SamochodyElektryczne.org

Dziesięciotysięczny autobus Solarisa to Urbino 12 electric

Solaris wyprodukował od 1996r. 10 tys. autobusów. Dla uczczenia jubileuszu, numer 10.000 nadano pojazdowi elektrycznemu Urbino 12 electric

Solaris Urbino 12 electric - zobacz całą galerię

Firma Solaris Bus & Coach pochwaliła się przekroczeniem poziomu 10.000 wyprodukowanych i sprzedanych autobusów. Jubileuszowy pojazd z numerem 10.000 to elektryczny Urbino 12 electric, który jest jednym z dwóch zamówionych przez Rheinbahn z Dusseldorfu w Niemczech (wcześniejszy wpis).

Solaris dostarczył lub przyjął zamówienia na autobusy elektryczne dla Brunszwiku, Dusseldorfu i Hamburga w Niemczech oraz Klagenfurtu w Austrii i Vasteras w Szwecji. Łączna skumulowana sprzedaż na razie wynosi prawdopodobnie około 10 sztuk.

Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach [1]

Solaris x 10.000

W ostatnich dniach z hal produkcyjnych w podpoznańskim Bolechowie wyjechał pojazd numer 10.000. Jest nim Solaris Urbino 12 electric, wyprodukowany na zamówienie firmy Rheinbahn z Dusseldorfu w Niemczech. Z kolei pojazd numer 10.001 trafił do krakowskiego MPK.

Produkcja niskopodłogowych autobusów miejskich w Bolechowie rozpoczęła się 22 marca 1996 roku, kiedy to właściciele fabryki Solange i Krzysztof Olszewscy, wraz z grupą 36 pracowników, rozpoczęli realizację zamówienia na dostawę 72 autobusów dla MPK w Poznaniu. Firma w krótkim czasie stała się liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich i wkroczyła ze swoimi produktami na rynki zagraniczne.

Dzisiaj pojazdy marki Solaris - autobusy miejskie i międzymiastowe, trolejbusy oraz tramwaje - jeżdżą już w 28 państwach, w ponad 500 miastach, m.in.: Berlinie, Paryżu, Rzymie czy Dubaju. Firma zatrudnia obecnie 2300 osób w czterech fabrykach, zlokalizowanych w Wielkopolsce, oraz ponad 300 pracowników w swoich zagranicznych przedstawicielstwach. Od kilku lat Solaris produkuje rocznie ponad 1000 pojazdów. Ubiegły rok, ze sprzedażą na poziomie 1302 sztuk, był dla spółki rekordowy.

Jubileuszowy pojazd numer 10.000, który właśnie opuścił hale produkcyjne pod Poznaniem to Solaris Urbino 12 electric. Napędzany energią elektryczną autobus został zakupiony przez niemieckiego przewoźnika Rheinbahn z Dusseldorfu.

- Kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, mieliśmy jasną wizję tego, co chcemy osiągnąć, chociaż wówczas była ona na pograniczu marzeń. Dzisiaj, gdy odwiedzam różne miejsca w Europie, a na ulicach widzę polskie Solarisy, czuję ogromną dumę i radość. Te same emocje towarzyszą pracownikom naszej firmy, którzy na co dzień swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do sukcesów marki Solaris. To wszystko nie byłoby również możliwie bez zaufania, jakim darzą nas nasi klienci - powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Dziesięciotysięczny egzemplarz jest wyjątkowy ze względu na zastosowany w nim innowacyjny rodzaj napędu. Jest to bowiem autobus elektryczny, zasilany energią zgromadzoną w bateriach. Tego typu całkowicie bezemisyjne i niezwykle ciche pojazdy Solaris sprzedał, oprócz Dusseldorfu, również do Brunszwiku i Hamburga w Niemczech oraz do Klagenfurtu w Austrii i Vasteras w Szwecji. W Polsce z kolei elektryczny Solaris będzie testowany w Krakowie, w ramach rocznego projektu realizowanego przy współpracy z MPK.

To także do krakowskiego przewoźnika trafił Solaris numer 10.001. Jest to Urbino 12 z silnikiem spełniającym normę Euro 6. Warto podkreślić, że jest to pierwsza dostawa pojazdów z silnikami spełniającymi najnowszą normę emisji spalin w naszym kraju, zrealizowana przez producenta z Bolechowa. Jubileuszowy egzemplarz to jeden ze stu autobusów, które Solaris dostarczył do MPK w Krakowie w ostatnich 3 latach.

Obecnie oferowana przez Solarisa generacja niskopodłogowych pojazdów komunikacji miejskiej została wdrożona do produkcji w 2004 roku. Jesienią tego roku podczas targów pojazdów użytkowych w Hanowerze, firma zapowiada premierę nowego miejskiego Solarisa.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.