SamochodyElektryczne.org

ACEA, CLEPA i EURELECTRIC promują uniwersalny standard ładowania

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Części Motoryzacyjnych (CLEPA) i Branżowe stowarzyszenie przemysłu elektroenergetycznego EURELECTRIC opowiedziały się za koniecznością harmonizacji złączy ładowania pojazdów elektrycznych

Kształt otworu uniwersalnego portu ładowania w pojeździe Kształt otworu uniwersalnego portu ładowania w pojeździe


Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Części Motoryzacyjnych (CLEPA) i Branżowe stowarzyszenie przemysłu elektroenergetycznego EURELECTRIC opowiedziały się za koniecznością harmonizacji złączy ładowania pojazdów elektrycznych. Z uwagi na różnice między strukturą sieci rozdzielczej w USA i Europie (w Europie powszechne są instalacje trójfazowe) nie jest jednak możliwa pełna standaryzacja złączy, a jedynie kształt i rozmiar otworów portów ładowania w pojazdach. Dzięki temu producenci samochodów elektrycznych będą mogli instalować w pojazdach porty ładowania (inne w Ameryce Północnej i inne w Europie) bez konieczności modyfikacji samego pojazdu (np. karoserii) na czym zależało firmom amerykańskim i niemieckim - Chrysler, Ford, General Motors oraz Audi, BMW, Daimler, Porsche i Volkswagen.

Auta elektryczne sprzedawane na rynku amerykańskim będą wyposażane w porty ładowania Combo 1, będące rozszerzeniem standardu SAE J1772 (IEC 62196-2 Type 1), umożliwiające ładowanie jednofazowe (ładowarką na pokładzie) mocą do 19,2 kW (240 V, 80 A) oraz ładowanie prądem stałym (zewnętrzną ładowarką) mocą do 100 kW (500 V, 200 A) (wcześniejszy wpis). W Europie auta mają być wyposażane w porty ładowania Combo 2, bazujące na standardzie IEC 62196-2 Type 2 (VDE-AR-E 2623-2-2), umożliwiające ładowanie jedno- i trójfazowe (ładowarką na pokładzie) mocą do 14,5 kW i 43,5 kW oraz ładowanie prądem stałym (zewnętrzną ładowarką) prawdopodobnie także mocą do 100 kW (wcześniejszy wpis). Normy opisujące nowe standardy mają zostać wkrótce wydane przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC) (wcześniejszy wpis).

Proponowane rozwiązania miałyby stać się obowiązkowe w Unii Europejskiej od 2017r.

port i wtyczka Combo 1 port i wtyczka Combo 1
wtyczka Combo 2 wtyczka Combo 2
port CHAdeMO i SAE J1772 port CHAdeMO i SAE J1772

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.