SamochodyElektryczne.org

Zima i niskie temperatury skutecznie spowalniają szybkie ładowanie Nissana Leafa

Polska zima i ujemne temperatury nie sprzyjają szybkiemu ładowaniu. Nissan Leaf z 2013r. firmy Quriers potrzebuje przy -10°C aż pół godziny aby uzupełnić 10 kWh

Auta elektryczne we flocie firmy Quriers - zobacz całą galerię
Nissan Leaf we flocie Quriers - ładowanie z ładowarki ABB Nissan Leaf we flocie Quriers - ładowanie z ładowarki ABB

Firma kurierska Quriers, która od około pięciu lat użytkuje Nissana Leafa pierwszej generacji (wcześniejszy wpis), podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami z szybkiego ładowania w warunkach zimowych z coraz częściej spotykanych w Polsce szybkich ładowarek. Wspominany Leaf ma na liczniku około 95.000 km, a ubytek zasięgu przekroczył co najmniej 15% (wygaszony jeden segment wskaźnika stanu akumulatorów).

Najczęściej spotykanymi ładowarkami CHAdeMO są Efacec, ABB i Delta. Jak się okazuje Efacec ma problemy z niezawodnością, o czym wspominali także użytkownicy na forum. Z kolei pobliska siedzimy Quriers stacja Delty działa bardzo solidnie.

Niestety w warunkach zimowych, dopuszczalna moc (szybkość) ładowania akumulatorów spada wraz ze spadkiem temperatury. Temat ten był opisywany na łamach strony ponad 6-lat temu na przykładzie danych ABB (wcześniejszy wpis).

Doświadczenia Quriers z Leafem (24 kWh) podłączonym do ładowarek o mocy 50 kW są następujące. W niskich temperaturach (poniżej +5°C), zamiast typowej dla Leafa mocy 42-43 kW uzyskuje się wartości znacznie niższe.

Przypadek 1: Ładowarka Delta o mocy 50 kW, temperatura -11°C. Z trudem osiąga 30 kW (niemal w pełni rozładowany pakiet). W ciągu 30-minut i dojściu do 60% stanu naładowania (średnia rzędu 20 kW), prędkość ładowania spada do 11 kW, a przy 80% do 4,5 kW. Wtedy bardziej opłaca się rozłączyć i ewentualnie dokończyć ładowanie już w bazie, aczkolwiek co ciekawe pokładowa ładowarka także ładuje ponoć wolniej (mimo, mocy tylko 3,3 kW)

Przypadek 2: Ładowarka ABB o mocy 50 kW (zdjęcie poniżej), temperatura -10°C. Średnia moc ładowania do 50% rzędu 20 kW (10 kWh w pół godziny)

Warto powyższe zjawisko wziąć pod uwagę rozważając użytkowanie EV. Spowolnienie ładowania dotyczy generalnie EV, nawet Tesli (wcześniejszy wpis). Problem ma mniejszą wagę, gdy pakiet akumulatorów ma dużą pojemność, posiada wydajne ogrzewanie lub akumulatory mogące pracować w szerokim zakresie temperatur.

Nissan Leaf we flocie Quriers - ładowanie z ładowarki ABB Nissan Leaf we flocie Quriers - ładowanie z ładowarki ABB

Źródła

  • [1] Informacje udostępnione bezpośrednio przez Quriers facebook.com

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.