SamochodyElektryczne.org

Hyundai IONIQ Electric ładuje się o 50% szybciej na stacjach FastNed o mocy 175 kW

Hyundai IONIQ Electric jest w stanie z ładowarki CCS Combo pobierać 60-70 kW mocy. Taki poziom mocy to nie problem dla nowych urządzeń o mocy 175 kW w sieci FastNed, dzięki czemu ładowanie jest o połowę krótsze niż z ładowarki 50 kW

Sieć stacji szybkiego ładowania FastNed - zobacz całą galerię

Hyundai IONIQ Electric słynie z możliwości wykorzystania dosyć dużych mocy szybkiego ładowania (w stosunku do konkurencyjnych modeli z pakietami akumulatorów podobnej pojemności). Południowokoreańskie auto jest co prawda dalekie od poziomu 175 kW, czy nawet przekroczenia 100 kW, ale jak prezentuje FastNed - ładowarki dużej mocy umożliwiają wyraźne skrócenie ładowania.

W zakresie od 0-80% stanu naładowania, Hyundai IONIQ Electric pobiera ze standardowej ładowarki CCS Combo o mocy 50 kW, około 40-50 kW. Gdy podłączony jest do 175 kW, jest w stanie w pełni wykorzystać swoje możliwości, pobierając 60-70 kW, czyli w praktyce skrócić czas uzupełniania energii o połowę.

Przy dostępnej ilości energii na poziomie 28 kWh, uzupełnienie 80% (22,4 kWh) zajmuje ledwie 20-minut, zamiast pół godziny (na 50 kW).

Podobne wnioski, w przypadku ładowarek o mocy maksymalnej 100 kW, formułowano nieco ponad rok temu (wcześniejszy wpis).

Niestety dla sporej grupy innych modeli, zwiększenie mocy ładowarek ponad 50 kW nie przekłada się na skrócenie czasu ładowania.

Źródła

  • [1] FastNed twitter.com

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@Wojtek
Tak, poprawiłem tytuł.

Bardziej pojemne akumulatory (w Kona) zwykle mają niższe akceptowalne poziomy ładowania - stąd brak różnicy.
Z wykresu wynika że laduje się o 50% szybciej. 60 kw zamiast 40 kw. Tak na marginesie, Kona pomimo baterii 64 kwh ładuję tą samą mocą. Dwa razy większą bateria i kosmetyczna różnica, dziwne.