SamochodyElektryczne.org

Kluczem do zwiększenia sprzedaży EV jest ich przystępność cenowa

Zestawienie udziału samochodów EV/PHEV w rynku w poszczególnych krajach w Europie oraz PKB na osobę ujawnia wysoką korelację

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV) w Europie rośnie i to w całkiem dobrym tempie (wcześniejszy wpis), ale jak trafnie zauważa Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), jest on bardzo zróżnicowany. Są kraje, gdzie EV/PHEV zdobywają już spore udziały, ale też w wielu krajach sprzedaż nawet nie chce drgnąć.

Na łamach serwisu od lat prezentowane jest stanowisko, że sprzedaż EV/PHEV będzie rosła adekwatnie do z jednej strony naturalnego postępu technicznego, czyniącego takie pojazdy bardziej atrakcyjnymi/tańszymi, a z drugiej strony do zamożności społeczeństwa. Nie należy także na siłę dopłacać do EV/PHEV, będąc świadomym że pieniądze nie biorą się znikąd.

Prezentowane pod koniec ubiegłego roku zestawienie czytelnie (dane z 2016r.) wskazuje wysoką korelację pomiędzy sprzedażą EV/PHEV (procentowy udział w rynku), a zamożnością społeczeństwa (jako średnia wartość PKB na głowę mieszkańca) w poszczególnych krajach w Europie. Jak się okazuje, udział w rynku powyżej 1% udało się osiągnąć tylko tam, gdzie średnio osiągano PKB ponad 30.000 EUR na osobę. Z kolei tam gdzie wyniki były poniżej 15.000 EUR na osobę (na przykład w Polsce), udział w rynku jest blisko 0%.

Oczywiście lokalna polityka i zachęty mogą na jakiś czas (ogromnym kosztem) wypaczyć rynek, aby w danym kraju uzyskać większą sprzedaż niż wynikałoby to z jego zamożności i uwarunkowań. Na przykład w Norwegii, zamożnej tak że PKB na głowę (64.000 EUR) przekracza ponad dwukrotnie średnią Unii Europejskiej, specjalne traktowanie EV/PHEV sprawiło że osiągnięto udział w rynku kilkudziesięciu procent (wcześniejszy wpis). W podobnie bogatej Szwajcarii jest to już bardziej realne 2,6% (wcześniejszy wpis).

Warto zdać sobie sprawę z tego, że pewnych kwestii nie da się przeskoczyć, szczególnie jeśli nie ma się na to pieniędzy.

ACEA: Porównanie udziału EV/PHEV w rynku w Europie, z PKB na głowę mieszkańca Porównanie udziału osobowych EV/PHEV w rynku w poszczególnych krajach w Europie, z PKB na głowę mieszkańca w roku 2016

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@dziks
2,6% bez zachęt i przy mniej bogatej ofercie to nie jest mało. Będą lepsze modele w 2018/2019 to możemy zobaczyć nawet 5%.
  • dziks

W Szwajcarii jest zerowe dofinansowanie do elektrykow. Zadnej zachety od panstwa i stad pewnie niewielkie zainteresowanie klientow. Jezdzi sporo Tesli, ale i tu jest problem, bo nowe modele pojawiaja sie dopiero rok po premierze - chyba najpozniej na swiecie...