SamochodyElektryczne.org

AMZ Kutno dynamicznie rozwija ofertę autobusów elektrycznych

AMZ Kutno do stycznia 2014r. ma mieć na swoim koncie sprzedaż kilku autobusów elektrycznych oraz wkrótce posiadać w ofercie modele o długości 8,5, 10, 12 i 18 m

AMZ City Smile CS10E - zobacz całą galerię

AMZ Kutno to polski producent autobusów, który w ubiegłym roku zaprezentował 10-metrowy model AMZ City Smile CS10E, bazujący na wersji spalinowej CS10LF. Jak się okazuje, od tamtego czasu AMZ Kutno przygotowało już także wersję 12-metrową CS12E, której pierwszy egzemplarz od maja użytkowany jest w Umea w Szwecji przez grupę transportową Nubina. Można zatem powiedzieć, że firma AMZ dostarczyła już pierwszy autobus elektryczny do klienta, podobnie zresztą jak Solaris (wcześniejszy wpis).

Napęd trakcyjny ZAwheel Napęd trakcyjny ZAwheel

CS12E posiada silniki trakcyjne firmy Ziehl-Abeeg umieszczone w piastach kół. Na nadchodzących targach eCarTec 2013, AMZ wspólnie z Ziehl-Abeeg zamierza zaprezentować demonstracyjny autobus CS12E w wersji, w której część pojazdu zamieniono na przestronną salonkę z wygodnymi siedzeniami i zapleczem kuchennym, gdzie można spokojnie prowadzić rozmowy biznesowe czy szkolenia.

Oferta autobusów elektrycznych AMZ wkrótce powiększy się o kolejne dwa autobusy elektryczne. Wspomniana wcześniej Nubina zamówiła trzy autobusy przegubowe CS18E o długości 18-metrów, które mają zostać dostarczone już w styczniu 2014r., co prowadzi do dosyć zaskakującego wniosku, że AMZ przynajmniej do tego czasu wyprzedzi pod względem dostaw Solarisa. Dla AMZ CS18E będzie pierwszym wyprodukowanym autobusem przegubowym.

Dodatkowo producent z Kutna planuje w przyszłym roku poszerzyć ofertę o krótki autobus CS8,5E, dzięki czemu łącznie będzie posiadać cztery modele. Z ujawnionych informacji wynika, że największa liczba zamówień - chociaż na razie są to jedynie pojedyncze sztuki - dotyczy wersji najdłuższych 18-metrowych.

W niezwykle interesującym wywiadzie [1] można dowiedzieć się także, że AMZ planuje wykorzystać nowy dla siebie typ akumulatorów (dotychczas stosowane były LiFePO4) - „litowo-tytanowe amerykańskiej firmy”, co wskazywałoby na Altairnano stosowane w Proterra EcoRide BE35, a także system szybkiego ładowania poprzez wysięgnik dachowy firmy Shung.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.