SamochodyElektryczne.org

Renault wreszcie rezygnuje z obowiązkowego wynajmu akumulatorów we Francji

We Francji nie będzie już trzeba obowiązkowo wynajmować pakietu akumulatorów przy zakupie Zoe - różnica w cenie to 8.900 EUR z VAT

Renault Zoe - zobacz całą galerię

We Francji powoli końca dobiega horror pod tytułem sprzedaży samochodów elektrycznych Renault Zoe bez akumulatorów trakcyjnych, za to z ich obowiązkowym wynajmem i opłacaniem określonego abonamentu miesięcznego. Nie mamy nic przeciwko tego typu wynalazkom finansowania aut, gdyby nie to, że Renault wybrało taki system jako jedyną możliwość i forsowało takie podejście w całej Europie.

Dziś w coraz większej liczbie krajów, oby we wszystkich, można już kupić aut elektryczne francuskiego producenta razem z akumulatorami na własność. Dojście do tego momentu w przypadku Zoe, zajęło Renault ponad 5-lat. We Francji sprzedano w tym czasie ponad 50.000 Zoe (ponad 95.000 w Europie).

Obowiązkowy wynajem był dla wielu osób skomplikowany (wybór abonamentu wymagał oceny ile będzie się przejeżdżać rocznie), zniechęcał bo opłata pochłaniała różnicę na paliwie w przypadku spalinowego odpowiednika i utrudniała późniejszą sprzedaż auta na rynku wtórnym.

Od kwietnia na najważniejszym dla Zoe rynku, dopłata za pakiet Z.E. 40 (41 kWh) będzie wynosiła 8.900 EUR brutto (podatek VAT wynosi 20%).

Ceny Renault Zoe we Francji
Wersja Cena z akumulatorami Cena bez akumulatorów
Life 32.600 EUR 23.700 EUR
Zen 34.000 EUR 25.100 EUR
Intens 34.800 EUR 25.900 EUR
Edition One 37.200 EUR 28.300 EUR
Tabela 1: Ceny Renault Zoe we Francji

Ceny Renault Zoe niestety pozostają za wysokie w stosunku do spalinowych odpowiedników.

Jak trafnie zauważono w źródle [1], do obniżek cen nie zachęca producentów EV państwowy interwencjonizm, który transferuje pieniądze podatników do korporacji. We Francji stosowane są absurdalnie wysokie dopłaty 6.000 EUR do zakupu EV, dzięki czemu producenci mogą utrzymywać wysokie ceny.

W Portugalii, gdzie dopłaty wynoszą 2.250 EUR, cena Zoe z akumulatorami jest o 1.400 EUR niższa niż we Francji, mimo że auto wyprodukowane we Francji trzeba do Portugalii przetransportować, a sam rynek jest wielokrotnie mniejszy.

Zobaczymy teraz jak sprzedaż Zoe będzie rozwijała się po umożliwieniu sprzedaży akumulatorów razem z autem oraz z nowym silnikiem R110 (wcześniejszy wpis). W 2017r. Zoe było najlepiej sprzedającym się autem elektrycznym w Europie (wcześniejszy wpis) i absolutnym liderem we Francji (wcześniejszy wpis).

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.