SamochodyElektryczne.org

Bezstykowe ładowanie mocą 30 kW z użyciem standardu CHAdeMO

Firmy INTIS i THD w bardzo ciekawym projekcie wykorzystały standard CHAdeMO do implementacji bezstykowego ładowania w seryjnie produkowanych samochodach

System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO - zobacz całą galerię

W Niemczech firmy Integrated Infrastructure Solutions GmbH (INTIS) i THD (członek Stowarzyszenia CHAdeMO) opracowały bardzo interesujący system bezstykowego ładowania, wykorzystujący standard CHAdeMO.

Na pierwszy rzut oka „bezstykowe CHAdeMO” wprawia w konsternację, ale w istocie chodzi jedynie o wykorzystanie stałoprądowego toru ładowania CHAdeMO i interfejsu komunikacyjnego (między innymi informacje sterujące z pakietu o dopuszczalnym napięciu/prądzie ładowania). Opracowany system bezstykowego ładowania emuluje stykowe połączenie CHAdeMO, dzięki czemu taki zestaw można zainstalować w dowolnym samochodzie z CHAdeMO, praktycznie nie ingerując w żadne sposób w pojazd i jego system zarządzania akumulatorami.

Co ważniejsze, możliwe staje się ładowanie wyższymi mocami - prototypy mają moc 30 kW i nie są ograniczone mocą ładowarki pokładowej. W typowych rozwiązaniach, systemy bezstykowego ładowania w analogiczny sposób emulują ładowanie prądem przemiennym z użyciem ładowarki pokładowej, osiągając co najwyżej 3,3 lub 6-7 kW.

Autorzy projektu podnoszą także argument, że dzięki pośrednictwu CHAdeMO (zamiast opracowania dedykowanego rozwiązana) są w stanie dostarczać systemy bezstykowego ładowania dużej mocy już dziś, zanim okrzepną powstające dopiero standardy. Co więcej system staje się uniwersalny dla wszystkich aut z CHAdeMO.

W ramach prac badawczo-rozwojowych instalacji systemu dokonano w dwóch Nissanach Leafach oraz w Citroënie Berlingo Electric. Komercjalizacja rozwiązania ma nastąpić w 2018r. w Niemczech oraz w miarę potrzeb także na innych rynkach.

System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO, zaimplementowany w Nissanie Leafie System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO, zaimplementowany w Nissanie Leafie
System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO, zaimplementowany w Nissanie Leafie System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO, zaimplementowany w Nissanie Leafie
System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO, zaimplementowany w Citroënie Berlingo Electric System bezstykowego ładowania z wykorzystaniem CHAdeMO, zaimplementowany w Citroënie Berlingo Electric

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Jestem ciekaw czy będą podawać jakie są straty przy ładowaniu bezstykowym i jakie jest szkodliwe promieniowanie, czyli w jakiej bezpiecznej odległości trzeba być od ładowarki. Przy ładowaniu bezprzewodowym zwykłych telefonów straty łącznie, także straty na zasilaczu wynoszą 70%. Wystarczy, że telefon przesunie się o 4 mm i moc ładowania spada 2 razy i straty sięgają 85%.