SamochodyElektryczne.org

BMW ujawnia nowe szczegóły produkcyjnej wersji modelu i3

Produkcyjna wersja BMW i3 otrzyma pakiet akumulatorów litowo-jonowych gromadzący 22 kWh energii, napęd trakcyjny o mocy 125 kW i będzie ważyć około 1200 kg

BMW i3 - zobacz całą galerię

Firma BMW przedstawiła niedawno garść nowych informacji na temat produkcyjnej wersji modelu i3, którego wprowadzenie na rynek zbliża się wielkimi krokami. Niemieckie auto ma szansę stać się najlepszym miejskim autem elektrycznym, jednak bardzo dobre osiągi prawdopodobnie pociągną za sobą również wysoką cenę, charakterystyczną dla segmentu premium.

BMW i3 przeważa nad konkurencją przede wszystkim niezwykle niską jak na auto elektryczne masą poniżej 1200 kg. Taki wynik zapewniły lekkie materiały, względnie lekki pakiet akumulatorów (230 kg / 22 kWh) oraz względnie lekki silnik trakcyjny (50 kg / 125 kW). Spora moc w połączeniu z niewielką masą zapewnia bardzo dobre przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,2 s. Niska masa pomaga również w uzyskaniu dobrego zasięgu - ponoć około 130-160 kg w podstawowym trybie jazdy Comfort w rzeczywistych warunkach, a więc potencjalnie nieco więcej niż w przypadku Nissana Leafa dysponującego pakietem 24 kWh. W trybie ekonomicznym zasięg może wzrosnąć nawet do 200 km. Energię do 80% będzie można uzupełnić w około 30 minut przy użyciu zewnętrznych szybkich ładowarek.

Dla osób, które potrzebują dodatkowej rezerwy zasięgu przygotowano opcjonalny agregat spalinowy z silnikiem benzynowym o pojemności 650 cm3. Moc 25 kW nie zapewni osiągów takich jak pakiet akumulatorów, jednak powinna wystarczyć do spokojnego dotarcia do celu z prędkościami do 100 km/h. 9-litrowy bak wydłuży zasięg o ponad 100 km. Nieoficjalna cena rezerwowej jednostki spalinowej oceniana jest na 2 tys. EUR.

Wiele elementów oferty pozostaje nieznanych, a samo auto zaprezentowano z częściowym kamuflażem. Pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość do czasu premiery.

BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3

Komunikat prasowy firmy BMW [1]

BMW i3

BMW Group wkracza na ścieżkę przewodnictwa w zakresie kształtowania indywidualnej mobilności w segmencie premium. Prace badawcze i rozwojowe prowadzone od 2007 roku w ramach projektu BMW i dały podwaliny dla rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności, ukształtowanych w dużej mierze przez zmiany środowiskowe, ekonomiczne i społeczne zachodzące na całym świecie. W rezultacie BMW Group prezentuje zintegrowane podejście nakierowane na osiągnięcie odpowiedniej równowagi pomiędzy indywidualnymi potrzebami a przyszłymi wymaganiami dotyczącymi globalnej mobilności, którego kwintesencją jest nowa marka BMW i. Celem BMW i jest tworzenie innowacyjnych pojazdów i usług mobilnych o charakterze premium z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Ta wizja już wkrótce stanie się rzeczywistością: BMW i3, pierwszy seryjnie produkowany model nowej marki, zaoferuje klientom zeroemisyjną mobilność w postaci auta segmentu premium.

BMW i3 to pierwszy na świecie samochód segmentu premium zaprojektowany od podstaw z myślą o współpracy z elektrycznym układem napędowym. Rezultatem tego podejścia jest typowa dla BMW przyjemność z jazdy w najczystszej postaci, osiągana przy zerowej emisji spalin i wyzwalająca niezrównane emocje, jakich nie sposób doświadczyć w żadnym innym samochodzie elektrycznym. Podobnie, jak unikatowa architektura pojazdu - zbudowana w oparciu o architekturę LifeDrive oraz klatkę kabiny pasażerskiej wykonaną z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP) – także silnik elektryczny, system układów elektronicznych oraz akumulator litowo-jonowy o wysokim napięciu zostały opracowane i wyprodukowane niezależnie przez BMW Group w ramach programu BMW eDrive. Wszystko to sprawia, że typowa dla BMW czysta przyjemność z jazdy stanowi centralną część charakteru pierwszego elektrycznego pojazdu marki BMW i. Znaczącą rolę odgrywają również systemy wspomagające kierowcę i usługi mobilne z zakresu BMW ConnectedDrive i 360° ELECTRIC, zaprojektowane specjalnie dla BMW i3. Inteligentne połączenie tych funkcji uwypukla ekskluzywny charakter auta w warunkach miejskiej eksploatacji.

Architektura LifeDrive i technologia BMW eDrive: czysta radość z jazdy.

