Chevrolet Corvette C5 Targa kontra Traxxas XO-1
Do niecodziennego pojedynku między samochodem Chevrolet Corvette C5 Targa i elektrycznym zdalnie sterowanym modelem Traxxas XO-1 doszło na lotnisku w Modlinie
Kilka dni temu na lotnisku w Modlinie doszło do ciekawego pojedynku między sportowym samochodem spalinowym Chevrolet Corvette C5 Targa, a zdalnie sterowanym modelem Traxxas XO-1, który na rynek trafił w 2011r. (wcześniejszy wpis). Z uwagi na niezwykłe osiągi najmocniejszych modeli, od czasu do czasu organizowane są tego typu pojedynki, jak chociażby niedawny między Teslą Model S a innymi modelami RC (wcześniejszy wpis).
W Modlinie oba auta zostały zmodyfikowane, a zatem ich osiągi były wyższe od bazowych. Chevrolet Corvette C5 Targa przyspiesza od 0 do 100 km/h poniżej 5 s i maksymalnie osiąga nawet 300 km/h, jednak na dystansie pomiarowym 300 m górą okazał się model Traxxas XO-1.
Komunikat prasowy [1]
Szybkość, moc i energia czyli wyjątkowy wyścig na pasie lotniska
Modlińskie lotnisko, sportowy Chevrolet Corvette C5 Targa oraz jedno z najszybszych na świecie aut sterowanych radiem – co mogło wyniknąć z tak oryginalnego połączenia? Tylko jedno - wyjątkowy wyścig, duża dawka adrenaliny oraz spotkanie prawdziwych pasjonatów rywalizujących o palmę zwycięstwa.
Kilka dni temu na pasie startowym lotniska w Modlinie zmierzyły się w niecodziennym wyścigu dwie piekielne maszyny: stuningowany Chevrolet Corvette C5 Targa kontra TRAXXAS XO-1 – model sterowany radiem. Obydwie maszyny zostały dodatkowo podrasowane aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki prędkości, a organizatorzy wyścigu dopracowali najdrobniejsze szczegóły dotyczące zarówno parametrów technicznych rywalizujących samochodów jak i trasy wyścigu.
Główni bohaterowie
Już na samym starcie wydawałoby się, że model sterowany radiem - wprawdzie jeden z najszybszych na świecie ale jednak model - nie ma szans z podrasowanym Chevroletem Corvette C5. Samochód ten posiada bowiem silnik LS1 V8 o pojemności 5665 cm³ i mocy 345 KM, a dzięki licznym modyfikacjom układu wydechowego, dolotowego oraz obniżeniu wagi, może osiągnąć maksymalną prędkość 300 km/h.
Jednak zespół przygotowujący TRAXXAS XO-1 do wyścigu również porządnie zmodyfikował swój model. Standardowo auto to w skali 1:7 osiąga maksymalną prędkość 160 km/h, a po zastosowanych zmianach może osiągnąć około 210 km/h poniżej 5 sekund. W modelu tym zmodyfikowano między innymi układ napędowy, zastosowano silnik Leopard 5682 1360kV, regulator Mamba XL2, chłodzenie Castle dual fan, dociążono przód o 200gr, zmieniono przełożenie oraz wprowadzono istotne zmiany w zasilaniu. Dodatkowo team TRAXXAS XO-1 był przygotowany na każde warunki i konieczność nagłego naładowania baterii auta. W tym celu jako mobilne źródło energii wykorzystano moc akumulatorków Energizer Precision o pojemności 2400mAh i TRAXXAS XO-1 był gotów do wyścigu.
Chwila prawdy, decydujące starcie
O świcie na tle startujących i lądujących samolotów na jednym z pasów startowych modlińskiego lotniska stanęły zatem obok siebie słoń czyli Chevrolet Corvette C5 Targa o wymiarach (dł. - 4564 mm, szer. - 1869 mm, wys. - 1214 mm, masa - 1439 kg) i mrówka czyli TRAXXAS XO-1 o wymiarach (dł. - 686 mm, szer. - 195 mm, wys. - 128 mm i wadze około 5 kg).
Wielkie emocje, oczekiwanie, chwila napięcia i start. To co stało się potem było zbyt szybkie aby to właściwie opisać, na szczęście organizatorzy wyścigu zadbali o relację filmową z tego niecodziennego wydarzenia (https://www.youtube.com/watch?v=6ocz54w6RcQ) i prawdziwej gratki zarówno dla motofanów wyścigów samochodowych jak i miłośników modeli RC.
Źródła
- [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez studio PRowokacja Agencja Public Relations, czerwiec 2014r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.