SamochodyElektryczne.org

Audi e-tron z możliwością integracji z domowym systemem zarządzania energią

Audi zaoferuje elektrycznego SUVa e-tron wraz z pakietem funkcji do inteligentnego domowego ładowania, zoptymalizowanego pod kątem minimalizacji kosztów

Audi e-tron prototype - zobacz całą galerię

Audi poinformowało, że nadchodzące samochody elektryczne e-tron, bazujące na e-tron quattro concept, będą przystosowane do integracji z domowymi systemami zarządzania energią firm SMA Solar Technology i Hager Group.

Najważniejszą funkcjonalnością dla klientów ma być możliwość optymalizacji domowego ładowania w celu minimalizacji kosztów energii elektrycznej. Po zadaniu w kalendarzu czasu na kiedy auto ma być naładowane oraz planu taryfowego sprzedawcy energii (manualnie lub ściągnięty z systemu zarządzania energią), system pobierze aktualny stan naładowania oraz aktualną moc paneli fotowoltaicznej (oraz prognozowanej w dalszej części dnia), aby znając moc ładowarki pokładowej (11 lub 22 kW), naładować auto na czas i minimalnym kosztem, z możliwie maksymalnym użyciem własnej energii.

Oczywiście ładowanie będzie można także wymusić bez optymalizacji, gdy potrzebne jest jak najszybciej.

System może też ograniczyć się do dbania, aby łączne obciążenie nie przekroczyło możliwości instalacji budynku. Gdyby inne odbiorniki zaczęły pobierać więcej mocy, moc ładowania może zostać ograniczona.

Komunikat prasowy firmy Audi [3]

Audi tworzy połączenie pomiędzy samochodem elektrycznym, a domem

  1. Audi etron bezprzewodowo zintegrowane z osieciowanym domem
  2. Wygodne i zoptymalizowane kosztowo ładowanie akumulatorów przy pomocy instalacji fotowoltaicznej
  3. Partnerstwo czterech pierścieni z firmami SMA Solar Technology i Hager Group

Ingolstadt, 13 czerwca 2018 r. Audi przenosi ideę mobilności elektrycznej poza pojęcie motoryzacji, oferując swym klientom dostosowane do ich potrzeb kompleksowe systemy. By je wdrożyć, by połączyć swój nowy, elektryczny model Audi e-tron z infrastrukturą domową użytkownika, cztery pierścienie nawiązały współpracę z dwoma nowymi partnerami. Inteligentna interakcja z domowymi systemami zarządzania energią stworzonymi przez firmy SMA Solar Technology i Hager Group umożliwia zoptymalizowane kosztowo ładowanie akumulatorów, a nawet, w razie takiej potrzeby, wykorzystanie w tym celu zrównoważonej instalacji fotowoltaicznej.

Audi oferuje różne rozwiązania umożliwiające ładowanie akumulatorów w domu, który bez wątpienia jest miejscem gdzie odbywa się większość takich operacji. Standardowy, kompaktowy system umożliwia ładowanie z mocą wyjściową do 11 kW. Opcjonalny system ładowania connect podwaja moc do 22 kW, o ile nasze Audi e-tron wyposażone jest w drugą, dostępną na życzenie ładowarkę. Wykorzystując domowy system zarządzania energią HEMS, system connect łączy również samochód z domową infrastrukturą poprzez sieć Wi-Fi, dając możliwość użycia inteligentnych funkcji ładowania. „Utrzymując niezmiennie standardy jakości segmentu premium chcemy, by elektryczny samochód bezprzewodowo łączył się z inteligentnie osieciowanym domem i w ten sposób tworzył realną wartość dodaną dla klienta. To powód, dla którego połączyliśmy siły z dwoma wiodącymi na rynku dostawcami systemów zarządzania energią w domu, czyli z Hager Group i SMA Solar Technology. Wierzymy, że współpraca zaowocuje stworzeniem systemu ładowania, który będzie najbardziej wygodny dla użytkownika” -wyjaśnia Fermin Soneira, szef marketingu produktów w AUDI AG.

Ładowanie zoptymalizowane pod względem kosztów i emisji CO2

Wykorzystując system ładowania connect i zrównoważony system HEMS, klient ma możliwość ładowania Audi e-tron w dopasowanej do swych potrzeb i możliwości taryfie opłat za energię elektryczną. W ten sposób można ładować akumulator w godzinach, w których energia elektryczna jest tańsza, uwzględniając przy tym indywidualne czynniki, takie jak planowany czas wyjazdu i aktualny poziom naładowania. System connect pozyskuje niezbędne tu informacje o stawkach opłat albo bezpośrednio z HEMS albo z danych, które klient wcześniej wprowadził do portalu myAudi. Jeśli dom wyposażony jest w system fotowoltaiczny, użytkownik może zoptymalizować proces ładowania akumulatora, tak by większość energii niezbędnej do naładowania Audi e-tron generowana była właśnie przez ogniwa fotowoltaiczne. Elektryczny SUV bierze przy tym pod uwagę prognozowane okresy najlepszego nasłonecznienia i aktualny poziom przepływu energii elektrycznej wytworzonej w domu do sieci publicznej.

Ochrona przed tzw. blackout’em

Inteligentne funkcje ładowania chronią też klienta w przypadku tzw. blackout’u. Samochód zawsze ładowany jest do maksymalnego poziomu możliwego do uzyskania w domowej sieci elektrycznej. System uwzględnia przy tym zapotrzebowanie na elektryczność innych odbiorników w domu, tak by uniknąć przeciążenia sieci i co za tym idzie rozłączenia bezpieczników. Indywidualne statystyki i postęp procesu ładowania można kontrolować na stronie internetowej myAudi i w aplikacji myAudi app na smartfonie. Poza czasem ładowania i ilością pobranej energii elektrycznej, system dostarcza również szczegółowych informacji na temat kosztów. Dane te przechowywane są na zabezpieczonym serwerze, a portal daje możliwość tworzenia statystyk i ich dalszego eksportu.

E-tron to początek nowej ery Audi. Koncern jest w tej chwili w procesie przekształcania się z klasycznego wytwórcy samochodów, w dostawcę kompleksowych systemów mobilności. Dzięki szerokiej gamie inteligentnych rozwiązań i opcji ładowania zarówno w domu, jak i w drodze, użytkownicy tego pojazdu mogą cieszyć się wrażeniami z elektrycznej jazdy bez żadnych kompromisów.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.