Typowa dla BMW przyjemność z jazdy modelem BMW i3 to zasługa zastosowania dopracowanej koncepcji polegającej na stworzeniu pojazdu miejskiego wyróżniającego się odpowiednim balansem pomiędzy masą własną, osiągami i zasięgiem. Kluczowymi elementami są w tym przypadku architektura LifeDrive i technologia eDrive. Zastosowanie klatki kabiny pasażerskiej wykonanej z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP) pozwoliło na zniwelowanie dodatkowych kilogramów w postaci akumulatora litowo-jonowego, natomiast umieszczenie zestawu akumulatorów nisko w centralnym miejscu konstrukcji przyczyniło się do uzyskania idealnego rozkładu masy wynoszącego 50:50. Co więcej, silnik elektryczny zamontowany w pobliżu tylnej osi napędowej oferuje charakterystykę osiągów niespotykaną w systemach napędowych tego typu, jak również niezrównaną trakcję. Wszystko to sprawia, że BMW i3 cechuje się doskonałą zwrotnością wymaganą podczas jazdy w warunkach miejskich. Błyskawiczne przekazywanie mocy przez silnik elektryczny, wraz ze sztywno zestrojonym zawieszeniem, precyzyjnym układem kierowniczym i bardzo małym promieniem skrętu (9,86 metra), pozwala doświadczyć charakterystycznej dla BMW elektrycznej mobilności.

Silnik elektryczny generuje moc 125 kW/170 KM i maksymalny moment obrotowy 250 Nm, co zapewnia doskonałe osiągi. Jednostka waży zaledwie 50 kilogramów, odznaczając się jednocześnie niezrównaną w świecie elektrycznej mobilności gęstością mocy i elastycznością. Specyficzna konstrukcja elektrycznego silnika synchronicznego, opracowanego specjalnie dla BMW i3, pozwala zachować liniowy przyrost mocy aż do najwyższych prędkości obrotowych. W efekcie BMW i3 przyspiesza od 0 do 60 km/h w zaledwie 3,7 sekundy, natomiast sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 7,2 sekundy.

Koncepcja sterowania modelem BMW i3 za pomocą jednego pedału, opracowana przez inżynierów systemów napędowych BMW Group, zapewnia kierowcy porywające doznania z jazdy. Tryb odzyskiwania energii zostaje aktywowany w momencie zdjęcia przez prowadzącego nogi z pedału przyspieszenia. Silnik elektryczny przełącza się wówczas z trybu napędowego w tryb generatora, przekazując moc do akumulatora litowo-jonowego. Jednocześnie układ generuje swoistą siłę hamowania, którą można precyzyjnie dozować. Praca układu odzyskiwania energii zależy od prędkości jazdy samochodu, co oznacza, że przy wyższej prędkości pojazd "jedzie na luzie" osiągając maksymalną wydajność, natomiast przy niższych prędkościach generuje wysoką siłę hamowania.

Akumulator litowo-jonowy pozwala na przejechanie około 130-160 kilometrów w warunkach codziennej eksploatacji. Zasięg BMW i3 wzrasta o około 20 kilometrów w trybie jazdy ECO PRO i o kolejne 20 kilometrów w trybie ECO PRO+. BMW i3 jest również dostępne z silnikiem zwiększającym całkowity zasięg auta (range-extender), który utrzymuje podczas jazdy poziom naładowania akumulatora litowo-jonowego na stałym poziomie, gdy ten spadnie poniżej ustalonej wartości. Jednostką pełniącą rolę range-extendera jest dwucylindrowy silnik benzynowy o pojemności 650 cm3 i mocy 25 kW/34 KM, zamontowany bezpośrednio przy silniku elektrycznym powyżej tylnej osi. Dodatkowy silnik zwiększa maksymalny zasięg pojazdu w codziennej eksploatacji do około 300 kilometrów.

Pierwszy na świecie samochód elektryczny w pełni podłączony do sieci za sprawą BMW ConnectedDrive.

BMW i3 to pierwszy na świecie samochód elektryczny w pełni połączony z otoczeniem. Żaden inny pojazd nie oferuje tak rozwiniętych możliwości wymiany informacji pomiędzy autem, jego kierowcą oraz światem zewnętrznym. Kluczem dającym dostęp do usług BMW ConnectedDrive - zmodernizowanych na rok 2013 - jest karta SIM instalowana standardowo na pokładzie BMW i3. Obok takich funkcji, jak Concierge Services czy Intelligent Emergency Call, układ pozwala na przykład korzystać z usług nawigacyjnych zaprojektowanych specjalnie dla samochodu elektrycznego. Co więcej, kierowca może używać aplikacji BMW i Remote, aby dzielić się informacjami ze swoim pojazdem w dowolnym czasie za pośrednictwem smartfona. Funkcja nawigacji pieszej prowadzi kierowcę z parkingu do punktu docelowego i z powrotem, natomiast system BMW ConnectedDrive oferuje również pierwszy na świecie tryb nawigowania intermodalnego, który prowadzi do celu wykorzystując środki transportu publicznego. Celem tej inteligentnej sieci jest zapewnienie osobom podróżującym zeroemisyjnym pojazdem maksymalnej przyjemności z jazdy.

