Elektryfikacja coraz śmielej wkracza do górnictwa
Pierwsze kopalnie na świecie stawiają już na praktycznie pełną elektryfikację maszyn górniczych najróżniejszego przeznaczenia. Przykład daje Goldcorp z Kanady
Szwedzka firma Sandvik w 2016r. wprowadziła na rynek elektryczne pojazdy górnicze. Model Sandvik DD422iE, służący do wiercenia w podziemnych korytarzach, jest wyposażony w pakiet akumulatorów 75 kWh (sodowo - chlorkowo-niklowe). Przy masie 27.500 kg energii wystarcza na około 18 km jazdy po płaskim lub 3 km pod górę. Na miejscu pojazd podłączany jest do zasilania trójfazowego, aby uzupełnić energię oraz zasilać dwie 25-kilowatowe wiertarki.
Elektryfikacja górnictwa to niewątpliwie przyszłość. Znacznie łatwiej jest położyć trójfazowe kable zasilające, aniżeli odprowadzać nieustannie spaliny diesla (kanały wentylacyjne mogą być znacznie mniejsze). Nie bez znaczenia ma też mniejszy hałas oraz prostota konstrukcji i radykalnie rzadsza obsługa serwisowa pojazdu. Co więcej, same maszyny mogą być podczas pracy zasilane elektrycznie, co sumarycznie przekłada się na lepszy komfort i ekonomikę pracy. Nie bez powodu obserwujemy coraz większe zainteresowanie elektryfikacją wszelkiego rodzaju ciężkiego sprzętu, od wywrotek (wcześniejszy wpis), poprzez koparki (wcześniejszy wpis), przewozy kontenerów (wcześniejszy wpis) oraz dźwigi (wcześniejszy wpis).
Jednym z pierwszych nabywców pojazdów Sandvik DD422iE jest kanadyjska firma Goldcorp, która pod presją oskarżeń o zanieczyszczanie środowiska, zdecydowała się do 2021r. w całości zelektryfikować jedną z czterech kopani złota (w Borden w Ontario). Pierwsze EV wdrożono w drugiej połowie 2017r.
„Goldcorp is teaming up with Sandvik Mining and MacLean Engineering to provide battery-powered underground vehicles for almost all the requirements at the site. Goldcorp’s new mining technology will range from battery-operated drilling and blasting equipment, to electric bolters, personnel carriers and ultimately a 40 metric tonne battery powered haul truck.”
Innym dostawcą sprzętu dla Goldcorp jest MacLean Engineering. Aby pojazdy mogły pracować przez większość czasu, są one zasilane podczas pracy w jednym miejscu lub podczas na przykład załadunku.
Źródła
- [1] DD422iE Development drill rig rocktechnology.sandvik
- [2] DD422 rocktechnology.sandvik
- [3] DD422 rocktechnology.sandvik
- [4] It’s Electric – Goldcorp Sees the Mine of the Future at Borden blog.goldcorp.com
- [5] Canadian gold mine cleans up its act with electricity greencarreports.com
- [6] MACLEAN EV SERIES TO SUPPORT DEVELOPMENT OF WORLD’S FIRST 100% DIESEL-FREE HARD ROCK MINE macleanengineering.com
- [7] EV Momentum Inevitability macleanengineering.com
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.