SamochodyElektryczne.org

Zbiór nagrań prezentujących najważniejsze podzespoły Tesli Model 3

W załączeniu zbiór interesujących filmików, prezentujących części Tesli Model 3, takie jak silnik, falownik i pakiet akumulatorów z systemem ładowania

Tesla Model 3 - zobacz całą galerię

Po oględzinach podwozia jednego z pierwszych egzemplarzy Tesli Model 3 (wcześniejszy wpis), na kanale Ingineerix stopniowo publikowane są kolejne nagrania prezentujące najważniejsze podzespoły Modelu 3.

Drugie analizowane auto zostało zniszczone w wypadku, ale główne elementy (pakiet akumulatorów i znajdujący się z tyłu napęd trakcyjny) pozostały nietknięte. W USA części z aut rozbitych są często w miarę możliwości sprzedawane i wykorzystywane jako zamienne lub w zupełnie nowych projektach, co jest pożyteczne zarówno dla środowiska (dalsze wykorzystanie) jak i dla osób szukających oszczędności (niższy wydatek niż na części nowe).

W obrębie tylnej osi znajduje się kompletny układ napędowy auta (wersja tylnonapędowa Long Range), zawierający silnik trakcyjny, przekładnię, falownik, a także elementy zawieszenia, układu hamulcowego, itd.

Pakiet akumulatorów - rzędu 75 kWh - składa się z czterech podłużnych modułów, chłodzonych cieczą. Z tyłu nad pakietem zamontowana jest energoelektronika - system ładowania pokładowego prądem przemiennym z przetwornicą DC/DC. Nieco więcej widać było w jednym z odcinków EVTV (wcześniejszy wpis).

Silnik Tesli Model 3 z tyłu to zawierający magnesy trwałe silnik z przełączalną reluktancją (ang. Permanent Magnet Switched Reluctance Motor - PMSRM). Napęd trakcyjny waży mniej niż 91 kg.

Imponujący wydaje się falownik Modelu 3, zawierający elementy mocy wykonane z węglika krzemu (SiC). Wysoka sprawność w połączeniu z wydajnym chłodzeniem, umożliwiły opracowanie falownika o niewielkich rozmiarach i masie, szczególnie jak na moc chwilową rzędu 250 kW (wcześniejszy wpis).

Tesla Model 3 rozłożona na części i normalnie niedostępny ekran diagnostyczny:

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

Wpis został uzupełniony o kilka dodatkowy, bardzo interesujących filmików.