SamochodyElektryczne.org

Zytek opracowuje nową serię układów napędowych

Firma Zytek opracowuje nową serię układów napędowych (trzeciej generacji), przeznaczonych do masowej produkcji, o mocach od 25 kW


Firma Zytek opracowuje nową serię układów napędowych (trzeciej generacji), przeznaczonych do masowej produkcji, o mocach od 25 kW. Nowe napędy będą charakteryzowały się wysokim stopniem integracji, dzięki czemu będą mniejsze i lżejsze od obecnie produkowanych (wersja chłodzona powietrzem o 45% lżejsza, a wersja chłodzona cieczą o 30%).

W nowych napędach, Zytek zastosuje silniki synchroniczne z magnesami trwałymi o wysokiej maksymalnej prędkości obrotowej 14 tys. obr./min (aby były możliwie lekkie i tanie). Ładowarka będzie wykorzystywała te same elementy mocy co falownik. W skład nowego napędu wejdzie także specjalnie zaprojektowana przekładnia firmy Vocis, ważąca jedynie 10 kg. Napęd będzie również przygotowany do współpracy z różnymi systemami pojazdu, jak ABS i ESP oraz komputerowej diagnostyki.

Obecnie Zytek produkuje napędy elektryczne E-Drive (o mocach do 70 kW i 300 Nm), które są używane w takich pojazdach jak: Modec, Navistar eStar czy smart ed. Moce produkcyjne firmy sięgają 6 tys. kompletnych napędów rocznie oraz 18 tys. silników elektrycznych. To niewiele jeśli Zytek rzeczywiście planuje dostarczać komponenty dla samochodów elektrycznych produkowanych na skalę masową. Równolegle z opracowywaniem nowego produktu przydałoby się zatem pomyśleć o nowej fabryce.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.