SamochodyElektryczne.org

BMW rozpoczyna seryjną produkcję modelu i3

BMW rozpoczyna nowy rozdział w historii firmy, uruchamiając seryjną produkcję samochodów elektrycznych i3 w Lipsku

BMW i3 - zobacz całą galerię

Firma BMW oficjalnie rozpoczęła seryjną produkcję samochodów elektrycznych i3. Montaż aut odbywa się w zakładzie w Lipsku w Niemczech, którego przystosowanie do produkcji aut elektrycznych kosztowało BMW około 400 mln EUR. Całkowita skala inwestycji niemieckiej firmy oceniana jest na 600 mln EUR.

Na uwagę zasługuje fakt, że BMW samodzielnie produkuje również moduły i pakiety akumulatorów oraz napędy trakcyjne. BMW i3 jest pierwszym samochodem produkowanym seryjnie, w którym na dużą skalę zastosowano kompozyty z włókien węglowych.

BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - produkcja seryjna BMW i3 - produkcja seryjna
BMW i3 - pierwszy egzemplarz wyprodukowany seryjnie BMW i3 - pierwszy egzemplarz wyprodukowany seryjnie

Komunikat prasowy firmy BMW [3]

Początek nowej ery: BMW Group rozpoczyna seryjną produkcję samochodu elektrycznego BMW i3 w Lipsku.

Lipsk, Monachium. BMW Group rozpoczyna dzisiaj nową erę w przemyśle samochodowym wraz z uruchomieniem seryjnej produkcji samochodu BMW i3. Pierwszy na świecie pojazd elektryczny premium specjalnie zaprojektowany dla takiej formy napędu jest wynikiem wszechstronnego podejścia do prac rozwojowych mających na celu zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin w obszarach miejskich. Wyjątkowo wysokie standardy w zakresie trwałości i efektywności środowiskowej zostały również zastosowane przy doborze materiałów i technologii procesów produkcyjnych. Po raz pierwszy w przemyśle samochodowym użyto w produkcji masowej elementów z polimeru wzmacnianego włóknami węglowymi. Struktura nadwozia BMW i3 składa się w całości z tego niezwykle lekkiego i wytrzymałego materiału, dzięki czemu dodatkowa masa akumulatorów trakcyjnych nie wywołała zwiększenia masy całego pojazdu. Technologię procesów produkcji polimerów wzmacnianych włóknami węglowymi dopracowano do tego stopnia, że Grupa BMW stała się pierwszą firmą na świecie, która potrafiła uzyskać opłacalność seryjnej produkcji elementów nadwoziowych wykonanych z tego tworzywa.

W samej fabryce w Lipsku zainwestowano około 400 milionów euro w nową infrastrukturę i oprzyrządowanie do produkcji modeli BMW i, tworząc przy tym 800 nowych miejsc pracy. Sieć produkcyjna przewidziana dla samochodów BMW i obejmuje także kluczowe elementy BMW i3, które powstają we własnych zakładach BMW Group oraz w firmach joint-venture w Moses Lake w USA oraz w Wackersdorf, Landshut i Dingolfing w Niemczech. Firma zainwestowała w sumie około 600 milionów euro w sieć produkcyjną samochodów BMW i, tworząc przy tym ponad 1500 miejsc pracy.

Seryjna produkcja BMW i3 ruszyła dzisiaj w obecności premiera kraju związkowego Saksonii Stanislawa Tillicha, burmistrza Lipska Burkharda Junga oraz członka zarządu BMW AG odpowiedzialnego za produkcję, Haralda Krügera. Pierwszy BMW i3, jaki zjechał z linii montażowej, otrzymał zadanie poprowadzenia Międzynarodowego Maratonu w Berlinie w dniu 29 września i został przekazany niemieckiemu maratończykowi Janowi Fitschenowi. Samochody BMW i3 zaczną trafiać do klientów w Niemczech i innych krajach Europy w listopadzie, a premiery samochodu w USA, Chinach i na innych rynkach planowane są na początku 2014 roku.

- Dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym w rozwoju naszej firmy - powiedział szef produkcji BMW, Harald Krüger. - Tworzymy historię z naszym BMW i3. Nie tylko zaczęliśmy produkować nasz pierwszy samochód elektryczny, ale jednocześnie dzięki opracowaniu przełomowych technologii i procesów, całkowicie redefiniujemy ekologiczne parametry indywidualnej motoryzacji. W istocie, cały łańcuch wartości jest mocno powiązany ze zrównoważonym rozwojem i efektywnością. – Potrzebujemy o 50 % mniej energii i o 70% mniej wody, a źródłem energii elektrycznej dla produkcji modeli BMW i są wolne od emisji CO2 turbiny wiatrowe znajdujące się na terenie fabryki - dodał Krüger. To ogromne zmniejszenie zużycia energii i wody jest przede wszystkim skutkiem eliminacji tradycyjnego procesu malowania stalowych i aluminiowych nadwozi samochodowych.

Stanislaw Tillich był zachwycony faktem, że nowy rozdział w historii motoryzacji jest pisany w kraju związkowym, którym przyszło mu kierować. - Jestem dumny, że w postaci BMW mamy tak innowacyjnego producenta samochodów tutaj, w Saksonii, a BMW buduje i3 w zakładach w Lipsku. Dowodzi to, że Saksonia jest atrakcyjną lokalizacją dzięki swoim ośrodkom naukowym i instytucjom edukacyjnym, dzięki infrastrukturze, a co najważniejsze, dzięki wysoko wykwalifikowanym i zmotywowanym kadrom pracowników.

Burmistrz Lipska, Burkhard Jung dodał - Zakład BMW był dobrodziejstwem dla naszego miasta od samego początku i nadal działa, jak silnik napędzający przyrost miejsc pracy. Z BMW tworzącym tutaj również bazę produkcyjną dla swoich pojazdów elektrycznych, perspektywy naszego regionu są szczególnie dobre.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.