SamochodyElektryczne.org

Czy napędy trakcyjne Tesli są awaryjne?

Trzy wymiany napędu trakcyjnego w samochodzie Tesla Model S na przestrzeni około 50 tys. km wprawiają w konsternację. Taki przypadek spotkał serwis Edmunds.com

Tesla Model S - zobacz całą galerię

W ostatnich tygodniach w Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja na temat napędów trakcyjnych w samochodach Tesla Model S, które jak się okazuje potrafią się niekiedy psuć wielokrotnie w jednym egzemplarzu auta. Niestety nie wiemy jak często napędy Tesli ulegają awariom, ale doniesienia wiarygodnych źródeł wywołują pewien niepokój i zdziwienie, bo spodziewana powinna być raczej wysoka niezawodność, która zresztą wydawała się być potwierdzona przez Consumer Reports (wcześniejszy wpis).

Jeden z egzemplarzy Modelu S, biorący udział w teście długodystansowym serwisu Edmunds.com, na dystansie 50 tys. km doczekał się czwartego napędu trakcyjnego. O ile jedną awarię można sobie wyobrazić, o tyle wymiany co kilka-kilkanaście tysięcy km zwiastują poważniejszy problem. Redakcja Edmunds.com jest generalnie zadowolona z Modelu S i ustanowiła nawet rekord czasu podróży przez USA (wcześniejszy wpis), ale biorąc pod uwagę swoje doświadczenie stanowczo zaleca zakup dodatkowego pakietu gwarancji za 4 tys. USD, aby nie narazić się na koszty nawet 15 tys. USD za wymianę napędu.

Specyficzne odgłosy dochodzące z napędu, które serwis Tesli kwalifikuje do wymiany podzespołu, najprawdopodobniej w miażdżącej większości przypadków mają naturę mechaniczną i niewykluczone, że zastosowane przekładnie po prostu nie wytrzymują obciążeń udarowych. Wymiany przekładni doczekał się też Model S na stanie serwisu Motor Trend, który swego czasu przyznał Tesli tytuł samochodu roku 2013 (wcześniejszy wpis). Jeden z prywatnych posiadaczy Tesli, który zaliczył trzy wymiany, ocenia że awarii można spodziewać się co 13-16 tys. km. Zgłoszeń wymian napędów są co najmniej dziesiątki (ale wciąż daleko im choćby do 1% sprzedaży). Swoją drogą serwisanci Tesli niekiedy posiadają ograniczone uprawnienia i możliwości, przez co potrafią wymieniać klientom pakiet akumulatorów nawet jeśli przepali się w nim tylko bezpiecznik, a zatem nie wiadomo nawet na ile poważne są usterki napędów.

Dobrze byłoby aby Tesla Motors we własnym interesie rozwiała wątpliwości.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.