SamochodyElektryczne.org

Dekra przetestowała elektryczne Audi A2 firmy DBM Energy

Firma DBM Energy poinformowała o ukończeniu niezależnych testów ogniw litowo-metalowo-polimerowych (LMP) Kolibri AlphaPolymer Technology oraz samochodu elektrycznego Audi A2 wyposażonego w pakiet Kolibri


Firma DBM Energy poinformowała o ukończeniu niezależnych testów ogniw litowo-metalowo-polimerowych (LMP) Kolibri AlphaPolymer Technology oraz samochodu elektrycznego Audi A2 wyposażonego w pakiet Kolibri.

Kompleksowe testy ogniw przeprowadzone przez German Federal Institute for Materials Research and Testing (BAM - Bundesanstalt für Materialforschung und –prüfung) potwierdziły wysokie bezpieczeństwo ich stosowania (krótki film o testach). Ogniwa były poddawane działaniu wysokich i niskich temperatur oraz ciśnienia, zwierane, przeciążane, dołączane do źródła o przeciwnej biegunowości, poddawane dużym siłom mechanicznym, wibracjom oraz silnym uderzeniom. Dodatkowo ogniwa zostały wystawiane na bezpośredni kontakt z ogniem, co nie spowodowało ich zapłonu ani wybuchu. DBM Energy podaje żywotność ogniw podczas normalnej pracy na poziomie 5000 cykli ładowania/rozładowania.

DBM Energy Audi A2 DBM Energy Audi A2

Dekra zbadała natomiast osiągi samochodu elektrycznego Audi A2 wyposażonego w pakiet Kolibri gromadzący około 62,9 kWh energii. Auto ważące niecałe 1500 kg w teście ECE-R 101 przejechało 454,83 km (zużywając około 13,8 kWh/100 km). Potwierdzona została także sprawność ogniw wynosząca około 97%.

W październiku prototyp Audi A2 DBM Energy przejechał około 600 km z Monachium do Berlina przy średniej prędkości 90 km/h oraz z włączonym ogrzewaniem (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). Pierwsza wersja była jednak wyposażona w większy pakiet akumulatorów (98 kWh) i według komunikatu prasowego [1] mogłaby przejechać nawet 714 km.

W dniach 4-8 kwietnia auto można zobaczyć na targach Hannover Messe w hali nr 2.

Źródła

Komentarze (7)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • AAA222

Hm... co mierzą testy ? Ano to, jak auto sprawuje się w testach. Test składa się z 4 cykli miejskich (trasa 4,07 km, średnia prędkość 18,8 km/h) oraz jednego cyklu pozamiejskiego (trasa 7,0 km, średnia prędkość 62,6 km/h). Wszystko w "neutralnych" warunkach otoczenia. Wyniki testów służą wyłącznie do porównywania poszczególnych aut pomiędzy sobą i mają się do rzeczywistej jazdy, jak pięć do nosa. Więcej szczegółów na temat temat warunków testu można znaleźć tu: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs/r101r2e.pdf
  • sjach

te 13,8 kwh to możliwe. To kwestia optymalizacji i odrzucenia utartych trędów. Ja zdecydowałem się na przykład na ogrzewanie domu elektrycznie i wychodzę lepiej niż
wszystkie "ekogroszki" .
  • RaveN

@blog
13,8 kWh. W rzeczywistych warunkach ciężko. Ale ze stałą prędkością do 90 km/h, albo w łagodnym cyklu pomiarowym z niewielkimi prędkościami i przyspieszeniami możliwe.
  • les

Te osiagi sa juz zupelnie wystarczajace. Baterie skonstruowali niemcy (na pewno bedzie praktyczna i nie zbyt droga). Co dalej? Problem widze tylko jeden. Konkurencja ma rowniez podobne rozwiazania. Masowa produkcja bedzie sie oplacac tylko wtedy gdy bedzie pewnosc ze nikt inny nie "wyskoczy" z czyms lepszym zbyt szybko. Sa to rozwazania czysto komercyje, jednak istotne. Decyzje inwestycyjne trudne do podjecia. Zdobyc rynek to jedno, utrzymac wystarczajaco dlugo by sie zwrocilo to inna para kaloszy. Osobiscie mysle ze wszyscy powazni producenci jak na razie sie czaja. W tym konkretnym wypadku rozpoczecie produkcji ma wiele sensu bo dalo by producentowi status originalu i moze czas na kontynuowania produkcji by inwestyce sie zwrocily z zyskiem. To taka moja nadzieja i kalkulacja.
  • blog

Czy nie sądzicie, że przy wadze auta 1500kg i 13kWh ciężko jest pokonać dystans-100km.
  • RaveN

@solaris
Nie ma.
  • solaris

Czy są jakieś informacje na temat kosztów tego pakietu akumulatorów