taki punkt stanie na stacji LOTOS w Gdańsku przy al. Zwycięstwa 13.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych powstają w Trójmieście w ramach prowadzonego przez Energę projektu eMobility, którego celem jest poznanie i zbadanie sposobów użytkowania samochodów elektrycznych przez mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Spółka LOTOS Paliwa jest jednym z partnerów projektu.

- Chcemy zbadać, jak mieszkańcy Trójmiasta korzystają z samochodów elektrycznych - jakie są ich przyzwyczajenia, jak często je ładują i czy poruszają się tylko w ruchu miejskim, czy jeżdżą także w dalsze trasy. Zdobyte informacje pozwolą nam przygotować się na rosnącą popularność aut elektrycznych, lepiej dostosować infrastrukturę energetyczną i opracować produkty dla właścicieli takich pojazdów – mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa.

W ramach projektu w Trójmieście powstały także dwa punkty półszybkiego ładowania. Stacje znajdujące się przed Urzędem Miejskim w Gdańsku (przy ul. Nowe Ogrody 6) oraz przed Urzędem Miasta Sopotu (przy ul. Kościuszki 25/27) wyposażone są w dwa wtyki, które pasują do większości marek azjatyckich i europejskich. Naładowanie auta w zależności od modelu zajmuje w nich od dwóch do czterech godzin.

Użytkownicy aut elektrycznych będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich stacji ładowania zainstalowanych przez Energę do marca 2016 roku. Standardy zamontowanych urządzeń zostały wybrane w taki sposób, aby zapewnić ładowanie jak największej liczbie dostępnych na rynku modeli. Każdy punkt ma miejsce parkingowe. Posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych poruszających się po Trójmieście na pewno ucieszy informacja, że władze Gdańska i Sopotu zwolniły takie pojazdy z opłat za parkowanie w płatnych strefach.

Ciekawostka:

Jednym z najpopularniejszych standardów szybkiego ładowania, użytym m.in. w stacjach uruchomionych przez Energę, jest tzw. CHAdeMO. Skrót pochodzi od słów charge de move, co tłumaczy się z języka angielskiego „poruszaj się ładując” i jest także pewną grą słów odnoszącą się do japońskiego stwierdzenia o cha demo ikaga desuka, które z kolei oznacza „napijmy się herbaty”. Przyjęło się powszechne użycie tego sformułowania, ponieważ ładowanie baterii trwa mniej więcej tyle, co zaparzenie i wypicie tego napoju.

Punkty szybkiego ładowania (standard CHAdeMO):

 1. Zwycięstwa 165, Gdynia Redłowo, stacja Lotos
 2. Grunwaldzka 472, Gdańsk Oliwa, Olivia Business Centre
 3. (otwarcie na przełomie maja i czerwca) al. Zwycięstwa 13, Gdańsk Wrzeszcz, stacja Lotos

Punkty półszybkiego ładowania:

 1. Nowe Ogrody 6, Gdańsk, Urząd Miejski w Gdańsku
 2. Kościuszki 25/27, Sopot, Urząd Miasta Sopotu

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Źródła

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

 • me4u2

W Holandii średnia odległość między punktami ładowania samochodów elektrycznych (EV = electric vehicle) to 30 km. W Niemczech dziś jest takich punktów ponad 15 000.
Już dziś ENERGA wraz z LOTOS powinna na A1, A2 i S7 postawić punkty ładowania co 100 km. To dopiero otworzy drogę dla VE w Polsce.
 • RaveN

@MikeMechanic
Dziękuję za radę, niemniej jednak nie o formularz się rozchodzi. Zresztą ktoś się kontaktował już po wpisie, dowodząc że jednak zależy.
Na tel. nie odpowiedzieli?
Spróbuj z formularza który tam zamieścili :) Ja tak zrobiłem i było good.
 • RaveN

@MikeMechanic
Tel., e-mail.
Zobaczymy, może w przyszłości będzie lepiej.
Chyba im jednak "zależy" skoro sami stawiają punkty ładowania i dają "sztrum" za free :) Ja dostałem odpowiedź jak do nich napisałem. Jak się z nimi kontaktowałeś?