Usługi z zakresu BMW ConnectedDrive zaprojektowane specjalnie dla BMW i skupiają się wokół nawigacji i zarządzania energią. Funkcja Range Assistant sprawdzi się zarówno w przypadku planowania trasy, jak i w trakcie dojazdu do celu. Jeśli miejsce docelowe wybrane w systemie nawigacji leży poza zasięgiem pojazdu, system zasugeruje przejście w tryb ECO PRO lub ECO PRO+ i obliczy bardziej wydajną trasę. Jeśli kierowca zechce doładować akumulator pojazdu w publicznej stacji ładowania, wyświetli się lista stacji dostępnych w pobliżu. System nawigacji zastosowany w BMW i3 obejmuje także wyświetlacz zasięgu, który na bieżąco podaje kierowcy precyzyjne i wiarygodne informacje odnośnie tego, czy energia zgromadzona w akumulatorach pozwoli dotrzeć do celu, a jeśli tak, to ile energii pozostanie w akumulatorach po zakończeniu podróży. W kalkulacji, która jest przeprowadzana na serwerze BMW i wysyłana do systemu nawigacji poprzez pokładową kartę SIM, uwzględniane są wszystkie czynniki mające wpływ na zasięg. Odczyt zasięgu, prezentowany w formie wykresu radarowego na mapie systemu nawigacji w centralnym wyświetlaczu informacyjnym, jest bardzo czytelny.

W nowym BMW i3 połączenie kierowcy i pojazdu również osiąga nowy wymiar. Aplikacja Remote z zakresu BMW ConnectedDrive daje dostęp do przydatnych informacji dotyczących planowania podróży za pośrednictwem smartfona. Jeśli BMW i3 jest podłączone do stacji ładowania lub stacji BMW i Wallbox, proces dostarczania energii może być kontrolowany zdalnie przez smartfona, podobnie jak funkcje klimatyzacji i ogrzewania zestawu akumulatorów o wysokim napięciu. Dodatkowo klienci mogą użyć swoich smartfonów, aby wysłać do pokładowego systemu nawigacji swojego auta punkty docelowe dla systemu nawigacji. Aplikacja wskazuje też kierowcy stacje ładowania (zarówno te dostępne, jak i zajęte) i oblicza, czy energia zgromadzona w akumulatorach pozwoli dojechać do wybranego punktu. Wyświetlacz zasięgu auta ukazujący się na ekranie smartfona odzwierciedla wskaźnik pokładowego systemu nawigacji.

W BMW i3 jest również oferowana pełna gama innowacyjnych systemów wspomagających kierowcę z zakresu BMW ConnectedDrive, które zostały opracowane w celu zwiększenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa w warunkach miejskich. Są to: Driving Assistant Plus, asystent parkowania, kamera cofania oraz Speed Limit Info.

Zintegrowane podejście: pakiet 360° ELECTRIC zapewnia wszechstronne rozwiązania z zakresu dostarczania energii i mobilności.

Celem podczas ustalania zasięgu modelu BMW i3 było to, aby klienci mogli realizować swoje typowe potrzeby transportowe, ładując akumulatory pojazdu dwa lub trzy razy w tygodniu. Badania realizowane w ramach projektu BMW i - obejmujące ponad 1000 uczestników, którzy pokonali łącznie 20 milionów kilometrów testowych - dowiodły, że średni dzienny dystans pokonywany przez pojazd tego typu to około 45 kilometrów. Klienci mogą ładować akumulatory w swoim pojeździe korzystając z dostarczonej przez BMW i stacji wallbox lub tradycyjnego, domowego gniazdka prądu.

BMW i oferuje szeroką gamę produktów i usług w pakiecie 360° ELECTRIC, który ma spełnić wszystkie indywidualne potrzeby klientów w zakresie dostarczania energii i planowania podróży. Usługi obejmują m.in. instalację modułu BMW i Wallbox w garażu klienta, dostarczanie energii odnawialnej, zapewnienie karty ładowania dającej użytkownikowi łatwy dostęp do publicznej infrastruktury stacji ładowania, a także inne usługi z zakresu BMW ConnectedDrive. Jeśli w określonej sytuacji model BMW i3 nie spełni wymagań z zakresu mobilności, 360° ELECTRIC zapewni elastyczne rozwiązania mobilne, łącznie z dostarczeniem alternatywnego pojazdu z gamy BMW i DriveNow.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.