SamochodyElektryczne.org

FastNed cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów

Firma FastNed rozbudowała sieć ładowania do ponad 60-stacji oraz zwiększyła liczbę klientów do około 5.000, wchodząc w etap coraz większych inwestycji. Na razie nie brakuje chętnych do dostarczenia spółce kapitału

Sieć stacji szybkiego ładowania FastNed - zobacz całą galerię

Po dłuższej przerwie przyglądamy się postępom holenderskiej firmy FastNed, która buduje w Holandii i kilku kolejnych krajach sieć stacji szybkiego ładowania. Pierwszych kilka lat rozruchu w Holandii przynosiło dynamiczny wzrost liczby klientów, dostarczonej energii i przychodów - zwykle o co najmniej kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent wzrostu rok do roku.

Wyniki finansowe

Niestety skala na początkowym etapie jest niedostateczna do wypracowywania zysków, szczególnie gdy biznes jest w fazie kapitałochłonnych inwestycji infrastrukturalnych. Stąd rok 2016 zamknął się stratą ponad 5 mln EUR, przy przychodach zaledwie około 228 tys. EUR.

Wyniki finansowe FastNed
Okres Przychody Zysk/strata netto
2013r. 0 -0,83 mln EUR
2014r. 9,2 tys. EUR -2,245 mln EUR
2015r. 75,9 tys. EUR -3,971 mln EUR
2016r. 227,6 tys. EUR -5,087 mln EUR
Tabela 1: Wyniki finansowe FastNed

Po trzech kwartałach 2017r. przychody wyniosły już ponad 300 tys. EUR, a zatem możliwe że w tym roku zbliżą się do 500 tys. EUR. Niestety straty netto wyniosły w pierwszej połowie roku 2 mln EUR i raczej nie będą niższe w drugiej połowie roku, o czym przekonamy się, gdy wydany zostanie raport roczny.

Ceny ładowania

Przed końcem 2016r. firma FastNed zaktualizowała cennik oferując trzy plany taryfowe:

  1. brak opłaty stałej i 0,59 EUR/kWh
  2. 9,99 EUR miesięcznie plus 0,35 EUR/kWh
  3. 29,99 EUR miesięcznie plus 0,19 EUR/kWh

Porównując przychody z roku 2016 z ilością dostarczonej energii rzędu 461 MWh, okazuje się, że średnio klienci płacili za energię około 0,49 EUR/kWh.

Użytkownicy i zużycie energii

Stacja szybkiego ładowania FastNed Stacja szybkiego ładowania FastNed

FastNed posiadał na koniec 2016r. 3.177 klientów, którzy średnio pobrali w ciągu roku 145 kWh energii (w praktyce pewnie nieco więcej, bo liczba klientów dynamicznie rośnie). Dla przeciętnego posiadacza Tesli Model S nie jest to jednak więcej niż ekwiwalent 3-4 ładowań w ciągu roku. Średni wydatek jednego użytkownika musiał więc wynosić ponad 71 EUR rocznie.

Na koniec trzeciego kwartału, FastNed zwiększył bazę aktywnych klientów do około 4.800, przy czym w Holandii zarejestrowano 18.000 aut elektrycznych (hybrydowe z możliwością zewnętrznego ładowania nie są brane pod uwagę, ponieważ ich specyfika nie wymaga szybkiego doładowywania na trasie). FastNed przyciągnął zatem około 27% posiadaczy EV na swoim rodzimym rynku.

Rozwój biznesu

Na koniec trzeciego kwartału, liczba klientów firmy zwiększyła się do blisko 4.800.

FastNed od lat planuje rozszerzenie sieci ładowania na inne kraje w Europie oraz zwiększenie mocy stacji do 150 kW i więcej (wcześniejszy wpis). Wiosną 2017r. firma ogłosiła nabycie kilkunastu lokalizacji pod obiekty w Niemczech. Wcześniej FastNed załapał się na projekt Unii Europejskiej, w którym bierze udział w budowie stacji w Holandii i Niemczech (wcześniejszy wpis). Innym nowym rynkiem ma być Anglia, a dokładnie Londyn, którego władze planują 300 stacji szybkiego ładowania do 2020r. FastNed pewnie ma nadzieję, że dostarczy chociaż część infrastruktury w Londynie.

We wrześniu 2017, FastNed otrzymał zamówienie od władz federalnych na 25 stacji szybkiego ładowania za 4,1 mln EUR (średnio 164 tys. EUR/stację). Pierwsze obiekty mają zacząć działać na początku tego roku.

Budowa stacji o coraz większych mocach sprawiła także, że FastNed nawiązał współpracę z firmą Leclanché, która ma opracować i dostarczać stacjonarne magazyny energii. Na początek planowane są dwie pilotażowe instalacje, ograniczające zapotrzebowanie na moc z zewnątrz.

Stacja szybkiego ładowania FastNed Stacja szybkiego ładowania FastNed

Interesującą nową funkcjonalnością wdrażaną od końca 2017r. jest system automatycznej autoryzacji Autocharge, będącej częścią standardu CCS Combo. Autocharge, po jednokrotnym zarejestrowaniu auta, umożliwia rozpoczęcie sesji ładowania poprzez podłączenie wtyczki do portu ładowania w samochodzie - żadne karty dostępowe, ani aplikacje w telefonie nie są wówczas wymagane. Rozliczenia energii także odbywają się automatycznie dla danego konta.

Inwestycje w infrastrukturę wymagają ciągłego pozyskiwania kapitału. W grudniu 2016r. firma pozyskała 2,5 mln EUR - oczekiwaliśmy wtedy, że taka kwota nie wystarczy nawet na rok (wcześniejszy wpis). Nic dziwnego, że już po pół roku, w czerwcu 2017, FastNed wyemitował obligacje 5-letnie oprocentowane na 6% rocznie za 7,7 mln EUR, a następnie akcje za 1 mln EUR. Dodatkowe obligacje na identycznych warunkach wyemitowano w listopadzie/grudniu na kwotę 12,3 mln EUR, które znalazły nabywców w ciągu zaledwie 10-dni. Optymizm inwestorów jest ogromny, biorąc pod uwagę jak trudny/ryzykowny jest to biznes.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.