SamochodyElektryczne.org

Michael Czysz opowiada o MotoCzysz E1pc 2010

Michael Czysz w interesującym wywiadzie dla jednego z magazynów motocyklowych opowiedział o budowie elektrycznego motocykla MotoCzysz E1pc 2010

MotoCzysz E1pc 2010 - zobacz całą galerię

Michael Czysz w interesującym wywiadzie dla jednego z magazynów motocyklowych opowiedział o budowie elektrycznego motocykla MotoCzysz E1pc 2010. Zdaniem amerykańskiego projektanta elektryfikacja jest nieunikniona.

Czysz szybko zdał sobie sprawę, że napęd elektryczny ma bardzo wiele zalet. Między innymi eliminuje problem drgań od ciężkich elementów silnika spalinowego, obracających się często z prędkościami dochodzącymi do 15 tysięcy obr./min. W silniku elektrycznym obraca się tylko jeden element - wirnik. Ponadto brak konieczności zmiany biegów pozwala skupić się na szybkiej jeździe.

Pierwsza wersja elektrycznego motocykla Motoczysz E1pc powstała w 2009r., jednak na skutek zniszczenia jednego z trzech silników prądu stałego z magnesami trwałymi firmy Agni Motors, maszyna została wyeliminowana z wyścigu TTXGP na wyspie Isle of Man. Obecnie Czysz odbiera tamtą porażkę jako "dar", ponieważ zamiast drobnych ulepszeń postanowił na 2010r. przygotować całkowicie nowy motocykl (wyposażony w silnik Remy International), który wygrał tegoroczny wyścig TTXGP na wyspie Isle of Man oraz wyścig FIM e-Power w USA.

Dzięki postępowi w dziedzinie akumulatorów, MotoCzysz E1pc 2010 posiada na pokładzie około 12,5 kWh energii w porównaniu do 10 kWh w wersji 2009. Przyszłoroczna wersja pakietu ma gromadzić podobną ilość energii, ale być o około 45 kg lżejsza, co przełoży się na obniżenie masy motocykla z około 238 kg do około 192 kg. Niewykluczone, że MotoCzysz E1pc 2011 będzie charakteryzował się także większą mocą i większą maksymalną prędkością obrotową silnika.

Co ciekawe, Czysz szacuje, że obecnie motocykle elektryczne mają osiągi na poziomie dochodzącym do 75% osiągów motocykli MotoGP, jednak zużywają jedynie 1/8 energii, aby pokonać to samo okrążenie toru.

Chociaż Michael Czysz uwielbia wyścigi, nie jest zainteresowany produkcją elektrycznych motocykli kosztujących około 100 tys. USD. Obecnie firma skupiła się praktycznie wyłącznie na opracowywaniu napędów elektrycznych, które będą sprzedawane producentom motocykli i samochodów. W siedzibie MotoCzysz powstaje prototyp samochodu elektrycznego budowany we współpracy z indyjską firmą Bajaj.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.