SamochodyElektryczne.org

Producenci ruszają na podbój branży stacjonarnych magazynów energii

Akumulatory litowo-jonowe to już nie tylko urządzenia przenośne i samochody elektryczne. Właśnie rozpoczyna się masowe wejście w segment stacjonarnych magazynów energii

Stacjonarne magazyny energii Samsung SDI - zobacz całą galerię
Tesla Powerwall Tesla Powerwall

W ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnym rozkwitem branży stacjonarnych magazynów energii wykorzystujących akumulatory litowo-jonowe. Praktycznie wszyscy wiodący producenci akumulatorów, elektroniki oraz coraz częściej producenci aut elektrycznych próbują swoich sił. Dowodem na to są chociażby targi Intersolar Europe 2015 w Niemczech, gdzie prezentowane są magazyny dla domów jak i dla dużych obiektów.

Stacjonarny magazyny energii Deutsche ACCUmotive Stacjonarny magazyny energii Deutsche ACCUmotive

Wśród producentów aut elektrycznych oprócz opisywanej już Tesli Motors i jej magazynów Powerwall/Powerpack (wcześniejszy wpis), w stacjonarne magazyny energii angażuje się także Daimler/Deutsche ACCUmotive (wcześniejszy wpis). W opracowaniu i wprowadzeniu na rynek tego typu rozwiązań pomagają kompetencje zdobyte w zakresie znacznie bardziej wymagających pakietów dla pojazdów.

Bardzo mocno w segment stacjonarnych magazynów wchodzą producenci akumulatorów litowo-jonowych z Azji, którzy od lat dostarczają ogniwa dla pojazdów elektrycznych. LG Chem prowadzi na świece całą kampanię mającą na celu wprowadzenie zarówno własnych produktów jak i oferowanych we współpracy z partnerami. Podobny plan ma Samsung SDI, który z pewnością wykorzysta do tego celu austriacki oddział Samsung SDI Battery Systems (SDIBS) (wcześniejszy wpis). Trzecim gigantem w branży akumulatorów, dostarczającym ogniwa dla aut elektrycznych, jest Panasonic, który oprócz współpracy z Teslą od lat oferuje własne rozwiązania.

Stacjonarne magazyny energii LG Chem Stacjonarne magazyny energii LG Chem
Stacjonarny magazyn energii Samsung SDI Stacjonarny magazyn energii Samsung SDI
Stacjonarny magazyn energii Panasonic LJ-SK84A Stacjonarny magazyn energii Panasonic LJ-SK84A

Oferowane magazyny zaczynają się od kilku kWh, ale zwykle można łączyć kilka-kilkanaście sztuk lub w przypadku dużych obiektów od razu zamawiać duże zestawy, w których jeden moduł ma kilkadziesiąt kWh. Niektóre rozwiązania to tylko pakiety akumulatorów, inne mają zintegrowany falownik i można je dosyć szybko włączyć do instalacji z ogniwami fotowoltaicznymi, aby z jednej strony lepiej wykorzystać własną produkcję jak i zabezpieczyć się na wypadek przerw w zasilaniu.

Sprzedaż stacjonarnych magazynów energii, szczególnie w Niemczech ma wkrótce mocno wzrosnąć dzięki uwzględnieniu ich w dopłatach.

Stacjonarne magazyny energii oferuje także chiński BYD, który niedawno zawarł współpracę z SMA Solar Technology. Swoje rozwiązania wprowadza także Boston-Power, który będzie dostawcą dla Darfon Electronics Corp (spółki należącej do BenQ). Przygotowywane projekty na razie będą wymagały 150 MWh. Sporo, chociaż w porównaniu do pojazdów to wciąż dodatek - tej wiosny firma podpisała umowę z Shandong Xindayang Electric Vehicle Co. na ponad 550 MWh (30 tys. pakietów 18,4 kWh).

W stacjonarne magazyny energii próbuje wdrożyć się także japońska firma 4R Energy należąca do Nissana i Sumitomo Corporation.

Stacjonarne magazyny energii Saft Stacjonarne magazyny energii Saft

Niedawno w stronę stacjonarnych magazynów energii zwróciła się Electrovaya (wcześniejszy wpis). Na wystawie w Niemczech można też zobaczyć ofertę Saft, czyli między innymi nowe pakiety 10 kWh. Na załączonym poniżej nagraniu można z kolej przejrzeć się magazynowi firmy Bosch.

Wszystkie wymienione firmy to tak naprawdę wierzchołek nadciągającej góry lodowej. W najbliższych latach nabywcy będą mieli z czego wybierać, a konkurencja doprowadzi do spadku cen. Jeżeli rynek będzie się rozwijał, będzie to także korzystne dla pojazdów elektrycznych, ponieważ część inwestycji będzie mogła się rozkładać na większą ilość produkowanych akumulatorów litowo-jonowych. Więcej przydomowych magazynów energii i elektrowni słonecznych to potencjalnie także lepsze perspektywy dla samochodów elektrycznych. Prawdopodobnie jednym ze skutków będzie jednak także znikanie z rynku mniejszych podmiotów, które nie mają szans na konkurencję cenową.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.