SamochodyElektryczne.org

Wyniki zimowego testu pięciu aut elektrycznych w Norwegii

Test pięciu samochodów elektrycznych w warunkach zimowych w Norwegii ujawnił mocne i słabe strony poszczególnych modeli - zasięgu, zużycia energii, mocy szybkiego ładowania i prowadzenia

Nissan Leaf 2018 - zobacz całą galerię

Norweska organizacja Norwegian EV Association przeprowadziła dosyć kompleksowy, zimowy test pięciu popularnych aut elektrycznych - BMW i3, Hyundai IONIQ Electric, Nissan Leaf II, Opel Ampera-e i Volkswagen e-Golf.

BMW i3 2018 BMW i3 2018

Zimą zasięg samochodów elektrycznych może być nawet o połowę mniejszy w stosunku do wyniku przy pogodzie umiarkowanej. Dzieje się tak za sprawą dużego zużycia energii na potrzeby ogrzewania, generalnie mniej optymalnych warunków jazdy oraz innych czynników. W niskich temperaturach problematyczne jest także szybkie ładowanie, którego moc spada. Częściowo problemom można zaradzić - po pierwsze wybierając modele z ogrzewaniem elektrycznym siedzeń i kierownicy oraz pompą ciepła. Po drugie przed podróżą należy auto pozostawić podpięte do ładowania do pełna i zdalnie uruchomić ogrzanie kabiny oraz - jeśli to możliwe - także pakietu akumulatorów trakcyjnych. Przynajmniej w teorii powinno to zapobiec nadmiernie wysokiemu spadkowi zasięgu w zimie.

Hyundai IONIQ Electric Hyundai IONIQ Electric
Opel Ampera-e Opel Ampera-e
Volkswagen e-Golf 2017 Volkswagen e-Golf 2017

W praktyce, poszczególne modele wypadają w warunkach zimowych bardzo różnie. Opel Ampera-e, posiadający największy pakiet akumulatorów, posiada największy zasięg, jednak zużycie energii jest jednym z wyższych, a tempo szybkiego ładowania jest bardzo słabe i może się okazać, że mimo zasięgu, na dużym dystansie Ampera-e zostanie wyprzedzona przez inne EV, które szybciej uzupełniają energię. Najniższym zużyciem energii i najwyższą średnią mocą szybkiego ładowania charakteryzuje się udany Hyundai IONIQ Electric. BMW i3 posiada niewielki zasięg, ale na pocieszenie dobre jest tempo ładowania. Nowy Nissan Leaf zawodzi pod względem tempa szybkiego ładowania oraz zużycia energii przez co zasięg jest podobny jak w IONIQu i e-Golfie. Leaf i e-Golf na śniegu znacznie lepiej prowadzą się aniżeli Ampera-e oraz i3.

Wyniki zimowego testu pięciu aut elektrycznych w Norwegii - Norwegian EV Association
Model Zasięg Zużycie energii Śr. moc
szybkiego ładowania
Pakiet akumulatorów
BMW i3 157 km 17,3 kWh/100 km 40 kW 33 kWh
(dostępne 27 kWh)
Hyundai IONIQ Electric 190 km 14,7 kWh/100 km 45 kW -
(dostępne 28 kWh)
Nissan Leaf 192 km 19,3 kWh/100 km 37 kW 40 kWh
(dostępne <37 kWh)
Opel Ampera-e 329 km 18,2 kWh/100 km 25 kW -
(dostępne 60 kWh)
Volkswagen e-Golf 194 km 16,2 kWh/100 km 38 kW 35,8 kWh
(dostępne 32 kWh)
Tabela 1: Wyniki zimowego testu pięciu aut elektrycznych w Norwegii - Norwegian EV Association

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Różnica pomiędzy Nissanem a Hyundaiem to istna przepaść. Szkoda, że Nissan z takim doświadczeniem jest najgorszy ze stawki :(